Kultuuri elutööpreemiad pälvisid Olav Ehala, Sirje Helme ja Arvo Valton | kultuur

2250180h9258t24

Tere tulemast! Täna tähistame Eesti kultuuri rikkust ja kirevust, sest suurejoonelised kultuuri elutööpreemiad on omistatud kolmele silmapaistvale Eesti loovisikule. Olav Ehala, Sirje Helme ja Arvo Valton on kõik teinud hindamatut panust Eesti kultuuripärandi rikastamisse ning nende tööd on jätnud sügava jälje meie ühiskonna kultuurimaastikule. Nende looming on inspireerinud ja liigutanud põlvkondi ning nende preemiate omistamine on vaid üks viis neid tunnustada nende pühendumuse eest Eesti kultuuri arendamisele. Aitäh ja palju õnne neile!

Neljapäeval kinnitas valitsus riiklike kultuuri aasta- ning elutööpreemiate laureaadid.

“Riiklikud preemiad on kõrgeim valitsuse tunnustus kultuuri- ja spordirahvale. Preemiate laureaadid on oma valdkonda andnud mõõtmatu panuse ning inspireerinud meie ühiskonda oma mõtete, loomingu ja saavutustega. Sel aastal esitati kaalumiseks 134 kandidaati. Oli tohutu rõõm näha, et sedalaadi olulise tunnustuse vääriliseks peeti niivõrd paljusid inimesi, kelle südame kutse on eesti kultuuri ja sporti arendada,” ütles kultuuriminister Heidy Purga.  

Kultuuripreemiad 

Elutööpreemia laureaat, helilooja ja pianist Olav Ehala on Eesti tuntumaid, mängitumaid ja armastatumaid heliloojaid, kelle looming on suutnud võita nii muusikaekspertide kui ka tavainimeste südamed. Ehala äärmiselt kaalukas elutöö sisaldab säravat heliloomingut, etteasteid ereda lavamuusikuna, olulist panust pedagoogina ning ka ennastsalgavat ja pikaaegset tegevust Eesti Heliloojate Liidu esimehena. Ehala esitasid elutööpreemiale Eesti Jazzliit, Tallinna Linnateater, Kauni Muusika MTÜ, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Estonian Record Productions, Jazzkaare Sõprade Ühing, Eesti Muusika Infokeskus, Eesti Muusikafestivalid, Eesti Heliloojate Liit, Eesti Laulu- ja Tantsupeo Sihtasutus, Eesti Muusikanõukogu ning Arvo Pärdi Keskus.  

Elutööpreemia laureaat, kunstiajaloolane ja muuseumijuht Sirje Helme on tänapäeva Eesti üks nimekamaid kunstiteadlasi-kuraatoreid ning varem Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse, nüüd Eesti Kunstimuuseumi pikaajalise juhina tuntud ja hinnatud arvamusliider kunsti-, muuseumi- ja laiemalt kultuurivaldkonna küsimustes ja teemadel. Ta on pühendunud uht, sügavuti minev kunstiteadlane ja -uurija, särav kuraator, kunsti ja muuseumide eestkõneleja ja populariseerija ning innustav õppejõud. Helme esitasid elutööpreemiale Viivi Luik, Eesti Kunstnike Liit, Eesti Muuseumiühing, Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing, Eesti Kontsert, Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, Erkki-Sven Tüür, Eesti Kunstiakadeemia ning Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum.  

Loe rohkem:  Otseülekanne lõppenud: Euroopa kultuuripealinna tiitliaasta avamine Tartus | kultuur

Elutööpreemia laureaat, kirjanik, luuletaja, stsenarist, tõlkija ja publitsist Arvo Valton (Vallikivi) on eesti kirjanduse elav klassik, kelle uuenduslik novellistika vallandas diskussioone 1960. aastatel ja kelle erinevatesse žanritesse hargnev looming on aastakümnete jooksul püsinud lugejate ja kriitikute huvi all. Viimastel aastakümnetel on Valton pühendunud soomeugri väiksemate rahvaste kultuurile ja kirjandusele. Valtoni esitasid elutööpreemiale Karl Ristikivi Selts, Tallinna Ülikool ja Eesti Kirjanike Liit.  

Iga kultuuri elutööpreemia suurus on 64 000 eurot.  

Riiklike kultuuri aastapreemiaid eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest antakse välja viis. Aastapreemiad pälvivad Anna Hints ja Marianne Ostrat dokumentaalfilmi “Savvusanna sõsarad” eest, Kai Lobjakas 2023. aastal uurimustööl baseeruvate tähelepanuväärsete näituste kureerimise ja mitmete publikatsioonide eest, Mihkel Mutt raamatu “Liblikas, kes lendas liiga lähedale. Mati Unt ja tema aeg” eest, Salto arhitektuuribüroo avalike hoonete, sh Paide, Narva ning Rakvere riigigümnaasiumite projekteerimise eest ning Tiit OjasooOlari Elts ja Ene-Liis Semper Eesti Draamateatri, ERSO ja Eesti Kontserdi koostöölavastuse “Macbeth” eest.  

Ühe aastapreemia suurus on 9600 eurot, ühise kandidatuuri puhul läheb preemiasumma jagamisele.  

Olav Ehala, Sirje Helme, and Arvo Valton are deserving recipients of the cultural lifetime achievement awards in Estonia. Their contributions to Estonian culture through music and literature have left an indelible mark on the artistic landscape of the country. Their dedication and passion for their respective crafts have enriched the cultural heritage of Estonia and inspired many. These awards serve as a recognition of their outstanding work and as a celebration of their lasting impact on Estonian culture. Their legacy will continue to inspire future generations of artists and enrich the cultural tapestry of Estonia.

Loe rohkem:  Jan Teevet: on aeg koostada kõne, mis segadust tunnistaks

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga