Venemaa ja Hiina tahavad Kuule ehitada tuumajaama | Välismaa

2296656h3741t24

Tere tulemast Eestisse! Venemaa ja Hiina plaanivad üllatavat ettevõtmist – ehitada tuumajaam Kuule. See ambitsioonikas projekt pakub palju põnevaid võimalusi ning tõotab tuua kaasa olulisi muutusi kosmoseuuringutes. Kuid samas tekitab see ka palju küsimusi ja kahtlusi rahvusvahelisel tasandil. Kas see on vaid ulmeline unistus või tõeline plaan? Kas oleme valmis selleks, et inimkond astub järjekordse suure sammu kosmosesse? Uudis on kahtlemata põnev ja paneb mõtlema tuleviku võimalustele.

Venemaa kosmoseagentuuri Roskosmos juht Juri Borissov seletas, et Venemaa ja Hiina plaanivad järgmise kümnendi keskpaigaks rajada Kuule tuumaelektrijaama.

Juba 2021. aastal andsid Peking ja Moskva teada, et plaanivad ühiselt ehitada Kuule kosmosejaama. Üheskoos plaanitakse luua uurimiskeskus Kuu pinnale, nüüd aga käis Borissov välja veel ambitsioonikama eesmärgi, vahendas The Times.  

“Kaalume tõsiselt projekti, kuskil 2033.-2035. aasta paiku, paigaldada koos Hiina kolleegidega Kuu pinnale energiaallikas,” seletas Borissov. 

Juri Borissov oli varem Venemaa kaitseministri asetäitja, Roskosmose juhiks sai ta 2022. aastal. Borissov rääkis nüüd, et päikesepaneelid ei suudaks pakkuda piisavalt energiat tulevaste Kuu-asunduste varustamiseks. Seetõttu pööraski Moskva pilgu tuumaenergia poole.

Borissov seletas veel, et Venemaa tahab ehitada tuumajõul töötava kosmosekaubalaeva. See hiiglaslik alus hakkaks siis vedama suuri laste ühelt orbiidilt teisele. 

Kosmoseuuringute kunagine pioneer Venemaa on viimastel aastatel jäänud aga Hiina ja USA saavutuste varju. Eelmisel aastal kukkus Kuu peale puruks Venemaa sõiduk Luna-25. See oli Moskva jaoks järjekordne tagasilöök. 

Venemaa otsib seetõttu partnereid kosmoseuuringuteks ja käivitas ILRS-i projekti. Eelmisel aastal liitusid selle projektiga ka Aserbaidžaan, Valgevene, Pakistan, Lõuna-Aafrika Vabariik ja Venezuela.

Kosmoses omavad ambitsioone ka lääneriigid. USA käivitas 2017. aastal Artemise programmi, et saata astronaudid taas Kuule.

Loe rohkem:  ERR Münchenis: Zelenski kutsus taas läänt üles Ukrainale relvi andma | Välismaa

Uus kosmosevõidujooks kogub seega hoogu ning Hiina kulutab oma kosmoseprogrammi peale üha rohkem raha ning tahab Kuu pinnale rajada alalise baasi. Peking loodab nüüd, et Venemaa kogemused koos Hiina majanduslike ressurssidega aitavad neil edu saavutada.

Kuigi Venemaa ja Hiina soovivad Kuule ehitada tuumajaama, tuleb arvestada kõigi teiste riikide ja rahvusvaheliste organisatsioonidega, kes võivad olla selle ettevõtmise suhtes skeptilised. Oluline on tagada, et selline projekt oleks ohutu nii maale kui ka kõigile teistele Kuule ja seal olevatele ressurssidele. Lisaks tuleks läbi viia põhjalik uurimistöö ning konsulteerida ekspertidega, et tagada tuumajaama mõju keskkonnale ja inimestele. Ühise käsitluse leidmine ja avatud suhtlus teiste riikidega on hädavajalik selle potentsiaalse projekti edukaks elluviimiseks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga