Galerii: neljapäeval pühitseti Tartu Maarja kiriku torn | Eesti

2288328hea6et24

Tere tulemast Tartu Maarja kiriku torni pühitsemisele! See ajalooline hetk tähistab ühe olulise sakraalhoone valmimist ning on suureks auks kogu Tartu kogukonnale. Galeriis saate imetleda säravaid pilte ja vahvaid hetki selle meeleoluka sündmuse ajast. Olge valmis sisenema ajastutruult renoveeritud kiriku torni ja avastama selle ilu ning ajalugu läbi kunsti ja fotode. Astuge sisse ja olge osa sellest ajaloolisest ja meeleolukast sündmusest!

Peapiiskop Urmas Viilma pühitses neljapäeval Tartu Maarja kiriku torni. Torni ehitati kolm aastat ja läks kiriku sihtasutusele maksma 2,1 miljonit eurot.

Pühitsemisel viibis ka president Alar Karis, kes 2005. aastal kirjutas Eesti Maaülikooli nimel alla ühiste kavatsuste protokollile, millega kirik hiljem kogudusele tagastati.

Kirikutorni ehituseks kogus Tartu Maarja Kiriku sihtasutus annetustena 2,1 miljonit eurot. Kuigi sihtasutus soovib renoveerida ka ülejäänud osa kirikust, tuleb sellega veel oodata, sest kogu annetuste fond kulus tornile. Torni rajamisega tehti algust aastal 2021.

“Järgmisena soovime renoveerida katuse ja teha kandvate konstruktsioonide töid,” ütles sihtasutuse eestvedaja Silvia Leiaru. Nende tööde eeldatav maksumus on 1,5 miljonit eurot.

Leiaru lisas, et kirikus on elu käima läinud: igal pühapäeval on jumalateenistused ja tehakse ka noortetööd.

Maarja kiriku torni taastamist toetasid ettevõtja Janek Veeber, Tartu linn ning paljud eraisikutest ja ettevõtjatest annetajad.

1833. aastal ühinesid Tartu Maarja kihelkonna ehk maakogudus ja Tartu linna eestikeelne luterlik kogudus. Kuna seni eestlaste ja sakslaste ühiselt kasutatud Jaani kirik jäi kahele kogudusele kitsaks, otsustati, et eesti koguduse jaoks ehitatakse uus kirikuhoone ja Jaani kirik tuleb jätta saksakeelsele kogudusele. Tartu Maarja kirik oli Tartu esimene eestlaste endi rajatud kirikuhoone.

Kirik sai tegutseda pool aastat vähem kui 100 aastat. Teise maailmasõja ajal, 12. juulil 1941 pommitasid Nõukogude väed Tartut. Tules hävis mitusada hoonet, nende hulgas Maarja kirik. 1956. aastal andsid Tartu linnavõimud kirikuhoone varemed Eesti Põllumajandusakadeemiale (EPA) ja sinna ehitati võimla.

Loe rohkem:  Vene toiduainete sissevedu Eestisse on sõja ajal kasvanud | Eesti

2008. aasta detsembris anti kogudusele kiriku omandiõigus tagasi, tegelik ruumide üleandmine omanikule toimus aga alles pärast ülikooli uue võimla valmimist 15. augustil 2009.

Kokkuvõttes oli neljapäeva pühitsemine Tartu Maarja kiriku tornis südamlik ja ajalooline sündmus. Torni renoveerimine ja pühitsemine näitab meie pühendumust kultuuripärandi säilitamisele ning usulisele traditsioonile. See samm on oluline ka selleks, et järgnevad põlvkonnad saaksid mõista ja austada meie ajalugu ning riigi identiteeti. Soovime, et Tartu Maarja kiriku torn seisaks uhkelt veel palju aastaid ning jätkaks inspireerimist ja oleks oluline osa meie kogukonnast.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga