Valitsus läheb Eesti Energia kolmeks jaotamise plaaniga edasi | Majandus

2011361hc947t24

Tere tulemast! Valitsus on otsustanud jätkata Eesti Energia kolme osa jagamise plaaniga, mis on loodud selleks, et suurendada konkurentsi energiaturul ning tagada paremad teenused tarbijatele. See samm on osa laiendatud majandusreformist, mis on mõeldud tugevdama Eesti majandust ja looma rohkem võimalusi ettevõtetele. Sellel plaanil on potentsiaal mõjutada oluliselt energiasektorit ning loodetavasti viia kaasa positiivseid muutusi kogu majanduses. Loe edasi, et saada rohkem teavet selle olulise sündmuse kohta.

Valitsus läheb Eesti Energia kolmeks tükeldamisega plaaniga edasi, selleks viiaksegi Elektrilevi ja Enefit Greeni täiendav osa börsile, ütles rahandusminister Mart Võrklaev (Reformierakond). Eraldi põlevkivifirma loomist minister enam ei poolda. Kriitikute hinnangul pole kontserni tükeldamisel mingit mõtet.

Praeguse võimuliidu koalitsioonileppe järgi tuleks Eesti Energiast eraldada võrguettevõte Elektrilevi ja põlevkivi kaevandamine. Eesti Energia nõukogu esimees Anne Mere ütles aga hiljuti Vikerraadios, et Eesti Energia peab edasi tegutsema suure ja tugeva ettevõttena, sest kõikidel meie naabritel on samasugused riiklikud ettevõtted.

“Kõik need on suured ja tugevad ning keegi ei näita märki, et hakkaks kuidagi kuhtuma või tahaks keskenduda ainult mingile ühele väikesele valdkonnale. Nii et jah, Eesti Energia teenib minu hinnangul võimsa kontsernina paremini Eesti riigi avalikkuse huve,” lausus Mere.

Rahandusministri Mart Võrklaeva (Reformierakond) sõnul minnakse koalitsioonileppe täitmisega edasi. Nimelt on valitsuskabinetile esitatud riigile kuuluvate ettevõtete erastamisplaan, mille järgi on kavas viia Elektrilevi ja täiendav osa Enefit Greenist börsile.

“Kas midagi lahutada või mitte või minna börsile, see ongi (valitsus)kabineti arutelu teema, mina olen esitanud ettepaneku, et minna börsile osaliselt,” ütles Võrklaev.

Põlevkiviettevõtte loomise eesmärgiks olnuks kõigile mäetööstustele tooraine osas võrdse konkurentsi tagamine.

“Kui see probleem on nüüd ära langenud, on küsitav, kas see lahutamine on mõistlik. Majanduslikult toob see teatud riske Eesti Energiale, jällegi peame seda valitsuses arutama. Minu esmane tunnetus praegu on see, et kuna probleem on teisel moel lahendatud, siis seda teha vajadust ei ole,” lausus Võrklaev.

Loe rohkem:  Riik hakkab välja töötama ühtset reisipiletite platvormi | Majandus

Energeetikaprofessor Alar Konisti sõnult pole aru saada, mis eesmärki riik suurettevõtte tükeldamisega lahendada soovib.

“Kas see parandab meile ettevõtte pakutavaid teenuseid ja tooteid? Kas see muudab meie tarbijatele võrgutasud soodsamaks? Ja kas see tagab meile ka energiajulgeoleku? Mida suurem on kontsern, seda kergem on sellel ettevõttel laenu saada, seda kergem on sellel ettevõttel ka erinevaid projekte finantseerida ja kui tekib ka kas või mingisugune kriisiolukord, on ettevõtte siseselt neid täiendavaid vahendeid ka (võimalik) leida ja seda olukorda parandada,” rääkis Konist.

Kokkuvõttes on Eesti valitsuse otsus jaotada Eesti Energia kolmeks ettevõtteks oluline samm energiasektori arengus. See plaan võimaldab tõhusamat juhtimist ja suuremat läbipaistvust ettevõtte tegevuses. Samuti loob see uusi võimalusi investeeringuteks ja uuendusteks energiatootmises. Kuigi otsus võib tekitada alguses vastuseisu ja küsimusi, on see pikaajalises perspektiivis positiivne areng Eesti majandusele. Loodetakse, et see samm aitab kaasa energiajulgeolekule ning toob kaasa jätkusuutliku ja konkurentsivõimelise energiaturu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga