HS: Soome relvi on ekspordikeelust hoolimata jõudnud Venemaale | Välismaa

2286339h46a0t24

Tere tulemast Eestisse! Huvitav uudis raputas Soome ja Venemaa vahelisi suhteid: Soome relvi leiti jõudnud Venemaale, hoolimata eksportkeelust. See skandaal on tõstatanud palju küsimusi julgeoleku ja väliskaubanduse kohta ning tekitab palju pingeid kahe naaberriigi vahel. Kuidas see olukord mõjutab piirkonna poliitilist ja majanduslikku stabiilsust? Kas see viitab laiemale probleemile relvaekspordi kontrollimisel? Jätkame uudiste jälgimist ja analüüsimist, et mõista selle keeruka olukorra tagamaid ja tagajärgi.

Soome relvatööstusettevõtete Sako ja Nammo Lapua tooteid on relvaekspordi keelust hoolimata jõudnud Venemaale, ilmnes kolmapäeval Helsingin Sanomate ajakirjanike uurimisest.

Vene sõjablogijate andmeil on Soome päritolu relvi ja laskemoona sattunud ka Vene sõdurite kasutusse Ukrainas.

Kokku on Venemaale liikunud mitu miljonit ühikut Soome laskemoona. Aastatel 2022–2023 on Venemaal registreeritud umbes 700 Sako Riihimäki tehases valmistatud püssi ja umbes 67 000 kasti Sako padruneid. Samal perioodil on Venemaal tuvastatud ligikaudu 174 000 kasti Nammo Lapua padruneid.

Soome relvade ja laskemoona jõudmine Venemaale ilmnes veebruaris Venemaa võrguväljaande IStories ja Itaalia Irpi Media uudistest. HS kontrollis seda teavet ja hankis uut teavet näiteks relvade tarneteede kohta.

Sako ja Nammo Lapua eitasid HS-i kommentaaripalvele vastates, et eksportisid sanktsioonide ajal oma tooteid Venemaale. Ettevõtete väitel on relvad ja padrunid Venemaale eksporditud ettevõtete loata ja nende teadmata.

HS aruande kohaselt on Sako püssid ja nende osad sattunud Venemaale Itaalia kaudu.

Lapua Sako kuulub Itaalia Beretta kontsernile. Nammo Lapua on osa Nammo kontsernist, mis kuulub Patriale ja Norra riigile. Soome riigile kuulub 50,1 protsenti Patriast.

Kuigi Soome on kehtestanud ekspordikeelu relvade väljaveole Venemaale, on siiski avastatud juhtumeid, kus Soome relvi on jõudnud ebaseaduslikult Venemaale. See paneb kahtluse alla riigi järelevalve ja kontrolli relvaekspordi üle ning seab kahtluse alla kehtivate sätete tõhususe. Sellised juhtumid tuleb hoolikalt uurida ja vastutavad isikud tuvastada ning karistada. Riikidel tuleb aktiivselt koostööd teha, et tagada relvade ebaseadusliku eksportimise takistamine ja rahvusvaheliste kokkulepete järgimine.

Loe rohkem:  ECB juht Lagarde: intressimäärade langetamine võib alata suvel | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga