USA kongress ähvardas Tiktoki keelustada | Välismaa

2299833habe3t24

USA kongress ähvardab keelustada populaarse sotsiaalmeedia platvormi TikToki, süüdistades seda Hiina valitsusega seotud ohtlikes andmejagamispraktikates. See tekitab suurt poleemikat nii USA-s kui ka üle maailma, kuna miljonid inimesed kasutavad igapäevaselt seda platvormi. Kas see samm on õigustatud või liialdatud reageering? Kuidas see mõjutab kasutajaid ja nende privaatsust? Kuidas reageerivad teised riigid ja internetikogukond? See otsus võib mõjutada oluliselt inimeste digitaalset eluviisi ning kaasa tuua laiemaid tagajärgi online maailmas.

USA poliitikud nõuavad, et videojagamisplatvorm Tiktok katkestaks sidemed oma Hiina emafirmaga. Vastasel juhul võib kongress Tiktoki USA-s keelustada.

Ajaleht The Times kirjutab, et kongressi ähvardus ei meeldinud Tiktoki noortele kasutajatele ning poliitikud hakkasid saama kaebekirju. Sellest hoolimata kiitis esindajatekoja kaubanduskomisjon ühehäälset heaks eelnõu, mille kohaselt peab Hiina ettevõte ByteDance oma osaluse Tiktokis maha müüma. 

Kui mõlemad kojad selle eelnõu vastu võtavad ja president selle heaks kiidab, siis on ByteDance’il aega pool aastat, et firma saaks oma osaluse Tiktokis maha müüa. Vastasel juhul keelatakse Titkok USA-s. 

Tiktoki noored fännid pole nüüd selle eelnõuga rahul, nad kasutavad seda platvormi peamiselt meelelahutuseks. USA Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktor Chris Wray ütles aga juba eelmisel aastal, et TikTok tekitab probleeme USA riiklikule julgeolekule.

“See on tööriist, mis on lõppkokkuvõttes Hiina valitsuse kontrolli all,” märkis Wray. 

ByteDance’i peakorter asub Pekingis. Tehnoloogiafirma väidab, et see on eraomanduses ning Hiina kompartei ei pääse Tiktoki sisule ligi. ByteDance tõi Hiina turule Tiktoki analoogi Douyini, seal tegutsevad vabalt ka kompartei tsensorid. 

Demokraadist kongressisaadik Frank Pallone ütles, et kui Tiktoki ja ByteDance’i teed lähevad lahku, siis saavad USA kasutajad populaarset platvormi edasi kasutada. Vabariiklasest saadik Mike Gallagher võrdles ByteDance’i omandiõigust “kasvajaga”, mille eemaldamine “päästaks patsiendi”.

Loe rohkem:  Elon Musk pole enam maailma rikkaim inimene | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et USA kongressi ähvardus Tiktoki keelustamise kohta on tekitanud palju poleemikat ja vastukaja nii USA-s kui ka ülejäänud maailmas. See samm võib mõjutada miljoneid Tiktoki kasutajaid ning panustada kahe riigi juba pingelisse suhtesse. Eesti jaoks võib see olla oluline teema, arvestades meie digitaalselt arenenud ühiskonda ning interneti vabaduse tähtsust. Loodame, et vastuolulised küsimused Tiktoki tuleviku kohta leitakse lahendus, mis tagab nii kasutajate turvalisuse kui ka eraelu kaitse.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga