Soome metsafirmade töötajad jäävad transporditööliste streigi ajal palgata | Välismaa

2304900hb3d1t24

Tensions are rising in Estonia as employees of Finnish forestry companies find themselves without pay during a transportation workers’ strike. With industries interconnected and dependent on a well-functioning transport system, the impact of the strike is being felt far and wide. As these workers struggle to make ends meet, the need for a resolution becomes increasingly urgent. The situation serves as a stark reminder of the ripple effects that a single labor dispute can have on multiple sectors of the economy.

Soomes algas transporditöötajate streik ning suured metsafirmad panid mitu paberitehast seisma. Kuigi paberitööstust esindava ametiühingu liikmed ei streigi, siis ettevõtjate sõnul ei saa tehased töötada ja seetõttu peatasid ka töötajatele palga maksmise.

Kolm suurt metsafirmat, UPM, Stora Enso ja Metsä Group, teatasid plaanist sulgeda ajutiselt oma tselluloosi- ja paberitehased. Firmad sulgevad tehaste uksed, kuna esmaspäeval algas Soomes kahenädalane streik. 

Streikima hakkasid siis ka transporditöötajad. Ametiühingute sõnul on streigi põhjuseks valitsuse soovimatus ametiühingutega tööturureformi kõiki üksikasju läbi rääkida.

UPM teatas, et ettevõte kavatseb poliitilise streigi ajaks sulgeda vähemalt neli tehast. Firma andis märku, et võib sulgeda veel mitu tehast. Seejärel teatas firma, et ei kavatse sel perioodil suletud tehaste töötajatele palka maksta. Seetõttu jäävad palgast ilma ka need töötajad, kes pole üldse praeguse streigiga seotudki. UPM teatas, et firma otsus on kooskõlas Soome töölepinguseadusega. 

Metsä Group teatas esmaspäeval, et sulgeb ühe oma tselluloositehase, kuid plaanib esialgu töötajatele palka edasi maksta. 

Teisipäeval teatas Stora Enso, et üks ettevõttele kuuluv tehas peatab tegevuse. Firma kommunikatsioonijuht  Ingrid Peura ütles Soome rahvusringhäälingule, et töötajatele palka ei maksta, lisades, et firmadel on selliste olukordade puhul Soomes ühtne poliitika. 

Loe rohkem:  Zelenski: Kiiev teeb kõik vägede säästmiseks Avdijivkas | Välismaa

“Poliitika on selline, et hetkel, kui tööd takistatakse, peatatakse ka töötasu maksmine,” rääkis Peura. 

Paberitööstust esindav ametiühing teatas seejärel, et võib asja kohtusse anda. Ametiühingu juht Petri Vanhala kritiseeris teravalt firmade otsust. 

“Varem, kui streik või mõne teise ametiühingu streik tõi kaasa tehase seiskamise, oli firmal kohustus maksta seitsme päeva töötasu, kuid UPM teatas, et seekord seda ei juhtu,” ütles Vanhala. Ta lisas, et ametiühing hindab, kas firma otsus on kooskõlas Soome tööseadusega. Vanhala sõnul annab ametiühing tõenäoliselt asja kohtusse. 

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Soome metsafirmade töötajad on jäänud transporditööliste streigi ajal palgata. See olukord on tekitanud segadust ja ebakindlust nii firmade kui ka nende töötajate jaoks. Streik on tõstnud esile töötajate olulisust ja vajadust paremate töötingimuste järele. Loodetakse, et lahendus leiab peatselt ja et töötajate õigused ja vajadused saavad rahuldatud.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga