Trumpi sõnul julgustaks ta Venemaad ründama kaitsesse mitte panustavaid NATO riike | Välismaa

2254998hb683t24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised USA endise presidendi Donald Trumpi kohta on tõeliselt šokeerivad. Trumpi sõnul julgustaks ta Venemaad ründama kõiki NATO riike, kes ei panusta piisavalt kaitsevõimesse. See avaldus tekitab palju segadust ja muret siin, Eestis, kus me oleme alati panustanud oma kaitsevõimesse ja olnud pühendunud NATO liitlassuhetele. Jääme huviga ootama reaktsioone ja arutelusid selle tähelepanuväärse väite üle. Tule ja lugege meie kohalikke uudiseid ning võtke osa sellest olulisest arutelust.

USA presidendiks kandideeriv Donald Trump ütles Lõuna-Carolinas toimunud rahvakogunemisel, et ta julgustaks Venemaad ründama NATO liikmesriike, kes pole alliansi ees oma rahalisi kohustusi täitnud. Trumpi sõnul olevat ta seda öelnud ühel kohtumisel NATO riigi juhiga.

Trump on varemgi hoiatanud, et USA ei tule appi riikidele, kes ei täida lubadust eraldada kaitseks vähemalt kaks protsenti SKT-st.

Trump kirjeldas väidetavat vestlust kaasriigipeaga NATO kohtumisel.

“Üks suure riigi presidentidest tõusis püsti ja ütles: “Noh, härra, kui me ei maksa ja meid ründab Venemaa, kas te siis kaitsete meid?” Ma ütlesin: “Te ei maksnud, te ei täitnud oma kohustusi?””

“Ei, ma ei kaitseks teid. Tegelikult julgustaksin ma neid tegema kõike, mida iganes nad tahavad. Te peate maksma. Te peate oma arved kinni maksma,” meenutas Trump oma väljaütlemist.

NATO peasekretär hoiatas julgeoleku õõnestamise eest

NATO peasekretär Jens Stoltenberg hoiatas pühapäeval väljaütlemiste eest, mis õõnestavad julgeolekut.

“Igasugused vihjed, et liitlased ei kaitse üksteist õõnestavad meie kõigi, seal hulgas USA julgeolekut,” ütles ta.

Valge Maja reageeris samuti järsult Trumpi märkusele.

Valge Maja kõneisik Andrews Bates ütles laupäeva hilisõhtul, et mõrvarlike režiimide USA lähedastesse liitlastesse tungimise julgustamine on õõvastav.

Loe rohkem:  Euroopa meediahiiglased nõuavad Google'ilt 2,1 miljardit dollarit | Välismaa

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Charles Michel nimetas Trumpi ähvardust hoolimatuks.

“Atlandi-ülene allianss on toetanud ameeriklaste, kanadalaste ja eurooplaste julgeolekut ja õitsengut 75 aastat,” ütles Michel suhtlusplatvormil X.

“Hoolimatud avaldused NATO julgeoleku ja (artikkel) 5 solidaarsuse kohta teenivad ainult (Vene diktaatori Vladimir) Putini huve” ja “need ei too rohkem juleolekut või rahu maailma”, lisas ta.

“Vastupidi, need rõhutavad taas vajadust, et Euroopa Liit arendaks kiiresti edasi oma strateegilist autonoomiat ja investeeriks enda kaitsmisse,” rõhutas Michel.

Trump on varem väljendanud kahtlusi Ukraina abistamise ja NATO suhtes ning öelnud, et on ebaõiglane kohustada Ühendriike kaitsma teisi 31-liikmelise alliansi liikmeid.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Trumpi avaldused NATO kohta tekitavad segadust ja ebakindlust. Tema seisukohad näitavad, et ta ei mõista ega väärtusta alliansi olulisust ja pühendumust kollektiivsele kaitsele. Eesti ja teised Balti riigid on sõltuvad NATOst ja loodavad liitlaste kindlale toetusele. Sellised avaldused võivad kahjustada NATO ühtsust ja usaldust liitlaste vahel. Seetõttu on oluline, et liitlased jätkaksid koostööd ja kinnitaksid oma pühendumust kollektiivsele kaitsele, et tagada regiooni stabiilsus ja julgeolek.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga