Teisipäeval on elektri hind keskmiselt kaks korda kõrgem kui esmaspäeval | Majandus

2156941hb3fbt24

Tere tulemast Eestisse! Teisipäeval on elektri hind keskmiselt kaks korda kõrgem kui esmaspäeval, mis on toonud kaasa märkimisväärseid muutusi majanduses. See on tekitanud arutelu ja muret paljude ettevõtete ja tarbijate seas ning mõjutanud oluliselt majanduslikke otsuseid. Olukord on pannud paljud inimesed otsima alternatiivseid energialahendusi ning on sundinud ettevõtteid üle vaatama oma tarbimisharjumusi. See uudis on tõstatanud olulise küsimuse elektri ressursside ja tarbimise trajektoorist ning jätkusuutlikkusest Eesti majanduses.

Teisipäeva hommikul ja õhtul tõuseb elektri hind üle 200 euro megavatt-tunnist ning päeva keskmine hind on kaks korda kõrgem kui esmaspäeval, selgub Eesti süsteemihalduri Elering andmetest. Hinnatõusu peapõhjuseks on ilmselt tuule- ja päikeseparkide toodangu mitmekordne langus.

Kui esmaspäeval jäid NordPooli Eesti hinnapiirkonnas elektrihinnad kogu ööpäeva jooksul alla 100 euro megavatt-tunnist (ilma käibemaksuta) ning olid valdava osa päevast ka sellest märksa madalamad, siis teisipäeva hommikul kella kuue ja seitsme vahel jõuab hind peaaegu 250 euroni ning kella kaheksa ja üheksa vahel ulatub ligi 200 euroni. Õhtul kella viie ja kuue vahel jõuab hind uuesti ligi 200 euroni ja tõuseb kella kuue ja seitsme vahel taas ka ligi 250 euro tasemele.

Esmaspäeva 24 tunni keskmine elektrihind on Eestis 61,33 eurot megavatt-tunnist (MWh), teisipäeval on aga Eleringi andmetel 121,53 eurot megavatt-tunnist (ilma käibemaksuta).

Hinnatõusu üheks põhjuseks peaks olema päikese- ja tuuleparkide teisipäevaks prognoositava toodangu järsk langus esmaspäevaga võrreldes.

Kui esmaspäeval peaks süsteemioperaatori andmetel päikesepargid andma 537 megavatt-tundi toodangut, siis teisipäeval ainult 218 MWh.

Tuulepargid peaksid esmaspäeval andma Eleringi andmeil võrku 2460 MWh, teisipäeval aga ainult 675 MWh. Tõsi, päeva viimaste tundide kohta veel toodangu prognoosi ei ole, aga arvestades, et kella kahe ja kolme vahel pärastlõunal, mille kohta on viimased andmed, on Elering kodulehel avaldatud tuuleparkide toodangu prognoos 3,8 MWh, siis pole arvata, et õhtul toodang märkimisväärselt kasvada saaks.

Loe rohkem:  ECB nõukogult oodatakse vihjeid intressilangetuse algusajale | Majandus

Taastuvenergia allikatest (tuul ja päike) pärit toodangu puudujäägi peavad valdavalt kompenseerima põlevkivijaamad, mille toodang on aga tänu süsinikukvoodile märksa kallim. Oma mõju hinnale võib olla ka sellel, et Eesti ja Soome vaheline elektriühendus Estlink 2 on avarii tõttu suletud ning Balti riikidesse jõuab selle võrra vähem odavat Põhjamaade elektrit.

Jaanuaris oli Eesti Energia andmetel Eesti keskmine börsielektri hind 154,4 eurot MWh, mis on viimase 12 kuu kõige kõrgem hind.

Kokkuvõttes võib öelda, et teisipäeval tõuseb elektri hind Eestis keskmiselt kaks korda kõrgemaks kui esmaspäeval. See võib mõjutada tarbijate rahakotti ja majandust tervikuna. On oluline jälgida elektri hindade kõikumisi ja võtta arvesse nende mõju majandusele. Samuti tuleks kaaluda alternatiivseid võimalusi elektrienergia hankimiseks, mis võiksid aidata leevendada kõrgeid hindu ning tagada stabiilsema ja jätkusuutlikuma majanduse arengu.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga