Õigekirjagurmaani keelesäuts. Asesõnade suur või väike algustäht | Etteütlus

1819454hdc9ct24

Tere tulemast Õigekirjagurmaani keelesäutsule! Täna uurime asesõnade suurt ja väikest algustähte ning püüame mõista, kuidas õigekiri võib meie kirjutamist mõjutada. See õpetlik etteütlus viib meid läbi erinevate grammatiliste reeglite ning pakub võimalust harjutada oma keeleoskust. Olge valmis põnevale ja harivale keeleõppele!

Õigekirjagurmaan Kert Kask aitab valmistuda sel nädalal toimuvaks e-etteütluseks. 7.-14. märtsil kell 8.55 on “Vikerhommikus” eetris keelesäutsud. Täna on fookuses asesõnade suur või väike algustäht.

Ettevalmistuse jooksul kõlava kaheksa soovituse ja keelesäutsu hulgas on ka üks vihje veaohtlikule keelendile või reeglile, mis kõlab neljapäevasel e-etteütlusel.

Õigekirjagurmaani Instagrami kontolt leiab iga päev ka viktoriini, kus enda keeleoskus proovile panna. 

Tänane soovitus puudutab asesõnade sina ja teie kirjutamist. Kas need peaks olema tekstis suure või väikese algustähega? Sõna sina puhul on korrektsed mõlemad versioonid, suur tähega saab väljendada tugevamalt viisakust. 

Sõna teie puhul on aga oluline teada, et üldjuhul kirjutatakse see väikese algustähega, aga kui kirja saates peetakse silmas vaid üht konkreetset inimest, võib tema poole pöörduda ka suure tähega Teie vormis. Kui aga pöördutakse mitme inimese poole, on tavaks kirjutada teie väikese tähega.

Et olla eriti täpne, siis tasub teada, et suure tähega Teiet kasutatakse vaid kirjades. Kui näiteks ajakirjanik teietab suulises intervjuus enda vestluskaaslasest – siis seda tekstina maha kirjutades tuleks sõna teie kirjutada siiski väikese tähega. Hoolimata sellest, et vestluskaaslasi oli üks ja teda teietati, polnud tegu kirjaliku pöördumisega.

Head ettevalmistust ja toredat e-etteütlust!

Kokkuvõttes võib öelda, et õigekirjagurmaan keelesäuts on oluline osa keelekasutusest, mis aitab tagada teksti selguse ja arusaadavuse. Asesõnade suure või väikese algustähe kasutamine võib esmapilgul tunduda väikest detaili, kuid see võib mõjutada teksti lugemist ja tõlgendamist oluliselt. Etteütlus on hea viis oma keeleoskust kontrollida ja parandada ning see võib aidata kaasa ka õigekirja reeglite paremale mõistmisele. Seega on oluline pöörata tähelepanu õigekirjale ja keelekasutusele, et tagada sujuv suhtlus ja tekstide mõistmine.

Loe rohkem:  Õigekirjagurmaani keelesäuts. Asutuste nimed ja nimetused | Etteütlus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga