Teaduse elutööpreemiad pälvisid Jakob Kübarsepp ja Raivo Uibo | Teaduselu

2250174h4ce5t24

Teaduse elutööpreemiad on üks kõrgeimaid tunnustusi teadlastele Eestis. Sel aastal said selle au Jakob Kübarsepp ja Raivo Uibo, kelle pühendumus teadusuuringutele on olnud märkimisväärne. Nende panus teadusmaailma on olnud hindamatu ning nende töö on aidanud kaasa Eesti teaduse arengule. Nende saavutused on innustavaks eeskujuks noortele teadlastele ning nende preemiad on teenitud austusavaldus nende pikaajalisele panusele teaduse valdkonnas.

Teaduse elutööpreemiad said sel aastal Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor ja vanemteadur Jakob Kübarsepp Jakob Kübarsepp ning Tartu Ülikooli immunoloogia korraline professor Raivo Uibo.

Teaduse elutööpreemia suurus on 40 000 eurot.

Jakob Kübarsepa elutöö sisu seisneb pulbermetallurgia vahenditega selliste ülitugevate ja vastupidavate kattekihtide ning kulumiskindlate kergkomposiitide loomises, mis ei sisalda strateegilisi, kalleid ja keskkonnaohtlikke metalle, näiteks volframit või koobaltit.

Samuti on ta suutnud esildise kohaselt kindlustada, et Eestis oleks tipptasemel nii inseneeria õpetamine kui ka pulbermaterjalide tehnoloogia. Ise õpetades, juhendades, õpikuid kirjutades ja keeleruumi laiendades, aga ka prorektorina õpetamist korraldades ning kõrghariduse programmidesse ja hariduse kvaliteedi hindamisse panustades.

Raivo Uibo on üks silmapaistvamaid ja mõjukamaid meditsiiniteadlasi Eestis, kaasaegse kliinilise immunoloogia alusepanija, liider ning suunanäitaja. Tema elutöö hõlmab teadustööd kõige laiemas mõistes, alates teadusliku mõtteviisi õpetamisest ja propageerimisest, vajaliku taustsüsteemi kujundamisest ja teaduse väärikuse hoidmisest kuni ainulaadsete avastuste ja nende rakendusteni.

Näiteks on tema töö aidanud paramini mõista krooniliste põletike taga olevaid immunoloogilisi mehhanisme kui ka luua maksahaiguste eri kliinilisi vorme eristatavaid teste. Lisaks on ta andnud tohutu panuse nii oma erialakogukonna kui ka teadusmaastiku ja kogu ühiskonna arengusse ja terve plejaadi uute teadlaste kasvatamisse.

Aastapreemiad (à 20 000 eurot) eelneva nelja aasta jooksul valminud ja avaldatud parimate teadustööde eest pälvisid:

  • Jaan Aru – Aru ja tehisaru süsteemide sarnasuste ja erinevuste kaardistamine
  • Viljar Jaks – Kudede regeneratsioon ja rakuväline maatriks
  • Dmitri Vinnikov (kollektiivi juht), Andrei Blinov, Andrii Chub, Oleksandr Husev – Topoloogiat muutva juhtimisega innovaatilised jõuelektroonikasüsteemid
  • Aare Märtson ja Katre Maasalu – Ortopeediliste haiguste molekulaarsed mehhanismid ja käsitlus
  • Carlos Pérez Carmona (kollektiivi juht), Meelis Pärtel, Riin Tamme ja Aurèle Éric Toussaint – Globaalne käsitlus erinevate elustikurühmade funktsionaalsest mitmekesisusest
  • Eve Veromann – Innovaatilise RNAi tehnoloogia arendamine ja looduse hüvede rakendamine jätkusuutlikus põllumajanduses
  • Indrek Ibrus – Meediainnovatsiooni, digikultuuri ning kultuuriandmete uuringud
  • Andreas Ventsel ja Mari-Liis Madisson – Poliitika-semiootika, infomõjutustegevuse ja vandenõuteooriate semiootiline analüüs
Loe rohkem:  Noor naisteadlane: vaeva nähes saavutab kõike | Teaduselu

In conclusion, the awarding of the lifetime achievement prizes in science to Jakop Kübarsepp and Raivo Uibo is a well-deserved recognition of their outstanding contributions to the field of scientific research in Estonia. Their dedication and commitment to advancing knowledge and pushing the boundaries of scientific discovery have not gone unnoticed. These awards serve as a reminder of the importance of fostering a culture of innovation and excellence in the scientific community. We congratulate and thank Jakop Kübarsepp and Raivo Uibo for their remarkable achievements and for inspiring future generations of scientists in Estonia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga