Soome tuuma- ja hüdroelektrijaamade töötajad lähevad streigile | Välismaa

2248620h0ceat24

Tere tulemast Eestisse! Soome tuuma- ja hüdroelektrijaamade töötajad on otsustanud minna streigile, jättes Soome elektrivõrgu potentsiaalselt ohtu. See otsus on tekitanud suurt muret nii Soomes kui ka naaberriikides, sealhulgas Eestis. Streik mõjutab mitte ainult Soome elektrivõrku, vaid võib kaasa tuua ka elektrihinna tõusu ning tarnekatkestusi. See uudis on äärmiselt oluline ja mõjutab ka meid siin Eestis. Jääme huviga jälgima selle olukorra arengut nii naaberriigis kui ka oma kodus.

Kahe Soome tuumajaama ja mitme hüdroelektrijaama töötajad otsustasid streikida järgmisel nädalal kolmapäevast reedeni, teatas elektritöötajate ametiühing kolmapäeval. Streik on kavandatud protestiks valitsuse tööturureformi vastu.

“Poliitiline streik on mõeldud selgeks hoiatuseks Soome valitsusele, et nüüd on aeg alustada läbirääkimisi,” ütles ametiühingu juht Sauli Vantti Reutersile.

Vantti ütles, et ametiühing meelega otsustas pidada streiki erinevates elektrijaamades erinevate päevade jooksul, et vähendada riski elektrienergia tootmisele.

“Kui kõik läheb hästi, siis see ei mõjuta tootmist kuidagi,” ütles ta. Samas lisas Vantti, et rikkeid ei parandata ning hooldustöid ei tehta streigi ajal.

Streik toimub Fortumi Loviisa tuumajaamas 14. veebruaril, TVO Olkiluoto tuumajaamas 15. veebruaril ja Kemijoki, Pohjolan Voima, Tornionlaakson Voima ja Fortumi hüdroelektrijaamades reedel, teatas ametiühing.

Fortum ja TVO ütlesid Reutersile, et nad alles uurivad, kuidas mõjutavad streigid elektritootmist.

“Me anname välja teatisi kooskõlas turureeglitega, kui on oodata katkestusi,” ütles Fortumi pressiesindaja.

TVO ütles, et see teeb esmalt kindlaks, kuidas mõjutab streik tootmist, ning alles seejärel kommenteerib.

Soome ametiühingud on korduvalt avaldanud meelt valitsuse plaani vastu vähendada töötuskindlustushüvitist, lihtsustada töötajate vallandamist, piirata õigust streigile ning eelistada kohalikke kollektiivlepinguid üleriigilistele.

Soome valitsus ja ettevõtete ühendused väidavad, et Soomel on vaja kasvatada tööjõu tootlikkust ning vähendada eelarvepuudujääki sotsiaalkaitsesüsteemi säilitamiseks.

Loe rohkem:  ISW: Vene väed liikusid Bahmuti suunal veidi edasi | Välismaa

Kokkuvõttes näitab Soome tuuma- ja hüdroelektrijaamade töötajate otsus streikida nende rahulolematust töötingimustega. Streik mõjutab oluliselt Soome elektritootmist ning võib kaasa tuua tarnekatkestusi ka naaberriikides, sealhulgas Eestis. See tõstab esile vajaduse paremate töötingimuste järele energiatööstuses, mitte ainult Soomes, vaid kogu regioonis. Eesti ettevõtted ja tarbijad peaksid olema valmis võimalikuks elektrikatkestuseks ning toetama Soome töötajate võitlust paremate töötingimuste eest.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga