Harris: kriitika Bideni vanuse kohta oli poliitiline tellimustöö | Välismaa

2252736h895ct24

Tere tulemast! Täna räägime USA poliitikast ja selle mõjust rahvusvahelisele kogukonnale. Hiljuti pakkus endine Ameerika Ühendriikide asepresident ja praegune presidendikandidaat Joe Biden palju kõneainet oma vanuse tõttu. Üks inimene, kes on tema vastu kriitiliselt välja astunud, on politoloog ja kirjanik Sam Harris. Tema sõnul on Bideni vanuse kriitika pelgalt poliitiline tellimustöö, mis on suunatud tema maine kahjustamisele. See pole aga ainus kord, kui poliitikat on kritiseeritud poliitilistel eesmärkidel. Kuidas see aga rahvusvahelist poliitikat mõjutab, sellest räägime täna lähemalt.

USA asepresident Kamala Harris kritiseeris reedel teravalt erikomisjoni raportit, mis tõstatas halvustava loomuga küsimusi president Joe Bideni vanuse ja mälu kohta ning nimetas seda poliitilise atentaadi tööotsaks.

“Viis, kuidas presidendi käitumist selles raportis iseloomustati, ei saanuks olla valem faktide koha pealt ning oli selgelt poliitiliselt motiveeritud,” ütles Harris, kui temalt küsiti eriprokurör Robert Huri raporti kohta.

Kuigi raport mõistis Bideni salajaste dokumentide ebakohase käsitlemise puhul õigeks, märkis see siiski, et 81-aastane demokraat on heade kavatsustega, aga halva mäluga eakas mees.

Harris, kes ka ise on töötanud prokurörina, ütles, et Bideni vaimse terasuse kohta tehtud kommentaarid raportis olid põhjuseta tehtud, ebatäpsed ja kohatud.

Tema kommentaar tähistab uut rünnakuliini Bidenile ja Valgele Majale, mis polnud veel eriprokuröri pihta tuld andnud, kuigi kritiseerisid teravalt raportit juba varem.

Huri määras Marylandi ringkonna riikliku prokuröri ametisse 2017. aastal toonane vabariiklasest president Donald Trump, hiljem määras Bideni valitsuse justiitsminister Merrick Garland dokumentide asjas eriprokuröriks.

Tulivihane Biden vastas neljapäeva õhtul üllatuslikus vastukommentaaris Valgest Majast, et mu mäluga on kõik korras ning sõitles erikomisjoni väite eest, et ta ei olevat suutnud isegi meenutada oma poja Beau surma kuupäeva 2015. aastal.

Loe rohkem:  Texase vastuoluline immigratsiooniseadus ei jõustu siiski veel | Välismaa

Valge Maja pressiesindaja Ian Sams ütles reedel ajakirjanikele, et kui raporti lõppjäreldus on selline, mille kohaselt faktid ja asitõendid ei toeta ühtegi süüdistust, siis jääb üle vaid mõistatada, milleks üldse raport raiskab aega põhjuseta ja kohatu kriitika tegemiseks presidendi vastu.

USA esindajatekoja vabariiklasest spiiker Mike Johnson ütles neljapäeval, et Biden on presidendiks kõlbmatu, kui justiitsministeerium otsustas riigipeale salastatud dokumentide väärkäitlemise eest süüdistuse esitamata jätta.

“Mees, keda ei saa vastutusele võtta salainformatsiooni väärkäitlemise eest, on ovaalkabinetti kindlasti sobimatu,” ütles Johnson.

Biden säilitas tahtlikult salastatud dokumente pärast asepresidendina töötamist, kuid süüdistuste esitamine selles ei ole õigustatud, teatas neljapäeval justiitsministeerium.

“Me järeldame, et selles asjas pole kriminaalsüüdistus õigustatud,” ütles eriprokurör Hur.

Raporti kohaselt näib Biden olevat heade kavatsustega, aga halva mäluga eakas mees.

Väljaanne The Washington Post kirjutas juba teisipäeval, et USA eriprokurör esitab kriitilise raporti selle kohta, kuidas president Biden ja tema abid käitlesid salastatud dokumente, kuid ei soovita kriminaalsüüdistuste esitamist.

Garland määras Huri eriuurijaks eelmisel aastal pärast seda, kui 2022. aastal leiti salastatud dokumente Bideni kodust Wilmingtonist ja tema endisest kontorist.

Trump, kes on Bideni tõenäoline vastane novembris peetavatel presidendivalimistel, seisab silmitsi süüdistustega, mis on samuti seotud salastatud dokumentide käitlemise reeglite rikkumisega.

Trumpi süüdistatakse riikliku julgeoleku ohtuseadmises, kuna ta jättis Valgest Majast lahkumise järel enda kätte ülisalajasi dokumente tuuma- ja kaitseinfoga.

Bideni enda hinnangul on teema nüüd lõpetatud.

“Mul oli hea meel näha, et nad jõudsid järeldusele, mida ma kogu aeg uskusin, et selles asjas süüdistust ei esitata ja see teema on nüüd lõpetatud,” ütles Biden avalduses.

Valge Maja teatas enne seda, et neil on hea meel ministeeriumi otsuse üle jätta Bidenile süüdistused esitamata salastatud dokumentide hoidmises, kuid kritiseeris aruande kommentaare.

Loe rohkem:  Prantsuse relvafirmad suurendavad kohalolekut Ukrainas | Välismaa

“Me ei nõustu mitmete ebatäpsete ja sobimatute kommentaaridega eriprokuröri aruandes,” ütles Bideni Valge Maja advokaat Richard Sauber avalduses.

Kuigi pole üllatav, et poliitilised vastased püüavad Joe Bideni vanust kritiseerida, on oluline meeles pidada, et kogemus ja pädevus pole vanuse küsimus. Kamala Harrise kommentaarid näivad olevat osa poliitilisest mängust, mitte tõsisest arutelust. Eestis peaksime keskenduma poliitilisele diskussioonile ja kandidaatide pädevusele, mitte vanusele. On oluline hinnata kandidaate nende ideede ja tegude põhjal, mitte lihtsalt nende sünniaasta järgi. See artikkel peaks meid kaasa aitama arukale arutelule Eesti poliitikas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga