USA valitsus avalikustas uued autode saastenormid | Välismaa

2316630h7f5ct24

Ameerika Ühendriikide valitsus avalikustas hiljuti uued autode saastenormid, mis on tekitanud palju vastukaja nii kodus kui ka välismaal. Need normid määravad, kui palju heitgaase autod võivad atmosfääri paisata ning võtavad suuna rohkem keskkonnasõbralike autode tootmisele ja kasutamisele. See otsus mõjutab mitte ainult USA autotööstust, vaid ka rahvusvahelist autoturgu tervikuna. Kas uued normid on samm õiges suunas või tekitavad rohkem probleeme kui lahendusi, on teema, mis pakub kindlasti palju arutelu ja debatti nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Uute reeglite järgi peavad USA autotootjad hakkama vähendama järsult uute sõidukite süsinikdioksiidi heitmete mahtu alates 2030. aastast, samuti loodab USA presidendi Joe Bideni administratsioon, et alates 2032. aastast on vähemalt 56 protsenti kõikidest müüki tulevatest uutest sõidukitest elektrisõidukid.

Samas on kolmapäeval avalikustatud reeglid leebemad kui Bideni esialgne ettepanek, mille järgi oleks alates 2032. aastast pidanud 67 protsenti kõikidest uutest sõidukitest olema elektrisõidukid ning süsinikdioksiidi heitmeid oleks pidanud vähendama järsult juba alates 2027. aastast, kirjutab Financial Times.

Lisaks lubavad uued reeglid erinevalt esialgsest ettepanekust, et puhtamateks autodeks loetaks lisaks elektrisõidukitele ka hübriidautosid ning väiksema kütusekuluga tavalisi sisepõlemismootoriga sõidukeid.

Esialgseid reegleid kritiseerisid paljud autotootjad ja kütusemüüjad, aga ka USA suurim autotööliste ametiühing UAW, mis toetab Bideni tagasivalimist USA presidendiks.

Autotootjad on suuresti rahul lõplike leebemate reeglitega.

“Reeglid arvestavad autojuhtide valikuvõimaluse tähtsust ning säilitavad nende võimalust valida sõiduk, mis neile sobib,” ütles autotootjate ühenduse Alliance for Automotive Innovation tegevjuht John Bozzella.

Bozella lisas, et heitmete järsu vähendamise kohustuse edasilükkamine 2030. aastasse oli õige otsus, mis sätestab mõistlikumaid elektrifitseerimise nõudeid.

Siiski ei pruugi vähem saastavamatele sõidukitele üleminek olla lihtne, sest veel 2023. aastal moodustasid elektriautod ainult kaheksa protsenti USA autoturu müügimahust. Samas on autodest tulenevate heitmete vähendamine oluline Bideni administratsiooni kliimaeesmärkide täitmiseks, sest USA transpordisektor on riigi suurim süsinikdioksiidi heitmete allikas.

Loe rohkem:  Meloni: ilma Venemaa sissetungita poleks Hamas Iisraeli rünnanud | Välismaa

Ameerika Ühendriikide Keskkonnakaitseagentuuri (EPA) sõnul aitavad uued reeglid vähendada süsinikdioksiidi heitmeid kokku 7,2 miljardi tonni võrra 2055. aastaks.

“Olen toonud kokku USA autotootjad. Olen toonud kokku USA autotöölised. Koos, teeme ajalooliseid edusamme,” teatas Biden pressiteates.

Ühtlasi hoiatas Biden, et tema peamise rivaali, vabariiklase Donald Trumpi valimisvõidu korral pööratakse kogu seni tehtud töö tagasi.

Trump kritiseeriski komapäeval uusi reegleid, väites, et need kahjustavad USA majandust ning aitavad Hiinat, kirjutab The Times.

“Valetava Joe Bideni hullud ja radikaalsed elektrisõidukite kohustused keelavad teie bensiinil sõitvad sõidukid ja sunnivad teid ostma kalleid ja ebakindlaid elektrisõidukeid. President Trump kaitseb alati teie vabadust sõita sellega, millega tahate!” kirjutas Trumpi valimiskampaania sotsiaalmeedias.

Siiski on uued USA reeglid leebemad kui Euroopa Liidus langetatud otsus, mille järgi ei tohi alates 2035. aastast müüa uusi sisepõlemismootoriga sõidukeid.

Kokkuvõttes, USA valitsuse otsus avalikustada uued autode saastenormid on oluline samm keskkonnasõbralikuma tuleviku suunas. Need uued normid julgustavad autotootjaid arendama ja tootma vähem saastavaid sõidukeid, mis omakorda aitab vähendada õhusaaste taset ja kaitsta meie keskkonda. See samm võib kaasa tuua positiivseid muutusi üle kogu maailma ning aidata kaasa globaalsele jõupingutusele kliimamuutuste leevendamisel. Eesti võiks kaaluda sarnaste meetmete rakendamist, et edendada rohelisemat autotransporti ja kaitsta meie keskkonda tulevaste põlvkondade jaoks.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga