Soomes algab kahenädalane streik | Välismaa

1837757h3742t24

Tere tulemast Eestisse! Soomes algas kahenädalane streik, mis on põhjustanud suurt segadust ja mõjutanud paljude inimeste igapäevaelu. See on tekitanud palju pingeid ja muret, eriti nende jaoks, kes sõltuvad Soome transpordist või teenustest. Streik on tõstatanud olulised küsimused töötingimuste ja palgaõigluse kohta ning pannud inimesed mõtlema, kuidas tagada õiglane kohtlemine kõigile töötajatele. See on oluline teema mitte ainult Soome, vaid ka teiste riikide jaoks, sealhulgas Eesti.

Soome ametiühingud alustavad esmaspäeval kahenädalast streiki, et valitsus oma tööturu reformidest loobuks. Streik mõjutab soomlaste igapäevaelu, aga ka riigi eksporti ja tööstust.

Soome ametiühingud streikisid juba varem, kuid esmaspäeval algab streigilaine uue hooga. Ametiühingute sõnul on streigi põhjuseks valitsuse soovimatus ametiühingutega tööturureformi kõiki üksikasju läbi rääkida.

Streigilaine mõjutab soomlaste igapäevaelu, samuti peatub kaubaliiklus sadamates ja raudteedel. See mõjutab Soome eksporti ja tööstust. Lisaks võivad streigid avaldada mõju toiduainete ja kütuste impordile, vahendas Yle. 

Streigis osalevad sellised ametiühingud nagu Auto- ja Transporditöötajate Ametiühingute Liit AKT, Avaliku ja Hoolekandesektori Liit JHL, Elektritööstuse Liit (Sähköliitto), Tööstusliit (Teollisuusliitto) ja Teenussektori Ametiühing PAM. 

Soome peamine ametiühingute liit SAK teatas reedel, et autokütuse kättesaadavuse osas ei tohiks suuri häireid tulla. Piirkondlikke häireid võib siiski ette tulla, kuid tanklate bensiiniga varustamine üldjuhul ei lõpe. Eelmisel reedel selgus ka, et Neste Porvoo rafineerimistehas jätkab tööd. 

Streik mõjutab ka toidukaupade importi, kuna sadamatöölised hakkavad streikima. Seetõttu ei pruugi kõik importtooted õigel ajal poelettidele jõuda. 80 protsenti Soomes müüdavast toidust on aga toodetud kodumaal, seega Soomet ei oota tühjad letid. Sadamate reisiliiklus toimib samuti edasi. Streik ei tohiks mõjutada ka ravimite kättesaadavust. 

Hoobi saab siiski Soome eksport, sest streik hõlmab muuhulgas sadamaid ja raudteetransporti. Varem hindasid tööandjad, et pikk streik tooks sisemajanduse kogutoodangule kahju hinnanguliselt 320 miljonit eurot.

Loe rohkem:  Liitlaste juht ERR-ile: räägime Iraagi valitsusele, et rünnatakse teie baase | Välismaa

Kokkuvõttes võib öelda, et Soomes toimuv kahenädalane streik peegeldab tööliste soovi paremate töötingimuste ja palga järele. Streik on oluline viis töötajate häälte kuuldavaks tegemiseks ning võib tuua kaasa muutusi tööandjate suhtumises. Soome on näidanud, et töötajad on valmis võitlema oma õiguste eest ning jätkama senikaua, kuni nende nõudmised on täidetud. See on hea näide järjepidevusest ja solidaarsusest töötajate seas, mis võib viia positiivsete muutusteni tööstussektoris.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga