Bideni sõnul on lootust Gaza relvarahuks järgmiseks nädalaks | Välismaa

2281623ha944t24

Eile teatas president Joe Biden, et on olemas lootust, et Gaza konfliktis saavutatakse relvarahu järgmiseks nädalaks. See uudis tuleb kui värskendav kergendus kõigile, kes on mures Iisraeli ja Palestiina vahelise pikaajalise konflikti eskaleerumise pärast. Bideni sõnad annavad lootust rahulepingu võimalikkusele ning pakuvad lootust, et lõpuks võib kättesaamatu rahu olla lähemal kui me arvatagi oskasime. Rahvusvaheline kogukond jälgib pingelise olukorra arengut huviga ning loodab parimat.

USA president Joe Biden avaldas lootust, et relvarahu võib Gazas alata järgmise nädala alguses.

Erinevad osapooled, kelle seas Egiptus, Katar, USA ja Prantsusmaa, on püüdnud piirkonnas relvarahu saavutada, et muu hulgas pantvange vabastada. Läbirääkimisi on peetud Iisraeli ja äärmusorganisatsiooniga Hamas.

New Yorki külastanud Bidenilt küsiti, millal võib alata relvarahu Iisraeli ja Hamasi vahel. Biden ütles, et tehing on lähedal, kuid vajab veel arutamist.

“Minu riikliku julgeoleku nõunik ütleb mulle, et me oleme lähedal. Oleme lähedal, aga me ei ole veel kõnelusi lõpetanud. Minu lootus on, et järgmiseks esmaspäevaks on meil relvarahu,” vastas president.

USA tervitas enne seda Palestiina Omavalitsuse reformi, kui sammu Läänekalda ja sõjast laastatud Gaza sektori taasühendamise suunas pärast peaministri tagasiastumist.

“Me tervitame samme Palestiina Omavalitsuse reformimiseks ja taaselustamiseks,” ütles välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller ajakirjanikele.

Miller ütles, et välisminister Antony Blinken julgustas Palestiina Omavalitsust neid samme astuma kõnelustel president Mahmoud Abbasiga.

Palestiina president Abbas rahuldas esmaspäeval peaminister Mohammad Shtayyeh’ ja tema valitsuse tagasiastumisavalduse, teatas presidendikantselei.

Mitu riiki, teiste seas Ühendriigid, on kutsunud Palestiina Omavalitsust reformima ja andma pärast Gaza sõja lõppu kõik Palestiina alad selle juhtimise alla. Sellele mõttele seisab aga vastu Iisraeli valitsus eesotsas parempoolse peaministri Benjamin Netanyahuga.

Loe rohkem:  EPP toetas Ursula von der Leyeni teist ametiaega | Välismaa

Iisraeli peaministri ametkond teatas esmaspäeval, et sõjavägi esitas plaani tsiviilisikute evakueerimiseks Gaza sektorist koos operatiivplaaniga.

“Iisraeli armee esitas sõjakabinetile plaani elanikkonna evakueerimiseks Gaza sektori lahingupiirkondadest koos eelseisva operatsiooniplaaniga,” seisis peaminister Benjamin Netanyahu ametkonna heebreakeelses avalduses.

Teade tuli ajal, mil Iisrael ähvardab täiemahulise sissetungiga Gaza lõunapoolseimasse Rafah´ linna.

Avalduses ei täpsustatud, kuidas või kuhu tsiviilisikud saadetakse.

Bideni väljaütlemine annab lootust, et Gaza konfliktile võidakse leida rahumeelne lahendus lähitulevikus. Relvarahu saavutamine oleks eluliselt oluline, et kaitsta tsiviilelanikke ja vähendada inimohvreid. Loodame, et rahuleppe kõnelused jätkuvad ja rahvusvaheline kogukond saab aidata kaasa konfliktile kestva rahu saavutamisele. Eesti toetab jõuliselt rahuprotsessi ja loodame, et ükskord saavad Iisraeli ja Palestiina elanikud elada püsivas rahus ja stabiilsuses.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga