Joller süüdistab Riisalot alkoholireklaami puhul arstide arvamuse eiramises | Eesti

2068346h4853t24

Eesti tuntud poliitik Joller on teinud avalduse, süüdistades Riisalot alkoholireklaami puhul arstide arvamuse eiramises. See skandaal on tekitanud palju pingeid ja vastuolusid ühiskonnas. Joller on viidanud sellele, et Riisalo on vastutustundetu käitumisega ning ignoreerib tervishoiuspetsialistide soovitusi alkoholi reklaamimise kohta. See kontroversiaalne teema on pannud mõtlema selle üle, kuidas reklaam mõjutab inimeste tervist ja kas selles osas tuleks kehtestada rangemad piirangud.

Alkoholireklaami puudutavate muudatuste ettevalmistamisse ei soovitud meedikuid kaasata ja eirati nende arvamust, ütles riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Karmen Joller. Majandusminister Tiit Riisalo vastas, et loomulikult on alkohol tervisele kahjulik, kuid lõppude lõpuks on kõige olulisem inimese vabadus ise oma elu puudutavaid valikud langetada.

Karmen Joller (Reformierakond) saatis Tiit Riisalole (Eesti 200) terava kirja alkoholireklaami teemal, kus väljendas rahulolematust, et veebruari lõpus valminud reklaamiseaduse väljatöötamiskavatsus (VTK) ei arvesta arstide seisukohtadega.

Joller tõi kirjas välja, et päris Riisalolt sama teema kohta aru juba paari kuu eest. Ta märkis, et seaduse väljatöötamiskavatsuse koosolekutele ei soovinud majandusministeerium (MKM) meedikuid kaasata ja nad läksid sinna omal algatusel, kui olid väljatöötamiskavatsusest teada saanud.

“Meedikuid koheldi koosolekutel alavääristavalt. Miks lubab MKM endale sellist käitumist?” küsis Joller Riisalolt.

Lisaks heitis ta ministrile ette, et väljatöötamiskavatsuses ei arvestata meedikute arvamust ega hoolita Eesti inimeste tervisest. Jolleri sõnul valetasid majandusministeeriumi ametnikud sotsiaalkomisjonis toimunud koosolekul, et perearste on kaasatud.

“Kui teie ministeerium tõesti nimetab eelmises kolmes punktis kirjeldatut kaasamiseks, soovitan tellida koolitus sõna “kaasamine” kohta näiteks Eesti Keele Instituudist,” ütles Joller.

Ta lisas, et ootab Riisalo kui ministri jõulist reaktsiooni ministeeriumis toimuva suhtes ning leiab arstina, et reklaamiseadus vajab tõesti muutmist.

“Eestis peab olema keelatud tubakatoodete, alkoholi, alkoholitoodetega sarnaste toodete, hasartmängude ja kiirlaenude reklaam nii avalikus ruumis, tavameedias kui internetis. See vähendaks suremust südame-veresoonkonna haigustesse, vähki, suitsiidi. Kõik kolm on meil väga probleemsed, kaks esimest juhivad meie suremuse näitajaid. Suitsiidide arv on hüppeliselt kasvanud,” selgitas Joller.

Loe rohkem:  Otse kell 13.15: riigikogu erikomisjon arutab riigi rahandust | Eesti

Ta lisas, et meedikute kõrval peaks reklaamiseaduse muutmisele kaasama ka politseinikud, psühholoogid, võlanõustajad, advokaadid, prokurörid ja paljud teised.

Sotsiaalkomisjoni liikme sõnul peaks majandusministeeriumi eesmärk olema Eesti majandust toetada, mitte aga planeerida Eesti inimeste raha ärahoitavatele tervisekuludele ja ennetatavale kuritegevusele, rääkimata sellest, et praegune reklaamiseaduse VTK toetab perede purunemist, vaeva ja valu, mida alkohol on inimestele kaasa toonud.

“Arstid, politseinikud ja psühholoogid on neist probleemidest üle koormatud. See teeb haiget ja põletab läbi,” sõnas Joller.

Riisalo kavatses arste kaasata kooskõlastusringi ajal

Riisalo vastas Jollerile, et reklaamiseaduse ajakohastamise eesmärk ei ole piiranguid leevendada, vaid muuta seadust nii, et see arvestaks viimastel aastakümnetel toimunud muutusi, näiteks reklaami sotsiaalmeedias või voogedastusplatvormidel, millega praegune seadus ei arvesta.

“Selleks analüüsimegi väljatöötamiskavatsuses, milliste reeglitega on muutunud reklaamituru olukorras praktikas probleeme ning pakume lahendusvariandid, millega saaks neid probleeme lahendada. Siis, kui väljatöötamiskavatsus on valmis ja avalikul kooskõlastusringil, saavad kõik sellele ja selles pakutud lahendusvariantidele kirjalikult arvamust avaldada,” ütles majandusminister.

Ta lisas, et milline saab olema alkoholireklaam, sõltub seadusloome edasisest käigust ehk väljatöötamiskavatsuse, avaliku tagasiside ning valitsuse ja riigikogu menetlusprotsessist.

Riisalo sõnul tahab majandusministeerium leida tasakaalu, nii et järelevalve oleks tõhus ja tarbijate huvid kaitstud, kuid säiliks ka ettevõtjate õigus oma tooteid turustada.

“Miks reklaamiseadus praegusel kujul nende eesmärkide täitmiseks enam ei päde? Näiteks on praegu alkoholireklaam tele- ja raadioprogrammides keelatud kella seitsmest hommikul kuni kella kümneni õhtul. Samas vaadatakse lineaartelevisiooni üha vähem ja programmi järele vaadates on sõltumata kellaajast see reklaam ikka näha. Teine näide on sotsiaalmeedia, kus alkoholireklaamil kellaajalist piirangut ei ole ja seal jõuab see ikkagi alaealisteni,” sõnas ta.

Loe rohkem:  Kunsti teema-aastal on Hiiumaal kavas mitu suurt näitust | Eesti

Minister lisas, et üks võimalik lahendus oleks reguleerida kõiki kanaleid tervikuna ehk kanalineutraalselt, et hinnata reklaami tänapäevases turundusruumis, mitte sellises, nagu see oli enam kui 15 aastat tagasi.

“Ehk siis, et alkoholireklaam ei jõuaks lasteni, ei peaks olema piirangud vaid lineaartelevisioonis, vaid põhimõte peaks kehtima kanaliteüleselt,” sõnas Riisalo.
“Loomulikult on alkohol tervisele kahjulik, kuid lõppude-lõpuks on kõige olulisem inimese vabadus ise oma elu puudutavaid valikud langetada. Riigi roll on tegeleda sellega, et inimese valikuni viiv inforuum oleks tasakaalustatud ning luua vastavad tingimused, et püüda vältida inimeste langemist mõnuainete sõltuvusse.”

Kokkuvõtteks võib öelda, et Joller süüdistab Riisalot arstide arvamuse eiramises seoses alkoholireklaamiga. See paneb meid mõtlema, kuidas meie ühiskond suhtub alkoholi tarbimisse ja selle reklaamimisse. Arstide arvamus ja nende soovitused peaksid alati olema esmatähtsad, kui tegemist on tervise ja heaolu küsimustega. Seega on oluline kuulata ekspertide nõuandeid ja tegutseda vastutustundlikult, et tagada meie enda ja teiste turvalisus ning heaolu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga