Tere tulemast Eestisse! Viimastel uudistel on teada, et tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris detsembriga võrreldes 1,4 protsenti. See on oluline näitaja meie majanduse tervise kohta ning mõjutab otseselt meie igapäevast elu. Kas sa teadsid, et tarbijahinnaindeks peegeldab tarbekaupade ja teenuste hindade muutust? See võib mõjutada meie eelarvet, ostuharjumusi ja isegi säästmist. Lähme uurime, kuidas see uudis mõjutab meie elu ja mis on selle taga peituvad põhjused!
Eesti hinnataseme muutust kajastav tarbijahinnaindeks tõusis jaanuaris võrreldes detsembriga 1,4 protsenti ning võrreldes 2023. aasta jaanuariga 4,7 protsenti.
Mulluse jaanuariga võrreldes olid kaubad 2,9 protsenti ja teenused 7,9 protsenti kallimad, teatas statistikaamet.
Statistikaameti tiimijuhi Viktoria Trasanovi sõnul mõjutasid jaanuaris tarbijahinnaindeksit 2023. aasta jaanuariga võrreldes enim toidu ja mittealkohoolsete jookide ning eluasemega seotud hinnamuutused, mis kumbki andsid kogutõusust ligi veerandi. “Möödunud aasta jaanuariga võrreldes kallines oliivõli 52,2 protsenti, muud õlid aga odavnesid 20,2 protsenti,” lisas Trasanov.
Bensiin oli 3,8 protsenti ja diislikütus 11,2 protsenti odavam.
Detsembriga võrreldes mõjutas tarbijahinnaindeksit jaanuaris enim ühelt poolt kogutõusust ligi poole andnud toidu ja mittealkohoolsete jookide kallinemine ning teiselt poolt rõivaste ja jalatsite soodusmüügid ning odavamad puhkusereisid.
Elanike tarbimisharjumuste ja hindade pideva muutumise tõttu ajakohastab statistikaamet igal aastal tarbijahinnaindeksi arvutamisel kasutatavaid kaalusid ning arvutuste aluseks olevaid esinduskaupu. Alates jaanuari indeksist on arvutuste aluseks 2023. aasta detsembri hinnad. Varasemate perioodidega võrdluse saamiseks jätkatakse tarbijahinnaindeksi avaldamist baasil 1997 = 100.
Kokkuvõttes näitab jaanuaris tarbijahinnaindeksi tõus 1,4 protsenti võrreldes detsembriga majanduse stabiilsust ja võimalikku inflatsiooni. See võib viidata ka tarbijate suurenenud kulutustele ja nõudluse kasvule erinevate kaupade ja teenuste järele. Samas võib see tõus mõjutada ka majanduse konkurentsivõimet ning ettevõtete kulude suurenemist. Oluline on jälgida, kuidas see mõjutab tarbijate ostujõudu ja majandusarengut tulevikus.
Võib-olla tunnete huvi:
Kõigi riigiteenistujate 35-päevast puhkust seadusesse siiski ei kirjutata | Eesti
Selgus Prantsusmaa jalgpallikoondis koduseks olümpiaks | Jalgpall
Djokovic tagas Wimbledonis koha poolfinaalis | Tennis
Võrklaev soovitas Rail Balticu ettevõtte viia börsile | Majandus
Vene parlament kinnitas maksutõusud | Välismaa
Briti ja Prantsuse valimissüsteemid moonutavad tulemusi stabiilsuse nimel | Ühiskond
EM-i blogi | Kellest saab teine finalist? | Jalgpalli EM
Rein Sikk: igaüks, kes Venemaale läheb, maksku Eestile kümme eurot | Arvamus