Biden taunis vabariiklasi välisabipaketi hülgamise pärast | Välismaa

2249193hb1f4t24

Tere tulemast Eestisse! Viimastel päevadel on põhjust üle maailma palju kõneainet pakkunud USA presidendi Joe Bideni kriitika vabariiklaste suunal seoses nende hääletamisega välisabipaketi vastu. See samm on tekitanud palju vastukaja nii Ameerikas kui ka välismaal, sealhulgas ka meie armsas Eestis. Bideni teravad sõnad on tekitanud palju kõneainet ning me ootame huviga, kuidas see olukord edasi areneb. Oleme valmis kaasama enda arvamusi ja seisukohti sellesse olulisse teemasse ning ootame ka teie arvamusi selle kohta. Tervitame teid selles olulises vestluses osalema!

USA president Joe Biden sõitles kolmapäeval vabariiklasi pärast seda, kui senatis lükati tagasi eelnõu, mis sisaldas piirijulgeoleku karmistamist ja abi Ukrainale, Iisraelile ja Taiwanile, edastas CNN.

USA senati vabariiklased lükkasid kolmapäevasel hääletusel ootuspäraselt tagasi president Bideni administratsiooni 118 miljardi dollari suuruse immigratsiooni- ja välisabipaketi.

Eelnõu poolt hääletas 49 ja vastu oli 50 senaatorit. Briti rahvusringhäälingu BBC andmetel oleks eelnõu heakskiitmiseks pidanud selle poolt hääletama 60 senaatorit. Demokraatidest toetasid eelnõu kõik peale viie saadiku. Ainult neli vabariiklast hääletas eelnõu poolt.

Pakett ühendas Ukraina, Iisraeli ja Taiwani rahastamise immigratsioonipiirangute ja turvameetmete karmistamisega USA piiridel.

“Pole kunagi arvanud, et näen Kapitooliumimäel midagi sellist, mida me praegu näeme,” sõnas president.

Riigipea süüdistas ühtlasi USA endist presidenti Donald Trumpi seadusandjate ähvardamises, kui nad paketti peaksid toetama.

“Vabariiklased taganevad lepingust, sest Donald Trump helistab neile ja ähvardab neid,” väitis Biden.

Senaatorid võivad siiski kiita heaks sõjalise abi Ukrainale, Iisraelile ja Taiwanile uuel hääletusel, mis ei sisalda sisserändepiiranguid.

Demokraatide juhitud senati juht Chuck Schumer kinnitas, et korraldab kiiresti teise hääletuse, millega loodetakse heaks kiita välisabi ilma immigratsioonipiiranguta.

USA senati kokkulepe piirijulgeoleku meetmetest ja Ukraina abist sai juba teisipäeval kiire ja täieliku hävingu osaliseks, kuna vabariiklased loobusid selle toetamisest hoolimata president Bideni üleskutsest kongressile näidata selgroogu ja seista vastu Donald Trumpile.

Loe rohkem:  USA riiklik julgeolekunõunik käis Kiievile toetust avaldamas | Välismaa

Vaid mõni minut pärast demokraadist presidendi kommentaari Valges Majas väljus senati vabariiklaste liider Mitch McConnell vabariikliku partei kohtumiselt ja tunnistas, et kokkulepe on ebaõnnestunud.

“Mulle ja enamikule meie liikmetest tundub, et meil ei ole reaalset võimalust teha siin seadust,” ütles McConnell ajakirjanikele.

Ukraina kutsus kolmapäeval läänt üles kiirendama ja suurendama suurtükimürskude tarnimist pärast seda, kui Venemaa uus raketirünnak Kiievile ja teistele piirkondadele tappis pealinnas neli inimest. Haavata sai veel üle 40 inimese.

“USA kongress annab trumbid Kremlile, kui ei suudeta uuendada Ukraina rahastamist võitluses Venemaa vastu,” rõhutas president Biden.

“Kell tiksub Ukrainale. Me ei saa praegu loobuda. Vladimir Putin panustab sellele. Selle seaduseelnõu toetamine on Putini vastu seismine. Sellele eelnõule vastu seismine mängib kaardid talle kätte,” manitses president.

Kokkuvõttes on Bideni hukkamõist vabariiklaste suhtes välisabipaketi hülgamise küsimuses selge märk poliitilisest lõhestumisest Ameerika Ühendriikides. See sündmus näitab, kui sügavalt kinnistunud on erinevad vaated USA välispoliitikale ja selle ressursside kasutamisele. Kriiside ja konfliktide lahendamine välismaal on keeruline ja vastuoluline teema ning see juhtum paneb veelgi suurema surve poliitilisele olukorrale kodumaal. On oluline, et poliitilised liidrid suudaksid leida ühise keele ja lahendused sellistes küsimustes, et tagada tõhus ja kooskõlastatud välispoliitika.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga