Galerii: tänavune klassiku sõber on Mihkel Mutt | Kirjandus

2259609hf426t24

Tere tulemast Galeriisse! Sel aastal on meil suur rõõm tervitada Mihkel Mutt’i, kellel on olnud pikaajaline side Eesti kirjandusmaailmaga. Tema kirjutistest on saanud klassikud, mis on inspireerinud ja liigutanud lugejaid üle kogu Eesti. Meie galerii on pühendatud tema töödele ning tähistab tema panust Eesti kirjandusse. Olete teretulnud nautima Mutt’i sõnakunsti ning avastama tema loomingut meie galeriis. Tulge ja avastage kõikvõimalikke kirjanduslikke aardeid ning avastage uusi külgi sellest suurepärasest kirjanikust.

Tammsaare ja Vilde sõprade selts andis üheksandat korda välja klassiku sõbra tiitli, mille seekord pälvis kirjanik Mihkel Mutt teose “Liblikas, kes lendas liiga lähedale” eest.

Klassiku sõber on tiitel, millega tunnustatakse inimest, kes on möödunud aastal populariseerinud eesti kirjandusklassikat.

Mihkel Muti sulest ilmus eelmisel aastal teos “Liblikas, kes lendas liiga lähedale”, mis portreteerib kirjanik Mati Unti, keda Mihkel Mutt tundis isiklikult.

“Sel aastal pälvis tiitli inimene, kelle armastus kirjandusklassika vastu on alati olnud varjamatu,” ütles seltsi juhatuse liige Toomas Haug. “Ta on meie klassikutest avaldanud nii artikleid kui ka tervikteoseid, nüüd on tema sulest ilmunud uurimuslik teos, millel on ka oma isiklik mõõde.”

“Meil on vaja kultuuriheeroseid, legende ja klassikuid, kelle mainimine erutab rahva kujutlusvõimet,” ütles vastne laureaat Mihkel Mutt kolmapäeval Mati Undi muuseumis. Ta lisas, et Mati Unt ei peaks end ise ehk klassikuks, aga kindlasti erutaks teda nimetamine legendiks.

Muti sõnul saab maailm üha enam juurde kirjandust, sealhulgas head kirjandust, kuid iga põlvkonnaga on üha vähem tõenäoline, et inimesed loevad samu raamatuid. Seetõttu tuleks klassikutele ja legendidele rohkem tähelepanu pöörata.

Tiitlit on välja antud alates 2016. aastast. Selle saab eelneva kalendriaasta jooksul ilmunud publikatsiooni või muu kultuuriteo autor, kes on oma tegevusega edendanud eesti kirjandusklassika tundmist. Auhinna võib saada ka pikaajalise pühendunud tegevuse eest.

Loe rohkem:  Galerii: Paavo Matsin esitles Tammsaare muuseumis uut romaani "Death Café" | Kirjandus

Senised klassiku sõbrad on olnud kirjandusteadlane Rutt Hinrikus (2016), lavastaja Heidi Sarapuu (2017), tõlkija ja kirjandusteadlane Juhani Salokannel (2018), teatrilavastaja Elmo Nüganen (2019), filmirežissöör Tanel Toom (2020), kirjanik Urmas Vadi (2021), tõlkija Danutė Giraitė (2022) ning kunstnik ja luuletaja Maarja Undusk (2023).

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Mihkel Muti näitus “Galerii: tänavune klassiku sõber” on olnud edukas ja populaarne. Ta on suutnud kujutada klassikuid uudsel ja huvitaval viisil, tuues nad kaasaegsesse konteksti. Näitus on toonud palju tähelepanu Eesti kirjandusele ja klassikutele ning on aidanud tutvustada nende teoseid uuele põlvkonnale. Muti töö on innustanud ja innustanud inimesi avastama Eesti kirjanduse rikkalikku ajalugu ning seda hinnatud kaasaegse autorina.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga