USA kongressi juhid leppisid kokku valitsuse tööseisaku vältimises | Välismaa

2130763h671dt24

USA kongressi juhid on jõudnud kokkuleppele, et vältida valitsuse tööseisakut ning tagada riigi sujuv toimimine. See otsus on toonud kergenduse nii kongressi liikmetele kui ka kogu Ameerika Ühendriikide rahvale. Tööseisakute vältimine on oluline samm, mis tagab riigi võime täita oma kohustusi nii kodu- kui välismaal. See uudis on positiivne märk USA poliitilise stabiilsuse ja tõhusa valitsemise kohta ning loob usaldusväärsuse välismaiste partnerite jaoks.

USA kongressi vabariiklaste ja demokraatide juhid leppisid kolmapäeva õhtul kokku USA valitsuse ajutise rahastusmeetme vastuvõtmises, mis võimaldab jätkata arutelusid valitsuse püsiva rahastamise üle. Hääletus valitsuse ajutise rahastusmeetme üle toimub esindajatekojas hiljem neljapäeval.

Ajutise rahastusmeetme kohaselt pikendatakse ühe nädala võrra ehk 8. märtsini nende ministeeriumite rahastust, mille püsiva rahastamise osas on juba kokkuleppele jõutud. Ühest nädalast peaks piisama valitsuse püsiva rahastamise eelnõude vastu võtmiseks nii esindajatekojas kui senatis.

Kolmapäeva õhtu seisuga saavutasid demokraatide juhitud senati ja vabariiklaste juhitud esindajatekoja läbirääkijad kokkuleppe muuhulgas transpordi-, põllumajandus-, kaubandus- ja justiitsministeeriumi püsivas rahastamises, kirjutab Politico.

Samuti pikendatakse ajutise rahastusmeetmega 22. märtsini nende ministeeriumite rahastust, kus kokkulepet pole veel saavutatud. Nendeks on näiteks kaitse-, sisejulgeoleku-, tervise-, haridus- ja tööministeeriumid. Läbirääkijad loodavad jõuda uueks tähtajaks kokkuleppele valitsuse rahastamises ning võtta ka vastavad valitsuse püsiva rahastamise eelnõud vastu.

Arvatakse, et neljapäeval toimuv hääletus esindajatekojas valitsuse ajutise rahastusmeetme üle õnnestub, kuigi vabariiklaste paremtiiva rahulolematuse tõttu vajab see paljude demokraatide hääli.

“Kongress on juba varem hääletanud tööseisaku vastu. Inimesed tahavad jätkata tööd,” ütles esindajatekoja tähtis vabariiklane Tom Cole.

Tegemist on juba neljanda korraga alates eelmise aasta septembrist, kui USA kongress hääletab valitsuse ajutise rahastusmeetme üle. Kongress oleks pidanud kokku leppima USA valitsuse püsivas rahastamises juba 1. oktoobriks, kui algas uus finantsaasta.

Loe rohkem:  Jaapani maavärinaohvrite arv kerkis üle 160 | Välismaa

Kuigi vabariiklasest esindajatekoja spiiker Mike Johnson ja senati demokraatide juht Chuck Schumer leppisid juba jaanuaris kokku, et USA riigieelarve kulude suuruseks kujuneb välja 1,59 miljardit dollarit, takerdus lõpliku kokkuleppe saavutamine detailidesse.

Nii nõuavad vabariiklaste paremtiiva esindajad erinevate meetmete lisamist valitsuse rahastamise seadustesse, mille seas on näiteks ligipääsu piiramine medikamentoossele raseduse katkestamisele ehk aborditablettidele. Samas soovivad demokraadid suurendada toidutalongide programmi rahastust, millega vabariiklased pole nõus.

“Me teeme seda, mida demokraadid tahavad, et see pääseks senatist läbi ja oleks allkirjastatud Valge Maja poolt. Ning see pole võit Ameerika rahvale,” ütles parempoolseid vabariiklasi ühendava Vabaduse Fraktsiooni juht Bob Good.

Eelnõu vastuvõtmine esindajatekojas neljapäeval jätab senatile vähem kui kaks ööpäeva selle üle hääletamiseks, vastasel juhul algab öösel vastu laupäeva USA valitsuse osaline tööseisak. Kuna senatis eelnõu kiireloomuliseks menetluseks on vaja kõigi 100 senaatori nõusolekut, piisab ainult ühe senaatori vastuseisust valitsuse tööseisaku algamiseks.

Seetõttu võib Schumer pakkuda senati vabariiklastele võimaluse, et vastutasuks kiireloomulise menetlusega nõustumise eest saavad nad õiguse esitada neile meelepärased muudatusettepanekud.

Vabariiklasest senaator Rand Paul, kes on minevikus korduvalt takistanud erinevate eelnõude vastuvõtmist, ütles, et ta oleks nõus sellise kokkuleppega, kui tal lubatakse esitada muudatusettepanekud, mis puutuvad USA föderaalvalitsuse võla ja eelarvepuudujäägi vähendamisse.

“Me ei ütle, et me lihtsalt alistume ja laseme neil jätkata riigi hävitamist,” ütles Paul Reutersile.

Kokkulepe USA kongressi juhtide vahel valitsuse tööseisaku vältimiseks on oluline samm stabiilsuse tagamiseks ja poliitilise kriisi ennetamiseks. Sellised üksmeelele jõudmised näitavad poliitilist küpsust ja võimet ületada erimeelsusi ühise eesmärgi nimel. See annab lootust paremale tulevikule nii kodu- kui ka välisturul ning kinnitab USA kongressi võimekust juhtida riiki vastutustundlikult. Oluline on nüüd jätkata tõhusa koostöö ja kompromisside leidmisega, et tagada stabiilne ja tugev USA valitsus.

Loe rohkem:  Slovakkia peaminister Fico naasis kaks kuud pärast atentaati tööle | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga