Soome kaalub suhkru-, soola- ja transrasvamaksu kehtestamist | Välismaa

2305074hcc04t24

Soome kaalub suhkru-, soola- ja transrasvamaksu kehtestamist, et võidelda üha kasvava rasvumisprobleemiga riigis. Need maksud võivad mõjutada nii tarbijaid kui ka toiduainetööstust, kuid peetakse vajalikuks sammuks tervislikuma ühiskonna poole. Kriitikud aga väidavad, et sellised maksud võivad olla ebaproportsionaalsed ja kahjustada madalama sissetulekuga peresid. Ükskõik, mis otsus tehakse, on see võtmetähtsusega küsimus, mis mõjutab kogu Soome rahvastiku tervist ja heaolu.

Soome rahandusminister Riikka Purra tahab suurendada inimeste tervisele kahjulike toodete maksustamist ning rääkis suhkru-, soola- ja transrasvamaksu kehtestamist. Samuti leiab Purra, et elektriautode omanike maksukoormus peaks kasvama.

Sügisel teatas Soome valitsus, et plaanib eelarvet kärpida. Nüüd räägib Purra ka maksude tõstmisest. Tema sõnul tarbitakse transrasvu, soola ja suhkrut liigselt, nagu ka alkoholi ja tubakat. Seetõttu tuleks kaaluda nende maksustamist, vahendas Yle.

Purra sõnul tuleb kaaluda niinimetatud tervisemaksu kehtestamist. Tema sõnul võiks tervise parandamise edendamist toetada uut laadi maksupoliitikaga. 

“Ja kui arvestada, et inimene on Kuul käinud, ei võiks eeldada, et tervisemaksu oleks täiesti võimatu rakendada,” rääkis Purra. 

2305074hcc04t24

Soomes on tegelikult juba tervisemaksu kogemus olemas. Aastatel 2011-2017 kehtis jäätisele ja maiustutele niinimetatud magusamaks, aga samas küpsetisi ja magusaid piimatooteid see ei puudutanud.

Purra andis veel mõista, et kütusega sõitvate autode asemel tuleks rohkem maksustada elektriga sõitvaid autosid. Samuti lubas ta, et valitsus reformib kinnisvara maksustamist. Tema sõnul tahab valitsus saavutada nii maksukoormuse õiglasema jaotuse. 

Kokkuvõttes võib öelda, et Soome kaalumine suhkru-, soola- ja transrasvamaksu kehtestamiseks on osa laiemast trendist, millega püütakse parandada rahva tervist ja vähendada ülekaalulisuse ning südamehaiguste levikut. Kuigi maksud võivad esmapilgul tunduda radikaalsed, on teaduslikud uuringud näidanud, et need võivad aidata vähendada tarbimist ning seeläbi parandada tervist. Eestil tasub jälgida Soome kogemust ja kaaluda sarnaste meetmete rakendamist, et toetada oma elanikkonna tervist ja heaolu.

Loe rohkem:  Washington: Vene sõjatehnika võib jõuda Ecuadorist Ukrainasse | Välismaa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga