Slovakkia presidendiks pürgivad ekspeaminister ja euroopameelne diplomaat | Välismaa

2318376h41fdt24

Eesti silmitsi seisvad Slovakkia presidendikandidaadid, endine peaminister ja Euroopa-meelne diplomaat, pakuvad intrigeeriva valiku tulevaseks juhiks. Nende kogemused ja visioonid annavad tunnistust nende pühendumusest rahvale ning Euroopa ideaalidele ning lubavad tuua kaasa muutusi ja innovatsiooni. Nende võitlus presidendikohale lubab põnevat poliitilist maastikku ning võib kaasa tuua uuendusi nii Slovakkiale kui ka laiemalt Euroopale.

Slovakkias toimuvad juba selle nädala laupäeval presidendivalimised. Favoriitideks peetakse euroopameelset diplomaati Ivan Korčokit ja Slovakkia ekspeaministrit Peter Pellegrinit, kes peab hetkel parlamendi esimehe ametikohta.

Pellegrini on ametis oleva populistliku peaministri Robert Fico koalitsioonipartner ja endine erakonnakaaslane. Ficot on aga korduvalt süüdistatud korruptsioonis ning Venemaa narratiivide levitamises Ukraina sõja küsimuses.

Samuti on viimastel kuudel Slovakkias toimunud ulatuslikud meelevaldused, mille käigus avaldasid elanikud meelt valitsuse justiitsreformide vastu, mille raames saadeti laiali korruptsioonivastane eriprokuratuur ning leevendati karistused korruptsiooni eest.

2009. kuni 2015. aastani Slovakkia alalise saadikuna Euroopa Liidu juures töötanud Korčok reklaamibki oma kandidatuuri tasakaalustava jõuna valitusele. Pellegrini aga nimetab tasakaalustamise juttu lõhestavaks ning erinevaid riigiorganeid vastanduvaks. Korčoki võidu puhul jätkuks senine olukord, kui riiki valitseb populistlik valitsus ning euroopameelne liberaalne president, kirjutab Euractiv.

Küsitluste järg peetakse kergeks favoriidiks Pellegrinit, kuigi ka Korčokil on võimalus võitjaks osutuda. Ülejäänud seitsme kandidaadi toetus on madal.

Uuringufirma AKO küsitluse järgi toetab Pellegrinit valimiste esimeses voorus 40,4 protsenti valijatest ning Korčokit 38,6 protsenti valijatest. 6. aprillil toimuvas teises voorus võidutseks samuti Pellegrini 52,9 protsendiga häältest.

Samas teise uuringufirma küsitlus näitab Pellegrinile ainult 50,9 protsendi häältest saamist teises voorus, mistõttu on Korčokil veel olemas võimalus valimised võita.

2014. aastal võitis Slovakkia presidendivalimised läänemeelne kandidaat Andrej Kiska, kellele jäi teises voorus alla Fico ise. 2019. aasta valimistel kaotas teises voorus Fico erakonna kandidaat, eurovolinik Maroš Šefčovič, liberaalsele aktivistile Zuzana Čaputovále.

Loe rohkem:  Ukraina abipakett kukkus USA senatis läbi | Välismaa

“Kui Korčok on valitud, jätkab ta Andrej Kiska ja Zuzana Čaputová poliitilist pärandit. Korčok on alati olnud läänemeelne,” ütles analüütik Grigorij Mesežnikov Euractivile.

“Kui Pellegrini võidab, jätkub kõik, mida oleme kogenud viimase viie kuu jooksul praeguse valitsuse all,” lisas ekspert.

Mesežnikov seletas, et Fico erakonna endise liikmena on Pellegrini alati olnud praegusele peaministrile lojaalne.

Pellegrini tõusis Slovakkia peaministriks 2018. aastal, kui Fico oli sunnitud tagasi astuma korruptsiooni uurinud ajakirjaniku Ján Kuciak mõrva järel. 2020. aasta Slovakkia parlamendivalimiste järel moodustas Pellegrini oma erakonna Hlas (Hääl), kuid pärast 2023. aasta valimisi sõlmis ta koalitsioonilepingu Fico ja veel ühe parempopulistliku erakonnaga.

Ekspeaminister ja euroopameelne diplomaat, kes pürgivad Slovakkia presidendiks, näitavad selgelt nende soovi viia riik edasi ja tugevdada suhteid Euroopa Liiduga. Nende kogemus ja pühendumine avalikule teenistusele annavad lootust Slovakkia tuleviku suhtes. Nende kandidatuur pakub väljavaateid demokraatia ja stabiilsuse säilitamisele ning edasiliikumisele rahvusvahelisel areenil. Oluline on toetada kandidaate, kes seisavad Euroopa väärtuste eest ning julgevad võtta vastutuse keeruliste väljakutsetega tegelemisel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga