Tallinn alustab parkides sügisel langenud puulehtede koristust | Eesti

1651873hd5cat24

Tallinna linn alustab sügisel langenud puulehtede koristamist parkidest, valmistudes pikkadeks talvekuudeks. See traditsiooniline sügisene tegevus muudab linna puhtamaks ja korrastatumaks ning loob meeldivama keskkonna kõigile elanikele ja külastajatele. Kas sa oled valmis nautima värvilist lehemütsu ja kargeid sügisilmasid? Liitu Tallinna linnaalgatusega, aidates hoida meie linnapargid puhtad ja kaunid!

Tallinna parkides talveks lume alla jäänud lehed on mitmel pool tänaseni koristamata. Kuigi levinud on teadmine, et lehti riisuma ei peaks, on lehehunnikud ka soodus pinnas kahjurite levikuks ning on oht, et ka muru hävineb.

Kuigi lehtede riisumata jätmine on levinud moodus, kuidas loodust turgutada ja soodustada liigirikkust, ei ole linnakeskkonnas asuvad pargid selleks just parim paik, ütlevad nii Tallinna linna esindaja kui ka taimekaitsespetsialist. Sellegipoolest läks sel hooajal Tallinnas teisiti ja sügisel maha langenud lehed jäid mitmeks kuuks lumevaiba alla.

Lehed olid puudel päris pikalt ja väga kiiresti saabusid külmad ilmad.

“Meil tõesti partner ei jõudnud väga kiiresti kõiki neid lehti ära viia ja nad on jäänud meil kevadet ootama, vaatamata sellele, et leping nägi ette, et tööd pidid olema tehtud sügisel,” sõnas Lasnamäe linnaosa vanem Julianna Jurtšenko.

Sel suvel lahvatas üle Eesti jalakasurma haiguspuhang, mistõttu tuli näiteks Kadrioru pargis maha võtta mitukümmend puud. Lehtede koristamata jätmine võib samuti viia puude mahavõtmiseni.

“Ta mõjub puudele kahjulikult niimoodi, et kõik haigused, kes puul on, need enamasti avalduvad lehtede peal, kas mingite laikude, täppidena, aukudega ja need haigused ei kao mitte kusagile sealt lehe pealt ära. Siis kui kevad tuleb, hakkab taaskord jälle vihma sadama, siis see haigus on juba seal puulehe peal olemas ja nende vihmapiiskadega ta viiakse uuesti puule tagasi,” rääkis Tallinna Botaanikaaia taimekaitsespetsialist Pille Hermann.

Loe rohkem:  Lippus: kui opositsioon pakuks sotsidele linnapea kohta, siis kaaluksime | Eesti

Lisaks võib riisumata lehesodi all hävineda murukate.

“Kui lehed jäävad ikkagi väga kauaks mullapinnale, siis tahes tahtmata iga väike taimekene tahab ju päikest ja valgust ja vihma. Aga kui sa oled koguaeg… sul on kott pähe tõmmatud, no kuhu sa kasvad, kuhugi ei kasva. Jäädki sinna kiratsema,” sõnas Hermann.

Kuigi lumi on suures osas juba sulanud, alustatakse lehtede koristamisega nüüd, mil öökülmi enam pole.

Sügisel langenud puulehtede koristamine Tallinna parkides on oluline samm linnakeskkonna korrastamisel ning puhtana hoidmisel. See mitte ainult ei paranda parkide väljanägemist, vaid aitab ka tagada parkide ohutust ning säilitada looduslikku tasakaalu. Tallinna linna algatatud algatus on suurepärane näide kogukonna koostööst ja keskkonnasõbralikest tegevustest. Loodame, et see innustab ka teisi linnu ja omavalitsusi Eestis järgima sarnast eeskuju. Teeme koos puhtamaks ja rohelisemaks Eesti!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga