Teenetemärgi saanud Peeter Ross: peame õppima üksteisega koostööd tegema | Teaduselu

2248872h6f21t24

Tere tulemast! Täna tahaksime tutvustada Teile teenetemärgiga pärjatud Peeter Rossi, kes on tuntud kui silmapaistev teadlane ja tõeline visionäär Eesti teadusmaastikul. Tema panus teadusmaailma on olnud märkimisväärne ning ta on eeskujuks paljudele noortele teadlastele. Lisaks oma akadeemilisele tegevusele on Ross rõhutanud ka koostöö olulisust teadusvaldkonnas ning propageerinud avatust uutele ideedele. Tema sõnad ja teod on innustanud paljusid ning tema lugu on kindlasti inspireeriv ja õpetlik. Tuleb õppida üksteisega koostööd tegema ning seeläbi saavutada suuremaid kõrgusi teaduses.

Kui tervishoiu vallas on Eesti kui digiriigi maine välismaal endiselt suurepärane ja ka väliskoostöö kulgeb ladusalt, siis riigisiseselt võiks olla valdkonna ekspertide koostöö märksa parem, leiab presidendilt teenetemärgi saanud Ida-Tallinna Keskhaigla radioloog ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Peeter Ross.

“Digitaliseerimine tervishoius on olnud Eesti edulugu ja see on õige valdkond, kuhu tunnustus anda. Ma olen olnud selle alguse ja arenduse juures, kuid inimesi on muidugi palju rohkem, kes on selle heaks tööd teinud ja seda ära märkimist vääriks,” sõnas e-tervise ekspert.

Kui elus laiemalt on Ross kõige uhkem oma laste üle, siis erialaliselt peab ta selleks Eesti head mainet. “Ma ise konsulteerin Leedu, Rumeenia, Saudi-Araabia ja Usbekistani valitsusi digitervise rakenduste osas. Tavainimestele kõige käegakatsutavamad on e-retseptid, aga nende kõrval on palju teisi vähem nähtavaid lahendusi. Eesti on selles vallas väga kõrge renomeega,” viitas professor.

Viimane pole saavutatud tema hinnangul osava müügitööga, vaid loodud rakendused räägivad iseenda eest. Näiteks on Eestis tavapärane nähtus nii e-konsultatsioon kui ka see, et radioloogilised pildid on kättesaadavad kõigile selleks volitatud arstidele.

“Paljudes maades on need mingil kujul teatud haiglates olemas, kuid see, et see toimib üle mitmete asutuste, on Eesti puhul ainulaadne. Teiste riikide huvi pole müügitöö tulemus, vaid meid kutsutakse konsulteerima konkreetsete teenuste ja lahenduste näitamiseks: “teil on, tulge tehke meile ka”,” sõnas Ross.

Loe rohkem:  Haibiga saavutatud tähelepanu on teaduses kahe teraga mõõk | Teaduselu

Praegust maailma vaadates soovis ta kõige enam rahu saabumist. “Ükskõik kas teha arsti, teadlase või konsultandi tööd, võiks viia see ikka selleni, et inimeste tarkus suureneb selle tulemusel nii palju, et kedagi ei tapeta,” mõtiskles professor.

Realistlikumalt saavutatava tulevikuna võiks tema aga hinnangul teha Eesti valdkonna spetsialistid omavahel koostööd sama hästi kui oma välispartneritega. “Eesti on väike, me tunneme praktiliselt kõik üksteist, aga millegipärast ei tee me üksteisega koostööd väga hästi ega õpi teineteiselt. Pigem vaatame väljaspoole Eestit, ja pigem antakse sinna, kui võetakse sealt. See on minu soov,” sõnas Peeter Ross.

Kokkuvõttes võib öelda, et Teenetemärgi saanud professor Peeter Rossi sõnum õppimise tähtsusest koostööks teadusmaailmas on äärmiselt oluline. Tema pikaajaline panus teadus- ja arendustegevusse ning ettevõtlusse on eeskujuks nii noortele teadlastele kui ka kogu ühiskonnale. Rossi sõnad annavad innustust ja motiveerivad inimesi üksteisega koostööd tegema ning andma endast parim teaduse edendamiseks. Tema teenetemärgi vääriline panus teadusmaailmas jätab jälje ja inspireerib järgmisi põlvkondi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga