Aiandushuvilistel taimekasvatuse katsetustel ideedest puudu ei tule | Eesti

2320845h3addt24

Eestis on aiandushuvilistel rohkelt võimalusi katsetada erinevaid taimekasvatuse ideid ja tehnoloogiaid. Olgu see siis rõduaiandus või suuremahuline põllumajandusettevõte, puudust ideedest kindlasti ei tule. Katsetusi tehes saavad aiandushuvilised avastada uusi võimalusi ja õppida, kuidas saada rohkem saaki ja paremat kvaliteeti. Eesti aiandussektori mitmekülgsus pakub ainulaadseid võimalusi nii algajatele kui ka kogenud aednikele.

Varakevad pakub aiandushuvilistele lugematul hulgal võimalusi, kuidas pääseda eemale argirutiinist. Rohenäppudel ideedest puudust ei tule ja usinamatel ei ole aknalaudadel enam ruutmillimeetritki ruumi.

Põlvamaal Kiuma külas elav suurpere ema Jane Käo tunneb rõõmu aiapidamisest ja selleks, et soojemate ilmade saabudes saaks taimed kasvuhoonesse istutada, on kodu aknalauad ettekülvatud taimi täis.

“Akende peal on kõige parem taimi kasvatada. Nad vähemalt ei võta voolu, päike on see, mis annab neile jõudu sirguda siin üles. Mina pean muidugi mulda vahetama rammusama mulla vastu ja muidugi väetist andma, mis taimed kasvama panevad. Kuna olen rohenäpp, kellele meeldib taimi ette kasvatada muidugi oma tarbeks, aga alati jääb taimi üle, siis me ütleme ka lastele, et kas keegi soovib enda aeda. Me tavaliselt kingime, mis üle jääb,” rääkis Käopesa perenaine.

Käo peres ollakse harjunud katsetama küll taimesortidega kui ka erinevate kasvutingimuste loomisega.

“Proovisime taaskasutust – WC-paberi rullid ja siia ma külvasin kollase lihatomati. Eelmisel aastal sai proovid, siis olid taimed ilusad, nüüd on millegagi ära immutatud need papid, nii et nüüd ei sobinud,” selgitas Käo.

Peagi tuleb teha kasvuhoones ettevalmistööd taimede istutamiseks. Õnneks on kasvumajas külmad ilmad üle elanud abikaasa kingitud hortensiad. “Mõlemad on alles, pungad tulevad kõik. Ma kartsin, et külm võttis ära, aga alles on kõik,” ütles Käo.

Loe rohkem:  Peipsi ääres käis vabariigi aastapäeva tähistamine üheõhturestoranides | Eesti

Räpina lähedal Toolamaal asub Palgi talu, kus taimed aknalaudadele enam ära ei mahtunud ning seetõttu on aja jooksul perekond Peedelile aiandushuvist saanud igapäevane töö.

Mis kevad teie jaoks tähendab, mis siis toimuma hakkab?

“(Kevadel) hakkab elavnemine. Eriti kui me tuleme kasvuhoonesse, meil on siin juba rohelised taimed – saame neid istutada. See on nagu energia, mida me siit saame,” rääkis Palgi talu perenaine Elve Peedel.

“Sellel aastal on meil uus sort meie kasvuhoones – mandala, mis on siniste õitega. Kuna meil oli eelmisel aastal vaja siniseid lilli, siis me mõtlesime, et me võik sellel aastal täiendada siniste lillede sorti, münti ja valisin siis mandala,” rääkis Palgi talu noorperenaine Laivi Peedel.

Taimedega tegelemine annab pidevalt võimalust katsetada. “Just, on võimalus katsetada, sul ei ole kunagi igav, sa lähed ja sa mõtled, et aga teeks selle seekord teistmoodi,” sõnas Elve Peedel.

Allikas:
“Aktuaalne kaamera. Nädal”

Kokkuvõttes võib öelda, et Eestis on aiandushuvilistel rohkelt ideid ja võimalusi taimekasvatuse katsetuste läbiviimiseks. Kohalikud aiandushuvilised on innukad ja loovad, ning nende püüdlused võivad viia uute ja innovatiivsete lahendusteni põllumajandusvaldkonnas. Oluline on jätkata ideede vahetamist ja kogemuste jagamist, et edendada taimekasvatust ning suurendada saagikust ja kvaliteeti Eesti aiandustoodetes. Aiandushuviliste entusiasm ja pühendumine annavad lootust sellele, et Eesti põllumajandussektor on tulevikus tugev ja jätkusuutlik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga