Valgamaal kasvab tõenäoliselt Eesti kõrgeim ebatsuuga | Eesti

2304765ha604t24

Tere tulemast Valgamaale, kus peitub tõenäoliselt Eesti kõrgeim ebatsuuga! See ainulaadne puuliik on tuntud oma võimsa kasvumustriga ning võib ulatuda muljetavaldavatesse kõrgustesse. Valgamaa loodus ja metsad peidavad endas palju saladusi ning avastamata aardeid. Kas soovite kogeda midagi erilist ja unikaalset? Siis tasub kindlasti külastada seda imelist paika, kus loodus on igal sammul üllatav ja võimas. Olete teretulnud avastama Eesti looduse imesid Valgamaal!

Valgamaal mõõdeti Eesti kõige kõrgem ebatsuuga. Tõenäoliselt Eesti kõrgeim ebatsuuga kasvab Läti piiri ääres Tellingumäe vaatetorni lähistel koos teiste natuke lühemate ebatsuugade, lehiste ja mändidega.

Kunagise Taheva mõisa metsamaadel kasvavad ligikaudu 140-aastased puud, mille hulgas Eestis võõrliigina tuntud ebatsuugad. Ühe kallaku peal kasvava ebatsuuga pikkuseks mõõdeti 44 meetrit, mis on tõenäoliselt Eestis kõrgeim oma liigi esindaja.

“Puud, mille kohta info tuli, et need ebatsuugad siin on, need on all ja on kergesti ligipääsetavad. Otsustasin üle vaadata ka ülejäänud metsaosa ja siis see puuhiiglane välja tuligi,” rääkis Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) metsakorraldaja Üllart Länik.

Eesti Maaülikooli metsateadlase Ivar Sibula sõnul on ebatsuugad Eesti kliimaga kohanenud.

“Potentsiaal ebatsuugat Eestis kasvatada on täiesti olemas. Harilik ebatsuuga tahab kasvada sellistel viljakatel muldadel ja samas tema puit on väga väärtuslik, sarnane männi või ka lehise puiduga,” ütles Sibul.

Selleks, et Tellingumäe vaateteroni lähedal kasvavat ebatsuugat oleks võimalik üles leida, lubab metsaülem rajada sinna külastajate jaoks teeraja.

“Me paneme kindlasti infotahvli, teades soove ja rahvaste liikumisi, siis püüaks ühe välismaa keele ka tahvlile panna, et teha inimestele juurdepääs natuke paremaks nii palju kui keskonnaamet meile selleks võimalusi annab. See saaks olema Taheva matkaradade üks osa kindlasti,” rääkis RMK Valgamaa metsaülem Risto Sepp.

Loe rohkem:  Seeder Vene kodanike valimisõiguse peatamisest: oleme palju aega kaotanud | Eesti

Kuid Eestimaa kõrgeim elus puu on jätkuvalt Põlvamaal Ootsipalu orus kasvav 46,6 meetri kõrgune harilik mänd.

Valgamaal kasvav tõenäoliselt Eesti kõrgeim ebatsuuga on kindlasti märkimisväärne leiuk, mis rikastab meie looduslikku mitmekesisust ja annab aimu selle võimsa puu võimalustest meie kliimas. See avastus näitab, et Eesti loodus on rikkalik ja mitmekesine ning pakub pidevalt üllatusi ja avastamisrõõmu. Oluline on hoida ja kaitsta meie loodust ning seda erilist ebatsuuga, mis on tõeline vägi oma kõrguse ja võimsusega. See annab meile võimaluse tõeliselt imetleda ja austada meie looduse ilu ja võimsust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga