Rootsi sündimus oli mullu madalaim alates 1749. aastast | Välismaa

2242803h9495t24

Rootsi sündimus on jõudnud madalaimale tasemele alates 1749. aastast, viidates sügavale demograafilisele muutusele riigis. See murettekitav trend on tekitanud palju küsimusi ja põhjendatud muret tuleviku osas. Uuringud ja eksperdid on pakkunud erinevaid teooriaid selle languse põhjuste kohta ning paljud on nõus, et sellel võib olla märkimisväärne mõju Rootsi ühiskonnale ja majandusele. Kuidas Rootsi valitsus ja kogukond reageerivad sellele väljakutsele, on oluline küsimus, mis vajab kiiret lahendust.

Rootsi rahvusringhääling SVT teatas, et 2023. aastal sündis riigis rekordvähe lapsi ja sündimus oli madalaim alates 1749. aastast, mil hakati järjepidevalt statistikat avaldama.

SVT teatas, et eelmisel aastal püstitatud rekord võib juba sel aastal puruneda, kuna 2024. aasta alguses on sündimus olnud isegi madalam kui eelmisel aastal. 

Rootsis on sündimus kukkunud alates 2010. aastast. Selle languse täpsed põhjused pole teada. Rootsis langes sündimus 2023. aastal 1,45 lapseni naise kohta, Soomes oli see 1,26, vahendas Yle.  

SVT teatas, et rootslased muretsevad üha rohkem, milline ühiskond tulevikus välja näeb ja lükkavad seetõttu lapsevanemaks saamist edasi. 

Madal sündimus annab ühiskonnas juba tunda, 2023. aastal oli riigis 26 valda, kus sündis alla 40 lapse. Seetõttu pannakse ka mõned lasteaiad kinni. 

Kõige kiiremini kukkus sündimus aga Malmös. Linnas on samas ka kuritegevus ja vägivald tõusuteel. 

Sündide arvu vähenemist ajalooliselt madalale tasemele on täheldatud eelmisel aastal paljudes arenenud tööstusriikides.

Kokkuvõttes näitab Rootsi madal sündimus muret tekitavat trendi, mis võib tulevikus mõjutada riigi rahvastiku tasakaalu ja majandust. See väljakutse nõuab tõhusaid meetmeid, et julgustada peresid saama lapsi ning tagada riigi jätkusuutlik areng. Õnneks on Rootsil juba olemas tugev haridus- ja tervishoiusüsteem, mis võib aidata leida lahendusi sellele demograafilisele probleemile. Oluline on pöörata tähelepanu noorte perede vajadustele ja luua tingimused, mis toetavad nende soovi ja võimet saada lapsi.

Loe rohkem:  EL vabastas Ungarile kaks miljardit eurot külmutatud raha | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga