Norstati küsitlus näitab sotsiaaldemokraatide jätkuvat tõusu | Eesti

1752461h30eet24

Tere tulemast Eesti! Viimase Norstati küsitluse tulemused pakuvad põnevat uudist sotsiaaldemokraatidele, kuna nende toetus jätkab tõusu. See on oluline hetk Eesti poliitikas ja ühiskonnas ning seab sotsiaaldemokraadid positsioonile, kus nende seisukohad ja poliitilised eesmärgid võivad mõjutada riigi tulevikku. Uurime lähemalt, mis on toonud nende tõusu ja millised võivad olla selle tagajärjed Eesti ühiskonnale ja poliitikale.

Uuringufirma Norstat iganädalase küsitluse tulemuste põhjal jätkub sotsiaaldemokraatide tõus reitingutabelis ning kui nelja nädala koondtulemuse põhjal on Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) veel neljandal positsioonil, siis viimase nädala andmed näitavad nende möödumist Reformierakonnast ja tõusu kolmandale kohale.

Nelja nädala koondandmete põhjal jätkab liidrina Isamaa 25,7 protsendiga, teisel kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 18,1 protsendiga, kolmas on Reformierakond 17,5 protsendiga ja sotsiaaldemokraadid on neljandad 15,5 protsendiga, selgus kolmapäeval avaldatud Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud ja Norstat Eesti läbi viidud küsitluse tulemustest. Neile järgnevad Keskerakond 12,7 protsendiga ning Eesti 200, kelle toetus on 6,1 protsenti.

Sotsiaaldemokraatide toetus on tõusnud viimase nelja nädalaga 4,8 protsendipunkti võrra. Keskerakonna toetus on nelja nädalaga langenud 2,5 protsendipunkti võrra. SDE toetus on kõrgeimal ning Keskerakonna toetus madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

EKRE eelmise aasta lõpus alanud langus on peatunud ning rahvuskonservatiivid möödusid taas reitingutabelis Reformierakonnast. Reformierakonna toetus ei ole viimastel nädalatel märkimisväärselt muutunud.

Vaid viimase nädala küsitluse andmete järgi toetab Isamaad 25,3, EKRE-t 21,5 protsenti ja SDE-d 17,1 protsenti. Esikolmikule järgnevad Reformierakond 13,5 protsendiga, Keskerakond 12,5 protsendiga ja Eesti 200, kelle toetus on 6,5 protsenti.

Viimased koondtulemused kajastavad küsitlusperioodi 2. – 26. jaanuarini ning kokku küsitleti 4000 valimisealist Eesti kodanikku.

Loe rohkem:  Linnahalli katusel olev liuväli meelitab uisutajaid | Eesti

Koalitsioonierakondi toetab kokku 39,1 protsenti ning opositsioonierakondi 56,5 protsenti vastajatest.

Tulemuste presenteerimisel keskenduvad MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut ja uuringufirma Norstat Eesti AS viimase nelja nädala koondtulemusele, mis tähendab, et valimiks kujuneb vähemalt 4000 inimest, millest on erakondade suhtelise toetuse arvutamisel välja arvatud erakondliku eelistuseta valijad.

Maksimaalne veamäär sõltub suurima grupi proportsiooni suurusest. Antud küsitluses oli suurimaks grupiks Isamaa toetajad ning sellisel juhul on veamäär +/-1,57 protsenti. Teiste erakondade reitingute puhul on veamäär väiksem, näiteks Eesti 200 puhul +/-0,86 protsenti.

Norstat viis küsitlused läbi ajavahemikel 02.01-08.01, 08.01-12.01, 15.01-22.01 ja 22.01-26.01 ning nendele vastas kokku 4000 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku. Valimi võimalikult esindusliku jagunemise eesmärgil teostati küsitlused kombineeritud meetodil – telefoniküsitluses ning veebiküsitluses. Valimi andmed on tulemuste esinduslikkuse tagamiseks kaalutud vastavaks valimisõiguslike kodanike proportsionaalsele jaotusele peamiste sotsiaaldemograafiliste tunnuste alusel.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Norstati küsitlus näitab selgelt sotsiaaldemokraatide jätkuvat tõusu Eestis. See näitab, et nende poliitiline platvorm ja sõnumid on leidnud kõlapinda Eesti elanike hulgas. Samas tuleb meeles pidada, et küsitlustulemused on alati muutuvad ja poliitilises maastikus võib toimuda ootamatuid pöördeid. Seetõttu on oluline jälgida, kuidas erakondade toetus edaspidi muutub ja kuidas see võib mõjutada Eesti poliitikat tervikuna.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga