Venemaa tegi õhurünnakuid Kiievile ja Lvivi oblastile | Välismaa

2320125h3554t24

Teades Venemaa hiljutist õhurünnakute sari Kiievile ja Lvivi oblastile, on oluline mõista kriisi ulatust ja mõju. Need agressiivsed sammud on tekitanud suurt rahutust nii kohapeal kui ka rahvusvahelisel tasandil ning on viinud teravnenud pingeteni Venemaa ja Ukraina vahel. Kuidas reageerib rahvusvaheline üldsus ja millised võivad olla järgmised sammud antud konflikti lahendamisel? Olukord on äärmiselt tundlik ning vajab kiiret ja tõhusat tegutsemist, et tagada rahu ja stabiilsus selles piirkonnas.

Vene väed tegid ööl vastu pühapäeva ulatusliku õhurünnaku Kiievile ja Lvivi oblastile Ukraina lääneosas, ütlesid ametnikud.

Varahommikul korraldas Venemaa drooni- ja rakettrünnakud erinevatele Ukraina oblastitele, vahendas The Kyiv Independent.

“Plahvatused pealinnas. Õhutõrje töötab. Ärge lahkuge varjenditest,” postitas Kiievi linnapea Vitali Klõtško pühapäeval Telegramis.

Lvivi obasti kuberner Maksõm Kozõtskõi ütles, et rünnaku alla jäi Lvivi linnast lõunas Poola piiri lähedal asuv Strõi rajoon.

Ukraina andis enne rünnakut üleriigilise õhuhäire ja hoiatas, et Murmanski oblastis asuvalt Olenje lennuväljalt tõusis õhku 14 strateegilist pommitajat Tu-95, mis saatsid Ukraina territooriumi poole tiibraketid. Õhuhäire tühistati kaks tundi hiljem.

Kiievi sõjaväeadministratsiooni juht Serhi Popko ütles, et rakette tulistati pealinna rühmiti ja see oli kolmas koidueelne rünnak viimase nelja päeva jooksul.

Esialgsetel andmetel purustusi ega kannatanuid ei ole, ütles ta. Linna õhutõrje tabas kümmekonda raketti.

“Vaenlane jätkab mastaapset raketiterrorit Ukraina vastu,” ütles Popko Telegramis. “Ta ei loobu eesmärgist Kiiev iga hinna eest hävitada.”

Liviv linnapea Andri Sadovõi ütles, et oblasti kohal tulistati alla umbes 20 raketti ja seitse Iraani päritolu drooni.

“Nad võtsid sihikule kriitilise taristu,” ütles linnapea.

Rünnaku tõttu tõusid pühapäeva varahommikul õhku ka Poola hävitajad.

Poola kaitseministeerium on nüüdseks kinnitanud, et vähemalt üks Vene tiibrakett sisenes korraks Poola õhuruumi Oserdówi linna kohal ja oli Poola õhuruumis umbes 39 sekundit, enne kui see suunati ümber oma lõpliku sihtmärgi poole Ukrainas Lvivis.

Loe rohkem:  Rootsi Tesla streik laienes laadimisjaamadesse | Välismaa

Kaitseministeeriumi sõnul jälgisid raketti õhutõrjeradarid kogu selle aja, mil see Poola õhuruumis viibis ning Venemaa raketirünnaku ajal Lääne-Ukraina vastu võeti Poola territooriumi kaitsmiseks kõik vajalikud ettevaatusabinõud.

Ukraina tegi raketirünnaku Sevastopolile

Meedias levivad väited Ukraina rünnakust Venemaa poolt okupeeritud Krimmis asuvale Sevastopoli linnale.

Ukraina sotsiaalmeediakanal “Krimmi tuul” teatas raketirünnakus sai pihta Venemaa Musta mere laevastiku peamine erisidekeskus, vahendas venekeelne BBC.

Teiste allikate seas teatasid massiivsest rünnakust Sevastopoli pihta kohalikud Moskvast määratud võimud, kelle sõnul rünnak tõrjuti, kuigi üks inimene hukkus ning mitu inimest said vigastada.

Praegu ei ole teada mitu raketti linna pihta lasti. Moskva poolt määratud kuberner rääkis kümnest alla lastud raketist, teiste allikate sõnul rünnati linna aga kuni 30 raketiga.

Hiljem kinnitas raketirünnakut ka Ukraina relvajõudude õhujõudude juhataja Nikolai Oleštšuk, kes ta tänas piloote ja meremehi eduka lahingutöö eest ning lisas, et Krimm kuulub Ukrainale.

ISW: Venemaa teeb idarindel väikseid edusamme

Vene väed on Donetski ja Zaporižžja oblastis mitmel positsioonil käimasolevate lahingute ajal teinud väiksemaid edusamme, teatas Sõjauuringute Instituut (ISW) oma viimases 23. märtsi ülevaates.

ISW sõnul näitavad 11. märtsil avaldatud ja 23. märtsil geolokatsiooniga tõendatud kaadrid Venemaa marginaalset edasiliikumist Novomõhhailivkast põhja pool, Donetski linnast edelas. Analüütikud märkisid, et edusammud ei olnud tõenäoliselt hiljutised.

Venemaa on hiljuti edasi liikunud ka Donetski oblastis Avdijivkast läände Tonenke küla lähedal, kus geograafilise asukohaga kaadrid kinnitavad, et Vene väed saavutasid hiljuti piiratud edu.

Venemaa väitel hõivati Ukrainas Tšassiv Jari lähedal Ivanivske küla

Moskva väitis laupäeval, et Vene vägi hõivas Ukrainas Donetski oblastis Ivanivske küla.

Küla asub Tšassiv Jari linna lähedal, mis võib olla venelaste järgmine sihtmärk.

Loe rohkem:  Iisraeli saatkond Stockholmis oli rünnakukatse sihtmärgiks | Välismaa

Selle linna langemisel võib agressor hoogustada rünnakuid strateegilise tähtsusega Kramatorskile, mis on juba silmitsi üha sagedamate mürsurünnakutega.

Venemaa agressiivne ja hoolimatu käitumine tehes õhurünnakuid Kiievile ja Lvivi oblastile on järjekordne näide nende agressiivsest poliitikast piirkonnas. See kahjustab tõsiselt Ukraina suveräänsust ja ohustab tsiviilelanikke. Rahvusvaheline kogukond peab tegutsema kiirelt ja kindlalt, et peatada Venemaa agressioon ning kaitsta Ukraina territoriaalset terviklikkust. Eesti seisab Ukraina poolel ning toetab nende õigust rahu ja turvalisusele. Ohvritele ja nende peredele avaldame sügavat kaastunnet ning loodame, et olukord rahuneb ja konflikt leitakse rahumeelne lahendus.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga