Uus seadus korrastab krüptoettevõtete turgu | Majandus

2317935hb5e0t24

Estonia has recently introduced a new law aimed at regulating the cryptocurrency market, providing a much-needed sense of security and stability for businesses operating within the sector. The new legislation will help establish clear guidelines and regulations for crypto companies, ultimately fostering a more transparent and efficient market environment. This move is a testament to Estonia’s commitment to innovation and emerging technologies, further solidifying its reputation as a forward-thinking hub for entrepreneurship and economic development. Join us as we explore the impact of this new law on the cryptocurrency industry in Estonia.

Valitsus kiitis heaks krüptovaraturu seaduse, mis kehtestab esimest korda eraldi seadusega nõuded krüptovarateenuse pakkujatele eesmärgiga korrastada turgu ja tõsta teenusepakkujate usaldusväärsust. Selle tagamiseks lähevad krüptoettevõtted 2026. aastast finantsinspektsiooni järelevalve alla.

Veel 2021. aastal oli Eestisse registreeritud hinnanguliselt ligi pool kogu maailma krüptoteenuse pakkujatest ehk mitu tuhat ettevõtet. Rahapesu andmebüroo (RAB) on suutnud praeguseks nende arvu vähendada 50-ni.

Aga alles nüüd on saanud valmis eraldi seadus, mis korrastab krüptoettevõtete turgu.

“Muutub see, et nad lähevad nüüd päriselt finantsjärelevalve alla. Nad enne tegelesid ainult rahapesu tõkestamise nõuetega ja see on üks osa kogu sellest probleemistikust. Nad võtavad klientide vara vastu – kõige lihtsamas mõttes on nad nagu pangad, kes võtavad inimeste hoiuseid vastu ja teevad selle rahaga midagi. Nad peavad seda raha hoidma, neil peavad siis olema süsteemid olemas, et kuni inimene seda raha tagasi tahab saada, siis tal on midagi tagasi anda,” kirjeldas rahapesu andmebüroo tegevjuht Matis Mäeker.

Lisaks finantskuritegevusele on Eestiski olnud krüptoäri pankrotistumist või kübervargusi, kus inimesed jäävad oma varast ilma. Just selle ärahoidmiseks on vaja finantsinspektsiooni järelevalvet, ütles Mäeker.

Loe rohkem:  Bigbanki aastakasum kasvas veerandi võrra 41 miljoni euroni | Majandus

Karmistuvad tegevuse nõuded ja aruandlus. Trahvimäärad ulatuvad viie miljoni euroni, RAB sai rahapesu tõkestamise seaduse järgi karistada neid kuni 400 000 euroga.

“2025. aastal hakkab lube andma finantsinspektsioon ja need, kelle on praegu rahapesu andmebüroolt load, peavad täiendavad või uued load saama 2026. aastaks finantsinspektsioonilt. /…/ Kui need ettevõtted soovivad oma tegevust jätkata, siis täidavad vajalikud nõuded ja usun, et igaüks, kes seda tõsiselt võtab ja soovib teenust pakkuda, saab ka uue loa finantsinspektsioonilt,” rääkis rahandusminister Mart Võrklaev.

Majandusanalüütik Peeter Koppeli hinnangul krüptoturu seadustamisega krüptoraha enda usaldusväärsus kuidagi ei tõuse, sest krüptoärist saavad kasu spekulandid.

“See on lihtsalt keskkonna korrastamise samm. See ei muuda mitte üheski kontekstis sisuliselt, minu jaoks vähemalt ja minu meelest ka sellise keskmise spekulandi, mitteinvestori jaoks, sest krüptoga ei ole võimalik investeerida. See on ainult spekuleerimine. See ainult muudab seda keskkonda veidikene paremaks, veidikene usaldusväärsemaks. Nagu mainitud, vähendab seda n-ö kerget halba lõhna. See mitte kuidagi ei valideeri krüptot kui kontseptsiooni,” selgitas Redgate Wealthi investeeringute juht.

Kokkuvõttes võib öelda, et uus seadus on oluline samm krüptoettevõtete turu reguleerimisel Eestis. See aitab kaasa turu läbipaistvusele ja usaldusväärsusele, mis omakorda võib meelitada rohkem investoreid ja aidata kaasa sektori jätkuvale arengule. Kuigi seaduse rakendamine võib kaasa tuua mõningaid väljakutseid ettevõtetele, on selle pikaajaline kasu ilmselge. Ühtlasi võib uus seadus aidata tagada, et Eesti jääb jätkuvalt atraktiivseks sihtkohaks krüptotehnoloogia ettevõtetele ning tugevdada riigi positsiooni digitaalse innovatsiooni juhina.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga