Soome siseminister lubas ka edaspidi hoida piiri suletuna | Välismaa

2246982haadat24

Tere tulemast Eestisse! Soome siseminister lubas hiljuti hoida piiri suletuna ning see on tekitanud palju arutelu nii Soomes kui ka Eestis. Kas selline otsus on õigustatud või mitte? Kas see mõjutab ka meie riiki? Need on vaid mõned küsimused, mis on tekkinud pärast seda uudist. Tuleb jälgida, kuidas see olukord edasi areneb ning milliseid tagajärgi see võib kaasa tuua. Oluline on jälgida ja mõista olukorda, mis mõjutab ka meid siin Eestis.

Soome siseminister Mari Rantanen ei pea praegu võimalikuks piiripunktide avamist Soome piiril Venemaaga. Valitsuse otsust piiri sulgemise pikendamise kohta on oodata ministri sõnul juba sel nädalal.

“Nägime detsembris, mis sellele [piiri avamisele] järgnes. Teisel pool piiri ootab arvestatav hulk inimesi. Teisalt ei paista Venemaa tegevus olevat muutunud,” ütles põlissoomlasest siseminister Soome rahvusringhäälingule Yle.

Soome idapiir on olnud pidevalt suletud ligi kaks kuud. Valitsuse viimase otsuse kohaselt kestab sulgemine kuni 11. veebruarini, kuid Rantanen lubab selle otsuse pikendamist lähipäevil.

Uut tähtaega, milleni piir jääb suletuks, Rantanen ei nimetanud. Tema sõnul hoolitseb valitsus piiride sulgemisega eelkõige riigi ja kodanike julgeoleku eest.

“Me ei paindu sellise surve ees. Piiri sulgemine kestab seni, kuni see on vajalik. Soovime, et sellisel asjal oleks lõpp näha, kuid siiani pole seda näha,” ütles ta.

Soome parlamendi põhiseaduskomisjoni liige Anna Kontula väljendas samas pettumust, et valitsuse piiri sulgemise otsus põhineb osaliselt salastatud materjalidel.

“Pean problemaatiliseks, et isegi nii suur ühiskondlik otsus tehti sellise materjali põhjal, mida ei saa üldiselt hinnata ja mida kodanikud tegelikult arutada ei saa,” ütles opositsioonilise Vasakliidu liikmest Kontula.

Piiripunktide ajutise sulgemise eesmärk on olnud illegaalse immigratsiooni peatamine Soome piiril Venemaaga.

Loe rohkem:  Bloomberg: USA sanktsioonide järel lõpetasid pooled tankerid Vene nafta veod | Välismaa

Samas pole ametlike piiripunktide sulgemine ebaseaduslikke piiriületusi täielikult välistanud. Jaanuaris sisenes Soome Venemaalt üle maismaapiiri ebaseaduslikult kokku 33 inimest.

Soome piirivalve info kohaselt on Venemaal Soome piiri lähedal endiselt sadu või isegi tuhandeid kolmandate riikide kodanikke, kes soovivad tulla Soome ilma sellele alust andvate dokumentideta.

Kokkuvõttes võib öelda, et Soome siseministri lubadus hoida piiri suletuna edaspidigi on tähtis samm nende riigi jaoks, et kontrollida ja piirata COVID-19 levikut. See otsus võib mõjutada ka Läänemere piirkonna teiste riikide, sealhulgas Eesti, piirikontrolli ja reisipiiranguid. On oluline, et riigid jätkaksid tihedat koostööd, et tagada piiride turvalisus ja tervisekaitse meetmete järgimine, samal ajal hoides ära olukorra halvenemise. Loodame, et Soome ja teiste riikide pingutused aitavad vähendada COVID-19 mõju kogu piirkonnas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga