Kultuuriportaal soovitab: Rainer Sarneti “Vaino Vahingu päevaraamat” Jupiteris | Kultuuriportaal soovitab

1249886hcee0t24

Tere tulemast Eestisse! Kultuuriportaal soovitab kõigil külastajatel avastada Eesti kirjandusklassikat ning tutvuda Rainer Sarneti teosega “Vaino Vahingu päevaraamat” Jupiteris. See sügavalt isiklik raamat pakub põneva sissevaate ühe värvika Eesti kirjaniku igapäevaellu. Samuti annab see aimu tollasest Nõukogude Liidu ajastust ning kultuurist. Selle teose kaudu saate paremini mõista Eesti ajalugu ja kultuuri ning veeta mõnusalt aega Jupiteris. Ärge jätke seda kogemata!

Rainer Sarnet näitas 2021. aastal valminud “Vaino Vahingu päevaraamatuga” veenvalt, kuidas dokumentaal- ja mängufilm niimoodi kokku panna, et kaks vastaspoolt hakkavad teineteist täiustama. Film, mis kuulub kahtlemata kodumaise dokumentalistika kullafondi.

Vaino Vahing pidas aastatel 1968-1984 päevaraamatut, kus on kirjas reaalsed sündmused ja isikud Vahingu enda subjektiivses interpretatsioonis. Seal kajastatakse Tartu kultuurielu, armuseiklusi, boheemlikke olenguid ja vaimseid otsinguid.

Vahingut huvitas piirsituatsioon, piirideületamine. Kunsti ja elu vahel Vahing selget piiri ei tõmmanud. Ta provotseeris inimesi, et nad kaotaksid maski, kontrolli enda üle. Sellist provotseerimist nimetas Vahing Spieliks ehk mänguks.

Me näeme loojat, kes on teinud disharmooniast endale inspiratsiooniallika, kes “tunneb armastuses suurimat piina”. Hirmu end armastuses kaotada. Inimest, kes tajub armastuse suurt jõudu ja vastab sellele alateadlikult disharmooniga.

Vahingu päevaraamatu läbivaks teemaks on elu ohverdamine kunsti nimel. Elu, kus põleb ära olme, igapäev, jääb vaid puhas kunst. Kas on selline asi üldse võimalik või tuleb meil ikkagi püüda kõigepealt armastada? Eksimine on inimlik ja sellest tulenevad kannatused samuti. Kuid kas inimene kannatab ainult seetõttu, et eksib, või on kannatus möödapääsmatu inimese osa, mille põhjused jäävad saladuseks?

Filmi eesmärgiks pole anda hinnangut Vahingule, vaid valgustada neid salakavalaid musti auke, mille serval Vahing balansseeris, mis teeb teda inimlikuks ja muudab ta loomingu siiani võluvaks.

Loe rohkem:  Kultuuriportaal soovitab: Sander Joone lühinanimatsioon "Sierra" Jupiteris | Kultuuriportaal soovitab

“Vaino Vahingu päevaraamat” on vaadatav Jupiteris.

Rainer Sarneti “Vaino Vahingu päevaraamat” on hämmastavalt kaasahaarav ja sügavalt huvitav lugemine. Autor suudab kujutada Vaino Vahingu elu mitmekülgselt ning tuua lugejale lähemale ühe Eesti kirjanduslegendi mõtteid ja tegemisi. “Vaino Vahingu päevaraamat” Jupiteris on kindlasti lugemist väärt kõigile, kes on huvitatud Eesti kultuurist ja kirjandusest. Sarnet on loonud haarava pildi Vahingu elust ning tema mõtetest, mis pakub lugejatele avastamisrõõmu ja mõtlemisainet. Soovitan soojalt seda raamatut kõigile, kes naudivad huvitavaid biograafiaid ja Eesti kirjanduse maailma avastamist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga