Tallinna linnavolikogu liikmed algatasid Kõlvarti umbusalduse | Eesti

1262666h3f81t24

Tallinna linnavolikogu liikmed on otsustavalt astunud sammu Kõlvarti umbusaldamise suunas, tekitades Eestis suurt kõneainet. See samm on viimane tilk karikas pikaajaliste pingete ja vastuolude ajaloos linnavolikogus. Kõlvart on olnud Tallinna linnapea ametis alates 2019. aastast, kuid tema juhtimisstiili kritiseeritakse sageli, eriti seoses linna majanduslike ja sotsiaalsete probleemide lahendamisega. Kuid kas liikmete algatatud umbusaldus on lahendus või tekitab veelgi suuremaid probleeme, jääb näha.

37 Tallinna linnavolikogu liiget andsid tänasel istungil üle linnapea Mihhail Kõlvarti (KE) umbusalduse.

“Ringkonnakohtu otsus Porto Franco kaasuses toob selgelt välja, et Mihhail Kõlvart oli selles korruptsioonijuhtumis osaline. Mõjuvõimuga kauplemises süüdi mõistetud erakonnal ega selle juhil ei saa olla kohta pealinna juhtimises,” ütles Reformierakonna fraktsiooni esimees Pärtel-Peeter Pere.

Isamaa fraktsiooni esimehe Karl Sander Kase sõnul näitab ringkonnakohtu lahend selgelt, et tänase koalitsiooni jätkamine Tallinnas ei ole võimalik. 

“Sotsiaaldemokraatidel on võimalus see muutus tuua. Ei ole ühtegi põhjust, miks peaks lahti jätma “tagaukse” ning toetama Kõlvarti juhitud linnavalitsust. Alternatiiv on olemas. Koalitsioon, mis väärtustab eestikeelset ja ausat linnajuhtimist on võimalik. Seda võimalust ei tohi käest lasta,” sõnas Kase.

“Eesti pealinnas peab kehtima nulltolerants korruptsiooni suhtes ning seetõttu leiame, et on absoluutselt lubamatu, et kriminaalkorras karistatud Keskerakond jätkab Tallinna linnavalitsuses,” lausus Eesti 200 fraktsiooni esimees Joel Jesse. 

“Me oleme opositsioonierakond ja me ei toeta praegust linnavõimu. Meile ei meeldi, mida ja kuidas tehakse, loomulikult me tahame, et võim muutuks,” märkis EKRE fraktsiooni esimees Mart Kallas. 

Lisaks Reformierakonna, Isamaa, Eesti 200 ja EKRE fraktsioonide liikmetele kirjutasid umbusaldusavaldusele alla Igor Gräzin Keskerakonnast ning fraktsioonitud Tõnis Mölder ja Taavi Aas. 

Umbusalduse täistekst:

Alla kirjutanud Tallinna linnavolikogu liikmed ei pea võimalikuks Mihhail Kõlvarti jätkamist Tallinna linnapeana ning avaldavad talle umbusaldust.

Loe rohkem:  Kaitseministeerium tahab tõsta vabatahtlike panust riigikaitsesse | Eesti

Tallinna ringkonnakohus mõistis 18. märtsil 2024. Keskerakonna süüdi mõjuvõimuga kauplemises. Kohtu hinnangul leidis tõendamist, et Hillar Teder pakkus läbi Keskerakonna peasekretäri Mihhail Korbi erakonnale vara selle eest, et Korb ning Keskerakond kasutaks mõjuvõimu linnapea Mihhail Kõlvarti üle selleks, et Porto Franco saaks Tallinna linnavalitsuselt servituudi taotlemisel avaliku huvi seisukohast põhjendamatu ja ebavõrdse eelise. 

Ringkonnakohtu kolleegium leidis, et tõendatud on mõjuvõimuga kauplemise kokkulepe 9. veebruaril 2020. Samuti nähtub ringkonnakohtu hinnangul tõenditest üheselt, et Mihhail Korb tulenevalt oma positsioonist, st olles Keskerakonna peasekretär, omas mõjuvõimu Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti üle. Juhtumist selgub, et Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart oli antud korruptsioonijuhtumiga seotud.

Selles osas on toodud konkreetsed viited:

“Seetõttu kohtus Mihhail Korb Mihhail Kõlvartiga ka 27. veebruaril 2020. Samal päeval andis Mihhail Kõlvart linnavalitsuse ametnikele korralduse viia 5. märtsil 2020 läbi kohtumine Porto Franco esindajatega.”

“Prokuröri hinnangul eiras kohus süüdistuskõne p-des 5.1–5.2.3 käsitletud tõendeid, mis näitavad, kuidas Mihhail Korbi ja Mihhail Kõlvarti suhtlus tõi kaasa hinnavaidluse lahendamise.”

 “Abilinnapea E. V. kinnitas samas vestluses, et ta ei tegele ega pea tegelema selle teemaga. Vaatamata sellele otsustas Mihhail Kõlvart, et Porto Franco esindaja kuulatakse ära ja kohtumine on 5. märtsil.”

“Kuigi hinnavaidluse lahendamine oli kestnud pikalt, siis alates Mihhail Kõlvarti sekkumisest toimus see kiirelt.”

“Mihhail Kõlvart kinnitas seepeale, et mõistab küsimuse kiireloomulisust. Samal kohtumisel andis linnapea ametnikele suunise tegeleda servituudi hinnaga sisuliselt ja leida varem väljapakutust erinev kompromiss.”

Eeltoodu põhjal rõhutavad allakirjutanud, et Mihhail Kõlvarti jätkamine Tallinna linnapeana on moraalselt vastuvõetamatu. Kuigi kohtuotsus ei ole veel lõplik, on ringkonnakohtu otsus piisavalt kaalukas, et algatada linnapea Mihhail Kõlvarti umbusaldus. Oma tegevusega on tema ja Keskerakond õõnestanud linna elanike ja ettevõtjate usaldust Tallinna linna vastu. Eesti pealinnas peab kehtima korruptsiooni suhtes nulltolerants, mistõttu leiame, et on moraalselt vastuvõetamatu korduvalt kriminaalkorras karistatud Keskerakonna jätkamine Tallinna linnavalitsuses. 

Loe rohkem:  Ida-Virumaal tasulise sõidu esimesel kuul maakonnaliinidel trahve ei tehta | Eesti

Lõputult volitusest taganemine Kõlvarti vastu viitab Tallinna linnavolikogu liikmete pettumusele tema ametioskuste ja otsuste vastu. See samm võib kajastada linna juhtimises vajalikke muutusi ja võimalusi uuendusteks. Tallinna linnavolikogu liikmed on võtnud vastutuse selguse saamiseks ja linna tuleviku kindlustamiseks. See olukord peegeldab demokraatia toimimist ja linnavalitsemise läbipaistvust Eestis. Oluline on, et otsused tehakse linnaelanike huvides ja lähtudes parimatest valitsemispraktikatest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga