Edetabel. 2023. aasta enim laenutatud raamatud | Kirjandus

1843313h70b2t24

Tere tulemast Eesti edetabeli pingereale! Siin on esitatud 2023. aasta enim laenutatud raamatud, mis pakuvad põnevat ülevaadet selle aasta kirjandusmaastikust. Kas oled uudishimulik teada saama, millised teosed on võitnud lugejate südamed ja saavutanud kõrgeima populaarsuse raamatukogudes üle Eesti? Siit leiad mitmekesise valiku kirjandust, alates fiktsioonist kuni teaduslike teosteni. Olgu sul eesmärgiks leida uus lemmikraamat või lihtsalt avastada põnevat lugemismaterjali, see edetabel pakub sulle väärtuslikku inspiratsiooni ja ülevaadet Eesti kirjandusmaailma hetkeolukorrast.

Möödunud aasta ligi 900 raamatukogu ühise laenutuste edetabeli esikoha hõivas “Kalevipoeg”. Esikohast jäi paarikümne laenutuse kaugusele Eero Epneri elulooraamat Lembit Ulfsakist.

Eesti Rahvusraamatukogu koostatud 2023. aasta paberraamatute laenutuste edetabelisse mahtus nii mitmekülgses žanrivalikus proosat kui ka jutustusi, aga kõige rohkem on edetabel Eesti lastekirjanduse nägu. “See teeb rõõmu, et lapsed loevad ja eelistavad lugeda trükiraamatuid,” märkis Eesti Rahvusraamatukogu humanitaaria ja kunstide raamatukogu juhataja Katre Riisalu.

Kuna raamatute laenutuste edetabeli kokkupanemine käis 2023. aasta andmete kohta uue valimi järgi, võib laenutuste tulemus üllatada lastekirjanduse rohkuse poolest. Kui varem peegeldati laenutuste tulemusi rahvaraamatukogude laenutusi, siis terviklikuma tulemuse saamiseks lugemiseelistuste kohta valmis edetabel rahva-, kooli ning eriala- ja teadusraamatukogudelt saadud andmete põhjal.

Seljataha jäänud lugemisaasta kergitas enimnõutud teoseks “Kalevipoeg: Friedrich Reinhold Kreutzwaldi eepose järgi jutustanud Eno Raud”, mida jõuti erinevatest raamatukogudest laenutada 7392 korral. Esiteose järele asus 7377 laenutuskorraga Eero Epneri elulooraamat “Lembit Ulfsak”. Läbi aastate laenutustopis püsinud “Rehepapp ehk November” sai kirja 6842 laenutuskorda.

Esimesed üleriigilised e-raamatute ja audioraamatute edetabelid

Paberraamatute laenutuste topi kõrval selgusid kahe laenutuskeskkonna andmete pealt ka populaarsemad teosed e-raamatute ja audioraamatute kategoorias. E-raamatute laenutuse pingerea esikolmiku moodustavad tõlke- ja aimekirjanduse teosed. Kõige meelsamini võeti lugemiseks kolmel eelneval aastal tõlkekirjanduse laenutushitiks saanud Delia Owensi teost “Kus laulavad langustid”. Teisele kohale jõudis Kristi Saare teos “Kuidas alustada investeerimisega”, mille järel võttis auväärse kolmanda koha kogu maailmas edukas Colleen Hoover “Ei iial enam”.

Loe rohkem:  Kirjandusõpetajate lugemissoovitused eesti kirjanduse päevaks | Kirjandus

Kui paberraamatute kategoorias sai esimese koha teos üle 7000 laenutuse, siis e-raamatu loetuim laenutusteos kogus laenutuskeskkondades MIRKO ja ELLU kokku 637 kasutust.

2023. aasta laenutuste top 20 – kõik raamatukogud: 

1. Eno Raud “Kalevipoeg : Friedrich Reinhold Kreutzwaldi eepose järgi jutustanud Eno Raud” – 7392
2. Eero Epner “Lembit Ulfsak” – 7377 
3. Andrus Kivirähk “Rehepapp ehk November” – 6842 
4. Piret Raud “Tobias ja teine B” – 6365 
5. Nicola May “Väike külaturg” – 6199  
6. Eno Raud “Sipsik” – 5580 
7. Mika Keränen “Varastatud oranž jalgratas” – 5533
8. Delia Owens “Kus laulavad langustid” – 5425 
9. Aidi Vallik “Kuidas elad, Ann?” – 5348 
10. Silvi Väljal “Jussikese seitse sõpra” – 5191
11. Ferenc Molnár “Pál-tänava poisid” – 5027 
12. Ilmar Tomusk “Kolmanda A kriminalistid” – 4996  
13. Andrus Kivirähk “Kaka ja kevad” – 4991 
14. Mauri Dorbek “Ma tahan. Ma suudan. Ma võin” – 4599 
15. Erich Kästner “Veel üks Lotte” – 4491  
16. James Krüss “Timm Thaler, ehk, Müüdud naer” – 4260 
17. Jaan Rannap “Nublu” – 4238  
18. Christine Nöstlinger “Vahetuslaps” – 4184 
19. Andrus Kivirähk “Sirli, Siim ja saladused” – 4178  
20. Erich Maria Remarque “Läänerindel muutuseta” – 4171 

Kokkuvõttes võib öelda, et 2023. aasta enim laenutatud raamatud on mitmekesised ja kajastavad erinevaid huvisid, mis Eesti lugejaskonnal on. See näitab, et kirjandus on endiselt oluline osa Eesti kultuurist ja et inimesed on jätkuvalt huvitatud lugemisest ning teadmiste omandamisest. Edetabel annab hea ülevaate sellest, millised raamatud on hetkel populaarsed ning võib aidata kaasa ka tulevaste lugemisvalikute kujundamisele. Ootame põnevusega, millised raamatud tõusevad järgmisel aastal edetabelis esile.

Loe rohkem:  Kirjanduspreemia laureaat Tomberg: ulmekirjandus on väga aja- ja asjakohane | Kirjandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga