Riik hakkab välja töötama ühtset reisipiletite platvormi | Majandus

2248839hca6bt24

Tere tulemast Eestisse! On põnev uudis, et riik hakkab välja töötama ühtset reisipiletite platvormi, mis muudab reisimise lihtsamaks kui kunagi varem. See uuenduslik platvorm võimaldab inimestel osta ühe pileti, mis hõlmab erinevaid transpordiliike, olgu selleks siis buss, rong või isegi laev. See tähendab, et reisimine ühest kohast teise on nüüd palju mugavam ja efektiivsem. Lisaks sellele aitab see kaasa ka keskkonnasõbralikumale reisimisele. See algatus on suurepärane näide sellest, kuidas Eesti püüab muuta reisimise kogemust kõigile oma elanikele ja külastajatele.

Kuna Eestis puudub ühtne ühistranspordi planeerimise platvorm, hakkab riik välja töötama prototüüpi, mis võimaldaks reisijal osta vajalikud piletid ühest keskkonnast.

Transpordiameti teatel on vajadus süsteemi järgi suur, sest praegu on erinevatel transpordiliikidel (ühistransport, parvlaevad, rongid, auto lühirent jne) igal oma broneerimis- ja piletimüügikanalid ning nende rakendusliidesed (API) ei ühildu. Samuti puudub tsentraliseeritud viis erinevate API-de omavaheliseks ühendamiseks.

“Reisijatel ei ole hetkel mugavat ühtset süsteemi, mille kaudu oma teekonda planeerida kasutades ühistransporti ja alternatiivseid liikumisviise. See on üheks põhjuseks, miks kiputakse pigem liikuma isikliku sõiduautoga, sest nii on hetkel lihtsam,” teatas transpordiameti liikuvuse kavandamise osakonna juhataja Johann Peetre.

“Selle probleemi lahendamiseks toetab riik prototüübi loomist, mille alusel erasektor saab luua toimiva keskkonna, kus erinevad transporditeenuse pakkujad saaksid mugavalt oma teenuseid müüa.”

MaaS X-tee projektiga loob riik standardiseeritud sõidupäringuid vahendava ja liikuvusteenuseid ning sõiduõiguse ostmist ühendava teenuseplatvormi prototüübi. Seega luuakse standardiseeritud X-tee andmevahetuskiht, mida eraturul tegutsevad MaaS operaatorid saaksid kasutada.

Transpordiamet toob heaks näiteks Helsingi ühistranspordisüsteemi platvormi, mille kaudu saab planeerida teekonna ja koheselt osta ka kõik erinevad vajalikud piletid.

MaaS X-tee on turvalise andmevahetusega vahekiht, mis ühendab endas kõiki ühistranspordi ja liikuvusteenuse pakkujaid (buss, rong, takso, autorent, elektritõukeratas jne), võimaldades uut laadi teenuse turule tulekut, kus kogu teekonnaks vajaminevad teenused on leitavad ühest kohast ning sõiduõigused saab soetada ühe tehinguna.

Loe rohkem:  Liivi 1 mereala enampakkumise võitis Ignitis | Majandus

Prototüübi arendus toimub moodulitena, kus protsessi käigus testitakse iga mooduli toimivust koos osapooltega veendumaks selle sobivuses. Vajadusel korrigeeritakse lahendust enne järgmise mooduli arendamist. 

Projekti rahastab riigikantselei, see kestab 18 kuud ning maksab 840 000 eurot. Projektis osalevad transpordiamet, kliimaministeerium ning regionaal- ja põllumajandusministeerium.  

Kokkuvõttes on Eesti valitsuse otsus välja töötada ühtne reisipiletite platvorm suurepärane samm edasi, mis annab kodanikele võimaluse kasutada erinevaid transpordivahendeid mugavalt ja efektiivselt. See platvorm võimaldab integreerida erinevaid transpordivahendeid, luues parema ühenduvuse ja võimaldades reisijatel säästa aega ja raha. Lisaks julgustab see ka keskkonnasõbralikumat liikumist ning aitab kaasa majanduslikule arengule, suurendades liikuvust ja turismi. Ühtne reisipiletite platvorm on oluline samm Eesti majanduse arengus ning aitab kaasa riigi jätkuvale edule.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga