Kaljulaid ei välistaks Tallinnas koostööd ka EKRE-ga | Eesti

2272509hc420t24

Eesti president Kersti Kaljulaid on tekitanud elevust, öeldes, et ei välistaks koostööd EKRE-ga Tallinnas. See avaldus on pälvinud suure tähelepanu ja tekitanud vastakaid arvamusi. Kas see võiks tuua kaasa poliitilise muutuse Eesti pealinnas? Kas erakondade ja poliitikute vahelised suhted võivad muutuda tulevikus? Kaljulaidi seisukoht on tõstatanud palju küsimusi ja pakub huvitavaid perspektiive Eesti poliitika tulevikuks.

“Mis puudutab EKRE kaasamist, siis tõesti paraku on Tallinna linnavolikogus saadikuid, kelle meelest ongi veel kordades hullem mitmekordselt süüdimõistetud erakonnast need viis või kuus EKRE saadikut, kes volikogus on. Tulgu või veeuputus, aga nende inimestega mitte mingil juhul ühte tuppa ei mahuta. Minu meelest see päris täiskasvanud inimese seisukoht ei ole, aga mida teha. Sellised veendumused osadel inimestel on,” ütles ERR-ile Kaljulaid, kes ise Tallinna linnavolikokku ei kuulu.

“Mul tõesti on päris keeruline mõista inimesi, kelle jaoks koostöö mitmekordselt kriminaalkorras süüdimõistetud ja Tallinna maksumaksja raha suures ulatuses kuritarvitanud inimestega on okei, aga samal ajal teatud erakondade esindajad mitte mingil juhul ei sobi. Minu meelest ühine eesmärk peaks praegu olema see, et Eesti Vabariigi pealinna juhitaks Euroopa pealinna vääriliselt, mitte nagu Moskvas,” lisas ta.

Kaljulaid märkis, et teoreetiliselt on võimalik moodustada võimuliit ka selliselt, et opositsiooni jäävad nii Keskerakond kui ka EKRE, aga see eeldaks mõnede tänaste Keskerakonna linnavolinike liitumist selle uue võimuliiduga ja selle toetamist.

“Siin taustal on selge see, et üldiselt nende inimeste käekiri seni on olnud, et ega nad ju ei tule mitte niisama või põhimõtetest lähtudes, vaid ikka siis, kui milleski nendega kokku lepitakse,” ütles Kaljulaid.

“Igal juhul on see selline räpane olukord, et isegi selleks, et saada kohtus
mitmekordselt süüdi mõistetud korruptantidest Tallinna linna juhtimise juures lahti, peaks siis volikogus pidama läbirääkimisi osade nendesamade inimestega, kes esindavad sedasama seltskonda,” lisas Kaljulaid veel.

Loe rohkem:  Kallas Laaneti ja Parmase tülist: küsimuste küsimine ei ole taunitav | Eesti

EKRE: juba paar kuud koalitsiooni ilma Keskerakonnata aitaks nende toiduahelat lõhkuda

Tallinna volikogu EKRE fraktsiooni esimees Mart Kallas ütles ERR-ile, et EKRE oleks Tallinna linnapead Mihhail Kõlvartit valmis kohe umbusaldama. “Viimane otsus ei ole küll jõustunud, aga see toiduahel, mille Keskerakond on Tallinnas loonud, on läinud üle piiri,” sõnas Kallas.

Kallase sõnul ei pärsitud ka Tallinna areng. “On täielik stagnatsioon ja ka see trammitee ehitus on eelmise sajandi teema. Kui me tahame Tallinnas müra vähendada, siis uus trammitee sellele ja Tallinna liikluse sujuvusele kaasa ei aita,” sõnas Kallas.

Kallas ütles, et kui Tallinnas oleks võimalik kokku panna alternatiivne koalitsioon kasvõi paariks kuuks, siis oleks ka see juba suur asi. “Me suudaksime seda toiduahelat natukenegi lammutada,” sõnas Kallas.

Ta märkis, et kuna Tallinnas on tegemist munitsipaaltasandiga, siis Tallinna volikogu erakondade puhul ei pruugi maailmavaatelised erinevused nii suureks takistuseks saada.

Ükski sotsiaaldemokraat koalitsioonivahetusest Kallasega tema sõnul siiski rääkinud ei ole.

Kallas ei pea ka tõenäoliseks, et EKRE koos Keskerakonnaga võiks ühel hetkel Tallinnas opositsiooni jääda.

Samas peab ta sellise koalitsiooni tekkimist, kuhu kuuluks Sotsiaaldemokraatlik Erakond, EKRE, Reformierakond ja Isamaa üsna keeruliseks.

Helme: viie erakonna koalitsiooni tulemuseks võib olla täiesti mittetoimiv linnavõim

EKRE esimees Martin Helme ütles, et uut Tallinna koalitsiooni teha ilma EKRE-ta on praktiliselt võimatu. “See tähendab, et meie peame siis otsustama, kas me tahame toetada tänast venemeelset ja korruptiivset Keskerakonda või roheterrorit ellu viivaid punaliberaale. Eriti ahvatlev valik ei ole kumbki,” rääkis Helme.

“Ma ei näe kuidagi, kuidas me saaksime toetada seda pöörast ja inimvaenulikku rohepoliitikat, mida tänane koalitsioon ellu viib ja mis saab minna ainult turboduuridel hullemaks, kui sinna liituvad veel Reformierakonna ja Eesti 200 inimesed,” lisas Helme.

Loe rohkem:  Venemaa kuulutas ka siseminister Läänemetsa tagaotsitavaks | Eesti

Eeldusel, et koalitsiooni vahetumisel saaks Tallinna linnapeaks sotsiaaldemokraat Jevgeni Ossinovski, ütles Helme, et sel juhul vahetuks üks mitte-eestlasest linnapea teise mitte-eestlasest linnapeaga.

“Kui ma poliitilise praktikuna hindan võimalikku suurt Keskerakonna vastast koalitsiooni Tallinnas, kus on viis erakonda, siis see sisuliselt tähendab seda, et meil on Tallinnas järgmiste kohalike valimisteni üldiselt täiesti mittetoimiv linnavõim,” ütles Helme.

Reformierakond annaks umbusaldusavalduse neljapäeval sisse

Tallinna linnavolikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees Pärtel-Peeter Pere ütles, et Reformierakond sooviks anda umbusaldusavalduse linnapeale juba neljapäeval.

“See tõenäosus on suurem kui varem, et meil õnnestuks Mihhail Kõlvartist vabaneda. Me oleme korjamas sinna kõigi linnavolikogu liikmete allkirju, aga konkreetselt on see opositsiooni ühine pingutus. Me vaatame ka lootusrikkalt ka sotsiaaldemokraatide poole,” sõnas ta.

Pere sõnul on võimalik luua alternatiivset võimuliitu Tallinnas ka ilma EKRE-ta, kuigi ta ei välistaks ka nende osalust.

Kuigi Kersti Kaljulaid ei välistaks Tallinnas koostööd EKRE-ga, tuleb arvestada, et EKRE seisukohad ja väärtused võivad olla vastuolus paljude eestlaste ja eestlaste poliitiliste vaadetega. Seetõttu võib selline koostöö tekitada pinget ja vastuolusid linna poliitilises keskkonnas. Oluline on leida tasakaal erinevate parteide vahel ning jätkata dialoogi ja koostööd ühise eesmärgi nimel – aidata kaasa Eesti arengule ja heaolule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga