UNICEF-i juht võrdles Haiti olukorda “Mad Maxi” filmiga | Välismaa

2313051hcf80t24

Eelmisel nädalal teatas UNICEF-i juht, et Haiti olukorda võib võrrelda kaootilise maailma postapokalüptilise filmiga “Mad Max”. Riigis valitsevad korruptsioon, vaesus ja ebastabiilsus on jõudnud kriitilisse punkti, kus humanitaarabi on hädavajalik ja elanike olukord muutub üha lootusetumaks. UNICEF jätkab jõupingutusi, et leevendada Haiti elanike kannatusi ja tagada lastele parem tulevik. Ametlik raport varjutab aga kurb tõsiasja, et olukord on tõepoolest nagu otsekui kohutavast ulmefilmist.

ÜRO lasteorganisatsiooni UNICEF juht Catherine Russell võrdles Haiti praegust olukorda ulmefilmiga “Mad Max”, kuna Haitil valitseb täielik kaos.

Russell võrdles Haiti olukorda “Mad Maxi” filmides kujutatava postapokalüptilise tulevikuga, kus lokkab vägivald ning võimu teostavad verejanulised jõugujuhid, vahendas The Times.  

“Haiti on kohutavas olukorras. Paljud, paljud inimesed kannatavad seal tõsise nälja all. Olukord on halvim, mida keegi viimaste aastakümnete jooksul näinud on,” rääkis Russell. 

Russell märkis, et jõugud kontrollivad suuremat osa pealinnast Port-au-Prince’ist. “See on nagu stseen filmist “Mad Max”. Nii see kõik tundub,” ütles Russell. 

Haiti kuulutas sel kuul välja eriolukorra, kuna jõukude liidu juht Jimmy “Barbecue” Cherizier ütles, et jõugud ühinevad ja võtavad peaministri Ariel Henry maha. Lõpuks teataski Henry, et astub ametist tagasi. 

2313051hcf80t24

Riigis süveneb aga humanitaarkriis, hiljuti põgenes vanglast ligi 3800 vangi. Jõugud rüüstavad nüüd valitsusele kuuluvaid hooneid, põlema pandi ka siseministeeriumi hoone. Lääneriigid alustasid eelmisel nädalal oma diplomaatide evakueerimist. 

Filmifrantsiisi “Mad Max” tegevus toimub samas Austraalias.

Esimene film valmis juba 1979. aastal. Tegemist on postapokalüptilise kõhedust tekitava maailmaga, mis kujutab reegliteta ja salapärast vesternlikku kõrbemaailma. 

Näitleja Mel Gibsoni läbimurdefilm “Mad Max 2: Maanteesõdalane” on olnud teetähis paljudele ulmefilmidele, mis kujutanud sõdivateks jõukudeks killustunud tuumasõjajärgset ühiskonda. Gibson mängib selles filmis ellujääjat Maxi, kes otsib bensiini ja peab seetõttu võitlema bandiitidega. 

Loe rohkem:  Saksa valitsusparteid ei suuda kokku leppida majanduse elavdamise plaanides | Välismaa

Eestis on oluline mõista, et UNICEF-i juhi võrdlus Haiti olukorrast “Mad Maxi” filmiga on häiriv ja näitab selgelt humanitaarkriisi tõsidust. Kui meie kaugel Põhjamaades võib see tunduda kaugena, siis peaksime meeles pidama, et igal riigil on õigus inimväärsele elule ja arengule. Meie kohustus on toetada ja aidata neid, kes seda kõige rohkem vajavad. Haitilaste olukorra sügavus ja keerukus nõuab meie tähelepanu ja tegevust, et tagada nende jätkusuutlik tulevik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga