Yle küsitlus: Soome presidendivalimistel juhib jätkuvalt Stubb | Välismaa

2249358h1d27t24

Tere tulemast! Soome presidendivalimiste tulemused on olnud põnevad ja äratanud suurt huvi üle maailma. Viimase Yle küsitluse kohaselt juhib endine peaminister Alexander Stubb endiselt presidendikandidaatide seas. See uudis on pannud Eesti poliitika huvilised põnevil ning tekitanud elevust tuleviku suhtes ka siinsel piirkonnas. Stubb on tuntud oma progressiivsete vaadete ja visioonide poolest ning tema võidu korral võivad oodata põnevad arengud Soome ja Eesti vahelistes suhetes. Jääme huviga ootama järgmisi arenguid Soome presidendivalimistel!

Koonderakonna kandidaadist ekspeaministri Alexander Stubbi poolt kavatseb pühapäeval toimuvas Soome presidendivalimiste teises voorus hääletada 54 protsenti valijatest, samas kui roheliste toetatud endist välisministrit Pekka Haavistot toetab 46 protsenti valijatest, selgub värskest Soome rahvusringhäälingu Yle küsitlusest.

Kandidaatide toetus on umbes sama ka juba hääletamas käinud inimeste seas. Kokku eelhääletas Soome presidendivalimistel juba 46 protsenti valijatest, kusjuures hääleõiguslikest naistest on eelhääletanud juba üle poole.

Võrreldes 25. jaanuaril avalikustatud eelmise küsitlusega langes Stubbi toetus veidi. Toona toetas teda 59 protsenti valijatest ja Haavistot eelistas järgmise presidendina 41 protsenti valijatest, kirjutab Yle.

24. jaanuaril toimunud valimiste esimeses voorus kogus Stubb 27,2 protsenti ja Haavisto 25,8 protsenti häältest.

Küsitluse järgi kavatseb enamik Stubbi ja Haavisto esimese vooru valijatest oma lemmiku poolt veel kord hääletada.

“Esimeses voorus Stubbi poolt hääletanutest toetab teda selgelt rohkem kui üheksa kümnest [valijast]. Haavisto osas on olukord täpselt sama,” ütles Ylele küsitluse läbiviinud uuringufirma Taloustutkimus tegevjuht Jari Pajunen.

Uuringu järgi toetab ligi 80 protsenti põlisoomlasest esimese vooru kandidaadi Jussi Halla-aho poolt hääletanutest teises voorus Stubbi, Haavistot toetab veidi rohkem kui kümme protsenti Halla-aho valijatest.

Enam kui pooled Keskerakonna kandidaadi ja Soome keskpanga juhi Olli Rehni poolt hääletanutest kalduvad nüüd Stubbi poole ja ligi kolmandik Haavisto poole. Ülejäänud pole veel valikut langetanud.

Loe rohkem:  Guardian: USA kongress läheneb kokkuleppele Ukrainale abi andmise osas | Välismaa

Kuni 90 protsenti sotsiaaldemokraadist Euroopa Komisjoni voliniku Jutta Urpilaineni ja Vasakliidu juhi Li Anderssoni poolt hääletanutest ütles küsitluses, et nad toetavad valimiste teises voorus Haavistot.

Meeste seas juhib Stubb, keda toetab 67 protsenti meestest. Seevastu 58 protsenti naistest toetab Haavistot.

Kandidaatide toetuse erinevused on väiksemad vanuserühmade lõikes, kuid sealgi on olemas selge trend: mida eakam on valija, seda kõrgem on Stubbi toetus. Üle 80-aastaste valijate seas toetab Stubbi 62 protsenti valijatest ja alla 24-aastaste valijate seas on esikohal Haavisto 54 protsendiga häältest.

Stubb on populaarsem ettevõtjate, juhtide ja tööliste seas. Haavisto on populaarsem suure staažiga palgatöötajate seas. Pajuneni sõnul hääletasid paljud Stubbi taha koondunud töölised esimeses voorus Halla-aho poolt.

Siiski võivad pühapäeva õhtul selguvad valimistulemused veel üllatada. Haavisto lootuseks on see, et oma valikus ebakindlad või valima mitteplaanivad inimesed tulevad siiski valima.

“See võimalus on Haavisto väikeseks üllatuseks. [Küsimus on,] kas Haavisto suudab neid gruppe aktiveerida,” ütleb Pajunen.

Küsitluse põhjal on Haavisto toetus suurem kui Stubbil ka nende seas, kes ei usu, et nad üldse lähevad valima.

“Isegi need, kelle kandidaadieelistus on veel ebakindel, nimetavad Haavistot oluliselt sagedamini kui Stubbi,” lisas Pajunen.

Siiski rõhutab Pajunen, et nende osakaal, kes ei ole oma eelistuses kindlad, on praeguses etapis üsna väike.

Kokkuvõtteks võib öelda, et Soome presidendivalimistel on Alexander Stubb endiselt juhtpositsioonil. Välismaa meediate arvamusküsitlused viitavad sellele, et Stubb on populaarne kandidaat ja tema võiduvõimalused on endiselt tugevad. Eestis on suur huvi jälgida Soome presidendivalimisi ning jätkuvalt on Stubbil suur toetus ka siinse rahva hulgas. Lõplikud tulemused selguvad valimispäeval, kuid praegused uuringud näitavad, et Stubbil on head šansid saavutada edu presidendivalimistel.

Loe rohkem:  Rootsi juhtide sõjahoiatus ajas noored paanikasse | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga