Allikad: Gaza vaherahu läbirääkimised jooksid liiva | Välismaa

2258838hbef2t24

Tere tulemast Eesti! Täna räägime välismaistest uudistest, kus Gaza piirkonnas toimunud rahulepingu läbirääkimised on jäänud toppama. See on tekitanud palju pingeid ja muret üle kogu maailma ning sellel on ka laiemad geopoliitilised tagajärjed. Läheme sügavuti uurima, mis on toimunud ja millised võivad olla selle olukorra mõjud globaalses mastaabis. Jääge meiega ja olge valmis avastama, kuidas see uudis võib mõjutada ka meie oma kodumaad.

USA üritas vahendada Gazas mitmenädalast vaherahu ja seetõttu sõitis Lähis-Ida piirkonda ka Luure Keskagentuuri (CIA) juht William Burns. Asjaga kursis olevad ametnikud ütlesid, et suuremaid samme Iisraeli ja Hamasi vahelise leppe suunas ei tehtud.

Burns pidas kõnelusi Iisraeli luureagentuuri Mossad juhi David Barneaga. Samuti vestles Burns veel Egiptuse luurejuhi  Abbas Kameli  ja Katari peaministri šeik Mohammed bin Abdulrahman al-Thaniga, vahendas The Wall Street Journal. 

Kõnelused toimusid Egiptuse pealinnas Kairos. Bideni administratsioon üritas sõlmida kokkuleppe, mis oleks hõlmanud pantvangide vabastamist ja mitmenädalast vaherahu Gaza sektoris. 

Teisipäeva õhtul lahkus Iisraeli delegatsioon eesotsas Barneaga Kairost. Egiptuse ametnikud ütlesid, et suuremaid edusamme ei tehtud. Iisraeli esindajad kordasid oma valitsuse seisukohta, et Hamasi esitatud tingimused on ebarealistlikud.

Asjaga kursis olev USA ametnik ütles samuti, et mingit otsustavat läbimurret ei tulnud. Egiptuse ametnikud ütlesid, et kõnelused peaksid jätkuma diplomaatiliste ja julgeolekukanalite kaudu.

Teisipäeval Kairos peetud läbirääkimistel hoiatasid Iisraeli esindajad, et kui Hamas ei nõustu Iisraeli ajutise relvarahu tingimustega, siis Iisrael jätkab piirkonnas oma sõjalist tegevust. Ka Iisraeli kaitseväe peastaabi ülem Herzi Halevi ütles, et riik jätkab piirkonnas sõjalist tegevust. 

“Meil on plaanid ja me valime nende elluviimiseks õige aja ja loomulikult ka õige viisi,” märkis Halevi. 

Loe rohkem:  Ka Suurbritannia toetab Mark Ruttet järgmise NATO peasekretärina | Välismaa

Halevi sõnul jätkab Iisraeli armee sõjalisi operatsioone ka Khan Younise ümbruses. Iisrael eeldab, et Hamasi juhid redutavad tunnelites, mis paiknevad Gaza linnade all. 

Iisrael jätkab ka Rafah’ linna pommitamist, piirkonda on sõja eest põgenenud üle miljoni inimese. Iisrael on lubanud linna saata oma maaväed. Abiorganisatsioonid hoiatavad aga, et maavägede operatsioon Rafah’s toob kaasa senisest veel rängema humanitaarkatastroofi.

In conclusion, the failure of the Gaza ceasefire negotiations is a disappointing setback for peace in the region. The ongoing conflict continues to claim lives and sow chaos and suffering. It is crucial for all parties involved to recommit to dialogue and diplomacy in order to find a sustainable solution. Estonia stands ready to support any effort that will bring an end to the violence and pave the way for a just and lasting peace for the people of Gaza. It is our hope that all stakeholders will come back to the negotiating table with a renewed determination to find a peaceful resolution to this long-standing conflict.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga