Pettuse korraldanud USA rattatiim ja selle liikmed said karistada | Jalgrattasport

2284521hee27t24

Eestis on pahameelt tekitanud juhtum, kus USA jalgrattatiim ja selle liikmed said karistada pettuse korraldamise eest. Skandaal on šokeeriv ning häbistab spordimaailma. Pettus ja ebaausus ei tohi olla spordi osa ning sellised teod peavad saama õiglase karistuse. See paneb kahtluse alla spordi väärtused ning usaldusväärsuse. Loodetakse, et sellised juhtumid saavad kiirelt ja õiglaselt lahendatud ning spordimaailm puhastatakse petistest ja ebaausatest osalistest.

Rahvusvaheline jalgrattaliit (UCI) jagas karistusi Ameerika Ühendriikide naiskonnale Cynisca Cyclingule ja ennekõike selle spordidirektor Danny van Hautele.

Mullu juulis Belgias toimunud Argenta Classicule oli vaja registreerida viis ratturit, et võistlusele peale saada. Kuna aga üks jalgrattur oli jäänud haigeks, palus van Haute mehaanik Moira Barrettil ajada selga võistlusvarustus ja kanda maski.

Kuna komisjoni juht aga tundis puuduvat jalgratturit, siis see läbi ei läinud ja Cynisca Cycling ei pääsenud starti. Juhtumit asus uurima UCI, kes andis nüüd ka selle tulemustest teada.

“Pettuses osalesid mitmed võistkonna liikmed. Ratturid teatasid kommissaride paneelile, et kohal oli ka viies rattur, kuid haige,” teatas UCI.

“Kui komissar teatas, et võistkond ei saa osaleda, kui kõik viis sõitjat ei allkirjasta stardilehte ega asu starti, andis härra van Haute meeskonna mehaanikule Moira Barrettile korralduse kanda rattuririideid ja näomaski, et end stardis esitleda ja stardilehele võistkonna viienda liikmena alla kirjutada.”

UCI luges juhtumi põhisüüdlaseks just van Haute’i, kes ei saa karistuseks jalgrattaspordis osaleda kuni 31. detsembrini 2025. Lisaks peab ta tasuma rahatrahvi. Barretti ala juures osalemise keeld kehtib tänavuse aasta 1. septembrini.

Pettusest teadlikud olnud Cynisca Cyclingu jalgratturid Anna Hicks, Cara O’Neil, Katherina Sarkisov ja Claire Windsor pääsesid juhtunust noomitusega. UCI distsiplinaarkomisjon leidis, et van Haute oli neil palunud valetada viienda ratturi kohta.

Loe rohkem:  Hispaanias jõudis pjedestaalile kaks eestlast, Lõiv pälvis üldvõidu | Jalgrattasport

Lisaks sai ühe võistluse pikkuse osalemiskeelu terve Cynisca Cyclingu võistkond. Oma avalduses teatas tiim, et on juhtunust edasi liikunud ja valmis jätkama missiooni, kaasamaks rohkem naisi jalgrattasõitu. Van Haute ja Barrett ei ole tiimi kodulehel enam töötajatena kirjas.

Kogu Eesti spordiühiskond tasub heameelega kuulda, et pettuse korraldanud USA rattatiim ja selle liikmed said õiglase karistuse. See näitab, et spordimaailm ei talu ebaausust ega dopingut ning selline käitumine ei jää karistuseta. Loodame, et see juhtum aitab edendada ausat konkurentsi ja professionaalset suhtumist spordis ning et sellised pettused ei kahjusta enam kunagi jalgrattaspordi mainet. Eestis usume ausa mängu põhimõttesse ja loodame, et see juhtum aitab luua turvalisema ja ausama spordikeskkonna kõigile sportlastele.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga