Slovakkia parlament toetas eriprokuratuuri sulgemist | Välismaa

2251002h5155t24

Tere tulemast Eestisse! Slovakkia parlament on teinud olulise otsuse toetada eriprokuratuuri sulgemist, mis on tekitanud palju kõneainet nii Slovakkias kui ka välismaal. See samm on tekitanud palju poleemikat ning sellel on oluline mõju Slovakkia õigussüsteemile ja poliitilisele maastikule. Uudis on tekitanud elevust üle terve maailma ning arutelud selle üle, millised võiksid olla selle tulemused ja tagajärjed Slovakkia ja rahvusvahelisel tasandil. See on kindlasti teema, mille üle on põnev ja oluline arutleda.

Slovakkia parlament toetas neljapäeval riigi korruptsioonivastase eriprokuratuuri sulgemist. Kriitikute sõnul võtsid peaminister Robert Ficot toetavad erakonnad muudatuse vastu peaministri liitlaste kaitsmisest kohtumenetluste eest. Seaduse jõustumise korral võib Slovakkiat ähvardada Euroopa Komisjoni õigusriigi rikkumismenetlus, millele võib järgneda ka Euroopa Liidu rahastuse külmutamine.

Slovakkia korruptsioonivastane eriprokuratuur paneb uksed kinni 20. märtsil ning selle algatatud uurimised antakse üle tavalisele prokuratuurile. Otsuse poolt hääletas 78 saadikut Slovakkia parlamendi 150-st, kusjuures opositsioon boikoteeris istungi.

Reformi tulemusel võib lõppeda menetlus mitme Fico erakonnakaaslase ja koalitsioonipartnerite poliitiku suhtes. Ka Fico enda suhtes käis kuni 2022. aastani uurimine, mis aga lõpetati. Lisaks leevendavad seadusemuudatused niinimetatud valgekare kuritegude ehk korruptsiooni eest määratavaid karistusi. Samuti aeguvad sellised kuriteod senisest kiiremini.

“[Reform] aitab kuritegude toimepanijaid, mitte ohvreid,” ütles Slovakkia korruptsioonivastase ühenduse Let’s Stop Corruption esindaja Xenia Makarova.

Makarova lisas, et seadus võeti vastu vaatamata meelavaldustele ja ilma õiguslike analüüsideta.

Euroopa Prokuratuur hoiatas, et reform vähendab oluliselt EL-i rahaliste huvide kaitset Slovakkias. Üks Slovakkia eriprokuratuuri tööülesannetest on EL-i fondide rahastuse kasutamise üle järelevalve teostamine.

Kuigi riigi liberaalne opositsioon kasutas obstruktsioonitaktikat, võimaldas see edasi lükata seaduse vastu võtmise kõigest mitme päeva võrra. Slovakkia opositsiooni toetatud president Zuzana Caputova võib seaduse vetostada, kuid veto ületamiseks piisab parlamendi lihthäälteenamusest.

Loe rohkem:  EL leppis Ukrainale 50 miljardi euro andmises kokku | Välismaa

Caputova ütles neljapäeval, et ta kaalub kõiki seaduslikke ja põhiseaduslikke võimalusi seaduse jõustumise takistamiseks.

“[Seadus] rikub parandamatult kuritegude ohvrite õigusi,” kirjutas Slovakkia president X-is (endine Twitter).

Sotsialistide ja Demokraatide (S&D) fraktsioon Euroopa Parlamendis peatas Fico erakonna Smeri ja tema koalitsioonipartneri Hlasi liikmesuse pärast seda, kui nad moodustasid eelmise aasta oktoobris ühise valitsuse parempopulistliku erakonnaga SNS.

S&D asepresident Gabriele Bischoff ütles hiljuti, et EL peaks kohtlema Fico valitsust samamoodi nagu see kohtles Ungarit selle peaministri Viktor Orbani juhtimisel toimunud õigusriigi põhimõtte rikkumiste pärast.

“See on sama stiil ja samad mehhanismid. [Fico reform] rikub meie väärtusi ja meie õigust,” ütles Bischoff.

Tähtsa eurovoliniku sõnad viitavad, et Fico endised kaaslased Euroopa Parlamendis toetavad tema vastu rikkumismenetluse alustamist, mis võib päädida EL-i fondide rahastuse külmutamisega Slovakkiale. Varem külmutas EL Ungari ja Poola jaoks mõeldud vahendid.

Overall, the decision of the Slovakian parliament to support the closure of the Special Prosecutor’s Office is a concerning development. It raises questions about the government’s commitment to fighting corruption and upholding the rule of law. This decision could have serious implications for Slovakia’s democratic institutions and its image on the international stage. Estonia must continue to support and advocate for the importance of independent and effective prosecutorial institutions in all countries, as they are essential for ensuring accountability and the proper functioning of the justice system. This decision should be closely monitored and scrutinized by the international community to ensure that the rule of law is upheld in Slovakia.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga