Sündide arv Jaapanis oli eelmisel aastal rekordmadal | Välismaa

2284482he397t24

Eelmisel aastal teatas Jaapani tervishoiuministeerium, et sündide arv riigis oli langenud madalaimale tasemele alates andmete kogumise algusest 1970. aastatel. See murettekitav trend on pannud Jaapani valitsuse muretsema riigi tuleviku pärast ning kaaluma meetmeid rahvastiku vananemise ja kahanemise pidurdamiseks. Kas see on vaid mööduv langus või hoiatussignaal tuleviku kohta, jääb näha, kuid see paneb kindlasti mõtlema sügavamatele demograafilistele probleemidele, mis võivad mõjutada kogu riigi dünaamikat ja arengut.

Sündide arv Jaapanis langes eelmisel aastal kaheksandat aastat järjest, jõudes ajalooliselt madalale tasemele. Paljud arenenud riigid registreerisid eelmisel aastal rekordmadalat sündide arvu.

Sündide arv Jaapanis langes 5,1 protsenti võrreldes 2022. aastaga, kokku sündis rohkem kui 120 miljoni elanikuga Jaapanis eelmisel aastal ainult 758 631 last, kirjutab Nikkei Asia.

Samuti langes abielude arv esimest korda 90 aasta jooksul allapoole 500 000 piiri: kokku sõlmiti Jaapanis eelmisel aastal 489 281 abielu. Kuna Jaapanis, erinevalt enamikest arenenud riikidest, sünnib väga vähe lapsi abiellumata naistel, on abielude arvu ajalooline langus märgiks eeldatavast sündide languse jätkust tulevastel aastatel.

Jaapani valitsuse pressiesindaja lubas astuda “pretsedendituid samme” langeva sündimuse määra tõstmiseks. Konkreetsetest ettepanekutest soovitakse laiendada lastehoiu võimalusi ning edendada palgatõuse noortele töötajatele.

“Langev sündimuse määr on kriitilises olukorras. Kuus järgmist aastat kuni 2030. aastani, kui noorte inimeste arv langeb järsult, on viimane võimalus trendi tagasipööramiseks,” ütles peaministrikantselei juht Yoshimasa Hayashi.

Jaapani peaminister Fumio Kishida nimetas varem sündimuse langust kõige tõsisemaks kriisiks, millega riik silmitsi seisab. Jaapani valitsus avalikustas mitu meedet lastega perede toetamiseks eelmisel aastal, kuid need pole seni vilja kandnud.

Sündide arvu langust ajalooliselt madalale tasemele on täheldatud eelmisel aastal paljudes riikides. Lisaks Jaapanile raporteerisid ajalooliselt madalast sündide arvust Lõuna-Korea ja Hiina. Kui Lõuna-Koreas langes sündimuskordaja eelmise aasta lõpus kogu maailmas madalaimale 0,7 lapse tasemele naise kohta, siis Hiinas langes sündide arv esmakordselt üheksale miljonile.

Loe rohkem:  Google viskab reklaamküpsised prügikasti | Välismaa

Euroopa riikides registreeriti eelmisel aastal rekordmadalat sündide arvu näiteks Lätis ja Itaalias, aga ka Eestis.

Kokkuvõttes võib öelda, et Jaapani madal sündide arv mõjutab oluliselt riigi rahvastikku ja majandust. See trend võib kaasa tuua vananeva elanikkonna probleemid, nagu pensionisüsteemi jätkusuutlikkus ja tervishoiuteenuste kättesaadavus. On oluline, et valitsus ja ühiskond tervikuna leiaksid tõhusad lahendused sellele demograafilisele väljakutsele, et tagada riigi jätkusuutlik areng tulevikus. Teadlikkuse tõstmine ja toetavad meetmed noorte perede toetamiseks võivad aidata leevendada seda muret tekitavat olukorda.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga