Erki Lauri fotonäituste soovitused: Juhan Kuus on eesti dokfoto Arvo Pärt | Kunst

2260125had2at24

Tere tulemast! Erki Lauri fotonäitused on alati olnud silmapaistvad ja tähelepanuväärsed ning tema soovitused Juhan Kuuse ja Arvo Pärdi fotonäituste kohta on kindlasti väärtuslikud kõigile kunstihuvilistele. Juhan Kuuse pildid avavad pilgu Eesti dokfoto maailma ning pakuvad ainulaadset perspektiivi meie ajaloole ja kultuurile. Samal ajal on Arvo Pärdi kunst inspireeriv ja sügavalt liigutav. Nii et astuge sisse ja laske end lummatud saada nende kahe meistriteosest.

Neljapäeval jagas “Terevisioonis” fotonäituste soovitusi näitleja ja fotohuviline Erki Laur.

Heikki Leis “Elu alles ees” Tartu Kunstimajas
Avatud 02.02–03.03.2024

2260125had2at24

Fotohuvilisest näitleja esimeseks soovituseks on külastada Tartu Kunstimajas väljas olevat Heikki Leisi näitust “Elu alles ees”. Tegemist on keskkonnateemalise näitusega, kus kunstnik tahab tähelepanu juhtida paljudele probleemidele, mis meid ümbritsevad ja millega tema meelest piisavalt ei tegutseta.

“Tartus on hea võimalus päeval foto- ja maalinäitusi vaadata, õhtul teatrisse minna ja siis roniga koju,” soovitas ta.

Toomas Volkmann “Täis minevik” Fotografiskas
Avatud 28.09.2023–10.03.2024

2091506hd4e4t24

Lauri sõnul on Volkmanni näitus hea järg paar aastat tagasi Fotografiskas väljas olnud näitusele, mis käsitles samuti 1990. ja 2000. aastaid. “Volkmann on kahtlemata isevärki nähtus, aga kindlasti on ta fotod väga selle ajastu omad,” märkis ta ning lisas, et soovitab kindlasti näituselt üles otsida fotograafi 1991. aastal tehtud autoportree kalladega.

“Kui ma seda fotot vaatan, siis ma füüsiliselt tajun, et paari aasta pärast ilmub Eestis Emil Tode raamat “Piiririik”, mida ma soovitan selle näituse kõrvale lugeda,” jagas ta soovitusi.

Fotografiska fuajees saab aga näha Volkmanni tehtud pilte 1990. Vibe’i klubipidudelt. “Nutitelefone ei olnud ja Toomas Volkmann oli ainuke lubatud fotograaf. Seda põrgut ja paradiisi ta seal jäädvustas ja näete ka 23-aastast Erkit,” pajatas näitleja.

Loe rohkem:  Pärnu Fotofest keskendub kunstniku isiklikule suhtele oma loominguga | Kunst

Peter Lindbergh “Olemise kergus” Fotografiskas
Avatud 03.02.2024–juuni 2024

2248008h8df8t24

“Olemise kergus” koosneb tippfotograaf Peter Lindberghi pika karjääri vältel tehtud fotodest. Lindbergh muutis nii seda, kuidas laiemalt moefotot, aga konkreetsemalt ka seda, kuidas tema kaamerasilma ette jäänud inimesi tajutakse.

“Kui te vaatate neid portreesid, siis tasuks meeles hoida tema enda tsitaati, et selleks, et sinu fotode kohta ei saaks öelda, et neid võib teha igaüks, pead sa ise kõigepealt kunstnikuna kellekski saama. See on üks tore ja laiem mõte, mida üldse kunsti, fotograafia või mille iganes kohta saab öelda,” rääkis Laur.

Teiste supermodellide kõrval saab näitusel näha ka 1998. aastal tehtud fotot Carmen Kassist.

Elizaveta Porodina “Maskiga/maskita” Fotografiskas
Avatud 01.12.2023–14.04.2024

2176780h216at24

Elizaveta Porodina on sündinud Venemaal, kuid teismelisena kolis ta perega Saksamaale, kus on nüüdseks elanud ja töötanud rohkem kui 20 aastat. Näitus “Maskiga/maskita” võtab kokku autori loomingu viimastel aastatel ning hõlmab tema töid nii kunsti- kui ka moefotograafia vallas.

“Võib-olla pakuvad huvi need fotod, mis on lockdown’i ajal tehtud. Fotograaf ja modell ei ole ühes ruumis, vaid need on tehtud Zoomi kaudu,” avas Laur näituse tausta.

“Lähedalt ja isiklikult. Juhan Kuusi portreed” Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses
Avatud 01.02.2024–04.05.2024

1707986470 577 2237076h421dt24

Erki Laur rääkis, et tema südame on võitnud mustvalge analoogfotograafia, jäädvustused olukordadest, mis toimuvad päriselus.

“Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses on Juhan Kuusi enda fotonäitus “Lähedalt ja isiklikult. Juhan Kuusi portreed” ja need on tõesti lähedalt ja isiklikult võetud mustvalged fotod, tegevuspaik on Lõuna-Aafrika 1970., 1980. ja 1990. aastate apartheidi ajal,” selgitas ta.

Lauri sõnul on Juhan Kuus eesti dokumentaalfotograafia tunnustamata Arvo Pärt. “Ta ei jää ühelegi teisele maailma tippfotograafile alla,” rõhutas ta ning lisas, et Kuusi näol oli tegemist kaastundliku fotograafiga. “Ta pildistas nii mustanahalisi, segarassilisi kui ka valgeid, lausa paremäärmuslasi. Ta tegi seda kõike võrdselt empaatiliselt, püüdes mõista inimest.”

Loe rohkem:  Galerii: Leon Höllhumeri näitus "Vojaaž" EKA galeriis | Kunst

Kuusi näituse kõrvale soovitab ta Jupiterist vaadata filmi “Eesmärk leida rõõmu raskel ajal”. “See film annab väga imelise konteksti Juhan Kuusi fotonäitusele ja võib-olla praegusele ajale üldse. See film räägib rõõmust ja kaastundest, leppimisest ja andestamisest,” kirjeldas Laur.

Erki Lauri fotonäituste soovitused on tõeliselt inspireerivad, tuues esile kahte Eesti kunstnikku, kes on jätnud sügava jälje oma valdkonnas. Juhan Kuus on tuntud eesti dokumendifotograaf, kes on suutnud läbi oma piltide edasi anda inimlikke lugusid ja emotsioone. Arvo Pärt on maailmakuulus helilooja, kelle looming on puudutanud paljusid inimesi üle maailma. Nende kahe kunstniku pildid ja helilooja muusika on tõeliselt väärt nägemist ja kuulamist ning pakuvad sügavat emotsionaalset kogemust. Soovitan kindlasti külastada nende fotonäitusi ja muusikakontserte ning avastada nende kunstnike imelist maailma.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga