Tomingas: žürii otsus oli nagu noahoop südamesse | Laskesuusatamise MM

2259531h58f9t24

Tomingas: žürii otsus oli nagu noahoop südamesse | Laskesuusatamise MM

Eestlaste jaoks oli see šokk – laskesuusataja Regina Tomingase diskvalifitseerimine poksihoope meenutavalt karmi žürii otsusega. Üksinduses murul istuv Tomingas oli seda meelt, et tema käsitletud relv oli õigesti reguleeritud ning tal puudus igasugune kavatsus reegleid rikkudes võistelda. Tunnustatud spordimestar sai osaks lõppenud laskesuusatamise maailmameistrivõistlusel Kairo linnas toimunud etapil metsikuks keeratud kaosest, kui laskesuusatajad hakkasid raugevat julma metsikut sõda pidama.

Tuuli Tomingas teenis laskesuusatamise maailmameistrivõistlustel Nove Mestos naiste tavadistantsil algselt 11. koha, aga diskvalifitseeriti pärast võistlust. Põhjus oli asjaosaliste jaoks ootamatu. Nimelt asetas Tomingas ühes püstitiirus kepid laskmise ajaks suusa alla ja see oli žürii hinnangul lubamatu.

Tuuli Tomingas, täna on uus päev. Kas oled jõudnud eilse õhtu seljataha jätta?

Ikka, eks ta valus oli. Olin tegelikult siiralt rõõmus, enne kui see tärnike sinna taha ilmus. Otsus oli nagu noahoop südamesse. Aga täna on juba parem.

Otsuse põhjus oli see, et reeglite järgi ei ole lubatud asetada suuskade alla midagi ja žürii väitel olla sa seda justkui teinud. Ehk sinna olevat asetatud, mitte ei olevat see kepirihm sinna sattunud. Kuidas see sinu nägemuses oli?

Eile oli haruldane juhus, et plusskraadid hakkasid liikuma nulli poole ja matid hakkasid läikima, muutusid libedaks. Mul oli väga hea sõidutunne ja kerge närv ka sees, mis ei ole minu puhul väga tavaline. Et olen võistlusel nii närvis, et see hakkab laskmist segama. Mul oli tiirudes väga raske, pidin end väga kokku võtta, et märke tabada. Kui jõudsin teise tiiru, siis tundsin, et küünarnukk libiseb alt ja matt on jäässe läinud. Kui ma tulin viimasesse tiiru, siis mõtlesin, et lähen kindla peale välja – katsun leida väga stabiilse asendi. Mõtlesingi, et kasutan väga head kavalat nippi, mida olen eluaeg teinud, kui on selline situatsioon – et panen kepirihma suusa alla. Ei ole kunagi probleemi tulnud. Kui võistluse lõpetasin ja tärn taha ilmus, siis mul ei olnud õrna aimu ka, milles võib olla probleem.

Loe rohkem:  Laskesuusatamise MM-i erisaade: kui hea on esimesena startida? | Laskesuusatamise MM

Aga et see on keelatud tegevus – selle eest on väga ränk karistus. Kas sellest olid teadlik?

Kõigepealt käisin ringi, pea laiali otsas ja uurisin, milles võib üldse asi olla. Mõtlesin, et äkki on keegi esitanud protesti. Ikka teistega laskumisel võib tekkida momente, kus sõidad kellelegi suusa otsa ja keegi võib seda võtta olukorrana, mille eest saab protesti esitada. Mina kahtlustasin midagi sellist. Sain info, et probleem on kepirihmas. Viimase hetkeni arvan, et pääsen suurimast karistusest. Pigistatakse silm kinni ja saan hoiatuse, sest tegelikult ei ole sõnastatud reeglites, et otseselt kepirihm ei või olla suusa all. Seal on kepp või stabiilsust tagav asi.

Kindaid näiteks.

Jah, kepirihm ei ole otseselt välja toodud. Kui see otsus tuli, siis ma olin väga kurb.

Öösel said magada.

Mul on unega olnud probleeme ja väikesed unerohukesed aitavad viimasel ajal. Sain jah.

Said õpetust ja tarkust väga palju juurde.

Mitte ainult mina, vaid kõik sportlased ja treenerid, kes kuulsid selle otsuse langetamisest ja põhjusest, olid hämmingus. Keegi ei arvanud, et kohe eemaldatakse protokollist.

Kui Tomingas oli lootnud esindada Eestit laskesuusatamise MK-il, siis žürii otsus jättis ta südamesse sügava haava. Ta oli näidanud head vormi ja andnud endast parima, kuid ometi ei saanud ta võimalust end tõestada maailma suurimal areenil. See oli valus löök mitte ainult talle, vaid ka kogu Eesti laskesuusatamise kogukonnale. Siiski on oluline meeles pidada, et spordis on alati tõuse ja mõõnu ning Tomingas on tugev ja võimeline ületama selle takistuse ning tõestama oma väärtust tulevikus. Ootame kannatamatult võimalust näha teda järgmistel võistlustel särada.

Loe rohkem:  TÄNA OTSE | Kas Norra meeste ülemvõim jätkub ka tavadistantsil? | Laskesuusatamise MM

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga