Reedel jõuab Eesti kohale vulkaanipurskest tekkinud vääveldioksiidi pilv | Eesti

2317809h0a80t24

Reedel jõuab Eesti kohale vulkaanipurskest tekkinud vääveldioksiidi pilv, mis on põhjustanud elevust ja muret üle kogu riigi. See haruldane nähtus toob endaga kaasa mitmeid tagajärgi, sealhulgas õhusaaste, terviseriskid ja halb nähtavus. Inimestel on soovitatav hoiduda õues viibimisest ning kaitsta end kaitsemaskidega. See loodusnähtus tõestab meile taas kord looduse võimsust ja ettearvamatust, kuid samas paneb ka meid mõtlema enda ja keskkonna suhetest.

Reedel jõuab Eesti kohale Islandi vulkaanipurskest alguse saanud vääveldioksiidi pilv. Teadlaste sõnul ei ole pilvel mõju õhukvaliteedile ega kliimale.

Alates detsembrist on Islandil Reykjanesi poolsaarel toimunud neli vulkaanipurset. 17. märtsil toimus neist suurim.

Copernicuse atmosfääri seire teenuse (CAMS) prognoos näitab suurenenud vääveldioksiidi koormusega pilve liikumas Põhja-Atlandilt üle Iirimaa ja Ühendkuningriigi, selle saabumist neljapäeval Skandinaaviasse ja siirdumist üle Läänemere. 

Pilv jõuab reedel Balti riikide, Poola ja Kirde-Venemaa kohale.

CAMS vanemteadur Mark Parringtoni sõnul ei ole pilvel mõju õhukvaliteedile ega kliimale.

“Eelmiste pursetega ei kaasnenud nii palju vääveldioksiidi emissioone, et seda oleks saanud vaadelda ja meie süsteemidesse assimileerida. Seekord on vääveldioksiidi hulk selgelt vaatlusandmetes näha ja me jälgime hoolega pilve tema teekonnal üle Põhja-Euroopa, kuigi me ei oota sellelt mingit mõju õhukvaliteedile või kliimale,” ütles Parrington.

CAMS direktor Laurence Rouil ütles, et vulkaanipursked ja suurte väävliühendikoguste väljalase võivad mõjutada regiooni õhukvaliteeti ning globaalseid protsesse nagu näiteks osooni hulka stratosfääris. Ta lisas, et Islandi vulkaanipurske mõjud atmosfäärile ei ole aga nii tõsised, kuid nad peavad siiski oluliseks olukorda jälgida.

CAMS prognoosid näitavad gaasilist vääveldioksiidi atmosfääris, kuid ei paku infot vulkaanilise tuha kohta, mis kuulub Vulkaanilise Tuha Nõuandva Keskuse (VAAC) vastutusalasse.

Kuigi vulkaanipurskest tekkinud vääveldioksiidi pilv jõuab Reedel Eestisse, ei ole põhjust paanikaks. Meteoroloogide sõnul ei ole oodata ohtlikke olukordi ega terviseriske. Siiski tasub olla teadlikud võimalikest mõjudest õhukvaliteedile ning jälgida ametlikke teadaandeid. Eestlased peaksid jääma rahulikuks ja jätkama igapäevaseid tegevusi tavapäraselt. Samuti on oluline järgida ametlikke nõuandeid ja soovitusi, et tagada turvalisus ning heaolu kõigile elanikele.

Loe rohkem:  Kallas soovib valitsuselt mandaati õpetajate pikaajaliseks palgaleppeks | Eesti

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga