Ettevõtjad otsivad ekspordi madalseisust väljumiseks uusi turge | Majandus

2298885hf567t24

Estonian entrepreneurs are on the lookout for new markets to break free from the lows in exports. In order to navigate through the economic challenges brought about by the current global climate, businesses are seeking opportunities to expand their reach and increase growth. With a strong focus on strategic planning and innovation, entrepreneurs in Estonia are actively exploring new avenues to drive their businesses forward and ensure long-term success. By tapping into untapped markets and leveraging their strengths, these entrepreneurs are determined to overcome the obstacles and thrive in the face of adversity.

Eesti eksport on olnud languses juba üle aasta ning olukorra paranemist võib oodata ehk aasta teises pooles. Ettevõtjad otsivad madalseisust väljumiseks uusi turge, mis asendaks nõrga nõudlusega Skandinaaviat.

Kaupade eksport langes jaanuaris aastaga 11 protsenti. 11 protsenti vähenes sealhulgas ka Eesti päritolu kaupade eksport. Tõsi, impordi langus oli veelgi suurem ehk 13 protsenti. Silma paistis just ekspordi vähenemine Euroopa Liidu liikmesriikidesse.

“Kogu Euroopas valitseb väga madal nõudlus, teisalt me tunnetame endiselt veel sõja mõjusid väliskaubanduses ja on üldine ebakindlus,” ütles Eesti Panga ökonomist Mari Rell.

Enim vähenes jaanuaris mineraalsete toodete, metalltoodete ning puidu ja puittoodete väljavedu.

“Tunnetus tuli kohale eelmise aasta maikuus, kui hakkasime puhkusi planeerima ja oli oht, et peame neid vägisi pikendama hakkama. Tööde laekumine oli sellises trendis, et sügiseks tuli varuplaanide peale minna, mida ka tegime,” rääkis Radius Machining asutaja Veljo Konnimois.

Konnimoisi sõnul töötati vahepeal ka neli päeva nädalas. Madalseisust otsitakse väljapääsu uutelt turgudelt, kuid see võtab aega.

“Me ise lootsime, et Kesk-Euroopast leiame kiirelt uusi kliente, aga uute klientide leidmine võtab mõnevõrra kauem aega, kui nad on suurema kliendiraadiusega või kaugemal meie tehastest,” ütles ta.

Loe rohkem:  Ühinemiste ja ülevõtmiste tehingute langus Eestis jätkus | Majandus

“On näha, et sektorid ise ka usinalt otsivad alternatiive Skandinaaviale ja Baltikumile. Puitmajasektor on täna selgelt ära markeerinud Saksamaa, Holland, Iirimaa, Suurbritannia, Prantsusmaa ja metallisektoris on näha, et loodetakse enim Saksa turule. Lepingutesse jõudmine võtabki aega enamikel aasta-kaks, neid numbreid ei näe veel täna, aga turgude sissetöötamine käib usinalt,” lausus EAS-Kredexi ekspordivaldkonna juht Andres Kikas.

Pisut parem on olukord teenuste sektoris, mida kannavad eeskätt infotehnoloogia ja kommunikatsioon ning turism.

“Teenuste poolelt on pilt parem, teenuste eksport toetab meil kogu majandust ja nii oli see ka eelmise aasta lõpus. Loodame, et teenuste eksport jätkub samamoodi sel aastal,” ütles Rell.

Relli sõnul oodatakse kaupade ekspordi näitajate paranemist aasta teises pooles, kui taastub nõudlus.

Eesti ettevõtjad on teadlikud ekspordi hetkeolukorrast ja otsivad aktiivselt uusi turge sellest madalseisust väljumiseks. Majandus on pidevas muutumises ja ettevõtted peavad olema valmis kohanema uute trendide ja nõudmistega. Ettevõtluse edukuse võti seisneb paindlikkuses ja võimes end pidevalt uuendada. Seega on oluline, et ettevõtjad jätkaksid jõupingutusi uute turgude leidmiseks ja ekspordi arendamiseks, et tugevdada Eesti majandust ja tagada jätkusuutlik areng.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga