USA senati demokraatide juht: Iisraelis peavad toimuma uued valimised | Välismaa

2309304h933ft24

Eesti elanikud ja poliitikud jälgivad pingsalt Ameerika Ühendriikide poliitilist olukorda, kus senati demokraatide liider on välja öelnud, et Iisrael peab korraldama uued valimised. See samm võib mõjutada mitte ainult Iisraeli, vaid kogu Lähis-Ida stabiilsust ning seega ka maailma poliitilist tasakaalu. Uute valimiste korraldamine Iisraelis võib tuua kaasa keerulisi tagajärgi ja mõjutada suuresti ka USA ja teiste riikide suhteid selles piirkonnas.

Iisraelis peavad toimuma uued valimised, ütles USA senati demokraatide juht Chuck Schumer. Tegemist on seni kõige teravama kriitikaga Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu suhtes tähtsa USA poliitiku poolt.

“Usun, et uued valimised on ainus viis tagada tervislikku ja avatud otsuste langetamise protsessi Iisraeli tuleviku kohta ajal, kui niivõrd palju iisraellasi on kaotanud kindlustunde valitsuse visiooni ja suuna suhtes,” ütles neljapäeval Schumer USA senati ees.

New Yorgi osariiki esindav Schumer on kõige mõjukam senaator ning ühtlasi kõige tähtsam juudi päritolu USA poliitik. Schumer ütles, et kuigi iisraellastel on õigus valida oma juhid, ei suuda “Iisrael jääda ellu, kui see muutub paariariigiks”.

Schumeri sõnavõtt toimus ajal, kui vasakpoolsed demokraadid kritiseerivad Iisraeli maapealset operatsiooni Gazas selle käigus hukkunud tsiviilisikute kõrge arvu ning humanitaarabi tarnete ebapiisavuse pärast.

Senati demokraatide juht kritiseeris Netanyahut ja tema valitsust kahe riigi lahendusest loobumise pärast, nimetades seda tõsiseks veaks. Schumeri sõnul juhindub Netanyahu otsuste tegemisel oma parempopulistlike koalitsioonipartnerite soovidest.

“Kibe tõde on, et Iisraeli kontrolli all oleva ühe riigi lahendus, mida nad toetavad, tagab kindlasti lõputut sõda,” ütles Schumer.

“Netanyahu koalitsioon ei vasta enam Iisraeli huvidele pärast 7. oktoobrit. Maailm on muutunud radikaalselt pärast seda ning Iisraeli rahvast hoiab tagasi minevikku vaatav valitsuse visioon,” lisas senati demokraatide juht.

Loe rohkem:  Taliban jätkab tüdrukute peksmist ja hirmutamist | Välismaa

Senati vabariiklaste juht Mitch McConnell reageeris kiiresti Schumeri kommentaaridele, kutsudes üles jätkama Iisraeli valitsuse toetamist.

“On groteskne ja kahepalgeline, kui need ameeriklased, kes reageerivad valusalt välisriikide sekkumisele meie oma demokraatiasse, kutsuvad üles kõrvaldama ametist Iisraeli demokraatlikult valitud juhi,” ütles McConnell.

Iisraeli saadik USA-s Michael Herzog kirjutas sotsiaalmeedias, et Schumeri kriitika ei aita kedagi ning see töötab vastu “meie ühistele eesmärkidele”.

Schumer ütles ühtlasi, et Palestiina Omavalitsuse president Mahmoud Abbas peab tagasi astuma ning Palestiina rahvas peab hülgama Hamasi.

Kokkuvõttes näib, et USA Senati demokraatide juhi sõnul Iisraeli poliitiline maastik on hetkel ebastabiilne ning uued valimised on vältimatud. See teeb olukorra keeruliseks mitte ainult Iisraelile, vaid ka rahvusvahelisele kogukonnale, sealhulgas USA-le. Uued valimised võivad mõjutada Iisraeli välispoliitikat ja suhteid teiste riikidega, sealhulgas USA-ga. On oluline jälgida, kuidas olukord edasi areneb ning millised tagajärjed uutel valimistel võivad olla mitte ainult Iisraelile, vaid ka kogu piirkonnale.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga