Kahejalgsus aitas saurused võimule | Loodus

558447h58e7

Tere tulemast Eestisse! Täna uurime põnevat teooriat selle kohta, kuidas kahejalgsus võis aidata saurustel maailma valitseda. “Kahejalgsus aitas saurused võimule | Loodus” on intrigeeriv artikkel, mis pakub uusi perspektiive nende iidsete olendite käitumisele ja evolutsioonile. Loodame avastada, kuidas saurused suutsid areneda ja kohaneda tänu oma kahejalgsusele ning kuidas see võib olla seotud nende võimega valitseda planeeti miljoneid aastaid tagasi. Asetage end mugavalt ja olge valmis sukelduma ajalooliste saladuste maailma!

Saurused valitsesid maailma 160 miljonit aastat järjest. Värske teadusuuringu järgi aitas neil valitsema pääseda kahel jalal kõndimise oskus.

Amy Shipley ja ta kolleegid Inglismaalt Bristoli Ülikoolist väidavad, et varajaste dinosauruste väledus ja hea liikuvus andsid neile konkureerivate loomarühmade ees eeliseid.

Shipley ja ta kaaslased võrdlesid omavahel paljude triiase ajastul elanud roomajaliikide jäsemete proportsioone. Nad määrasid jäsemete järgi kindlaks, millised loomad olid liikunud neljal, millised kahel jalal.

Samuti arvutasid nad iga vaadeldud liigi kohta välja niinimetatud kursoraalindeksi, mis näitab, kui hästi suutis loom joosta.

Teadlased tõdevad ajakirjas Royal Society Open Science, et saurused ja nende lähemad sugulased olid algselt kõik nii kahejalgsed kui ka head jooksjad. Samuti valdasid nad suuremat arvu jooksustiile kui mõned lähemad konkurendid, näiteks tänapäevaste krokodillide kauged eellased.

558447h58e7

Dinosaurused tõusid jõuliselt esile umbes 233 miljonit aastat tagasi, mil niiske kliima asendus põuasemaga ja loomadel jäi toitu vähemaks. Enne seda olid saurused elanud paarkümmend miljonit aastat suhteliselt silmapaistmatut elu.

On võimalik, et sauruste triumfile aitas kaasa ka nende oletatavasti hea võime kehas vett talletada, mis on omane ka tänapäevastele roomajatele ja lindudele. Kuid peale selle, on Shipley ja kaaslased kindlad, olid tähtsad ka vilgas liikumine ja kiire jooks.

Loe rohkem:  Baltimaade käod eelistavad talve veeta Angolas | Loodus

Saurused tugevdasid oma globaalset haaret ka triiase ajastu lõpetanud suure väljasuremislaine järel, milles suurem osa krokodillieellaste sugulasi hukkus. Alanud juura ajastul laiendasid saurused oma liikumisviiside arsenali veelgi, täites tühjaks jäänud nišše.

Algsete dinosauruste väledust soodustas ka nende suhteliselt väike kasv oma paljude järeltulijatega võrreldes. Algsaurused olid tüüpiliselt vaid meetri kõrgused kahel jalal liikunud loomad, kes suutsid kiiresti saakloomi taga ajada ja kiiresti oma vaenlaste eest pageda.

Alles juura ajastul, mil väljaspoolset konkurentsi oli vähe, arenesid paljud saurused suurekasvuliseks ja nii mõnigi ka neljajalgseks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Kokkuvõttes võime järeldada, et kahejalgsus oli oluline ja võimas omadus sauruste ajastul. See võimaldas neil kõrgemale tõusta ja oma toiduahelast paremini kinni haarata. Samuti aitas kahejalgsus neil kiiremini liikuda ja end ohu eest paremini kaitsta. Selles artiklis toodi välja huvitavaid fakte selle kohta, kuidas kahejalgsus mõjutas sauruste evolutsiooni ja võimule tõusu. See annab meile rohkem arusaamist nende imetabaste olendite elust ja arengust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga