Europarlament: ettevõtteid tuleks eksitava rohereklaami eest karistada | Majandus

2304753h738dt24

Tere tulemast Eestisse! Viimased uudised Euroopa Parlamendist kutsuvad üles karistama ettevõtteid, kes on süüdi eksitava rohereklaami levitamises. See samm on oluline selleks, et kaitsta tarbijaid ja keskkonda ning tagada aus konkurents turul. Eestis on jätkuvalt oluline teema keskkonnasõbraliku ettevõtluse propageerimine ning Euroopa Parlamendi seisukoht on samuti oluline mõjutaja meie majanduse arengus. Loodame, et sellised meetmed aitavad luua tervemaid ja jätkusuutlikumaid tingimusi ettevõtlusele Eestis ja kogu Euroopas.

Euroopa Parlament kiitis teisipäeval heaks seisukoha, et ettevõtteid tuleks eksitava rohereklaami eest karistada.

See tähendab, et kui müüjad reklaamivad mõnda toodet näiteks biolagunevana, siis peaksid nad seda edaspidi ametiastutustele ka enne tõestama. Kontrollimise korra saab iga riik eraldi määrata, ent roheväitega reklaam tuleks heaks kiita vähemalt 30 päeva jooksul.

Tarbija eksitamise korral ähvardab tootjaid trahv, mis võib ulatuda kuni nelja protsendini ettevõtte aastakäibest, või keelatakse neil mõneks ajaks avalikel hangetel osalemine.

Direktiivi peab lõplikult heaks kiitma järgmine europarlamendi koosseis.

“Roheväited on muutunud müügiargumendiks. Ostetakse rohelisemat kaupa ja mitte nii rohelist ei taheta osta. Aga kui pooled ettevõtjad valetavad, siis nad saavad ebaausa konkurentsieelise. Ja me võime öelda seda, et Euroopa Liidus on eksitav reklaam keelatud, aga tegelikkuses see praegune eksitava reklaami keeld vähemalt roheväidete osas ei tööta,” selgitas direktiivi kaasraportöör Andrus Ansip (RE).

“Läbirääkimiste käigus sai väga selgeks, et karistused on lõhestav küsimus. Oli selge, et mõned olid rohkem tööstuse poolel ja ei soovinud neid karistusi. Aga laske mul üks asi selgeks teha: need väited on vabatahtlikud. Kui otsustad vabatahtlikult tarbijaid petta, siis sa pead kandma karistust,” sõnas direktiivi kaasraportöör Cyrus Engerer (S&D).

Kokkuvõtteks võib öelda, et Euroopa Parlament peab võtma tõsiselt võitlust eksitava rohereklaami vastu ning karistama ettevõtteid, kes tarbijaid petavad väärinformatsiooni levitamisega. See on oluline samm tõe ja aususe tagamiseks ärimaailmas ning aitab kaasa ka keskkonnasäästliku tarbimise edendamisele. Eesti ettevõtted peaksid järgima eetilisi põhimõtteid ja pakkuma tarbijatele usaldusväärset teavet oma toodete ja teenuste kohta. Üheskoos saame luua ausama ja jätkusuutlikuma majanduskeskkonna.

Loe rohkem:  Pärnu lennujaam majandab end ära linna ja riigi toel | Majandus

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga